CGTN: Rozhodnutie, čo je demokracia, by nemalo pochádzať od „samozvaných sudcov", uviedla v bielej knihe Čína
PEKING, 6. decembra 2021 /PRNewswire/ -- Čína sa v oficiálnom dokumente zverejnenom v sobotu, ktorý popisuje jej snahy o demokraciu, vyjadrila, že „neexistuje fixný model demokracie" a to, či je krajina demokratická, „by malo byť potvrdené medzinárodnou komunitou a nie svojvoľne rozhodnuté niekoľkými samozvanými sudcami".
Biela kniha s názvom „Čína: fungujúca demokracia" uvádza demokraciu ako „ideál", ktorý bol vždy uznávaný Komunistickou stranou Číny (CPC) a čínskym ľudom.
V knihe sa píše: „Za posledných sto rokov viedla strana ľudí k uskutočneniu demokracie ľudu v Číne. Čínsky ľud má teraz skutočne v rukách svoju budúcnosť aj budúcnosť spoločnosti a krajiny."
Čína nazvala svoj systém „celoprocesnou ľudovou demokraciou" , po tom, ako prezident Si Ťin-pching tento koncept navrhol pred dvomi rokmi v Šanghaji. Tento princíp oprávňuje účasť ľudu v každodenných politických aktivitách na všetkých úrovniach v kombinácii s demokratickými voľbami, politickými konzultáciami, rozhodovaním a dohľadom.
Status ľudu ako vládcov krajiny je podstatou demokracie ľudu, uvádza dokument vydaný Informačnou kanceláriou Štátnej rady Číny.
'Čínska demokracia obsahuje konkrétne, pragmatické postupy
Dokument uvádza, že „V Číne je štandardným postupom vypočutie hlasu ľudu, zohľadnenie jeho potrieb a preskúmanie jeho návrhov a sily."
Podľa oficiálnych údajov usporiadala Čína od začatia reformy a otvárania sa 12 priamych volieb do kongresov ľudu na úrovní miest a 11 priamych volieb pre kongresy na okresnej úrovni, so súčasnou mierou účasti okolo 90 percent.
Demokratické konzultácie sú špeciálnym prvkom demokracie v Číne. Čínsky ľud široko využíva svoje právo zúčastniť sa volieb a uskutočňovať rozsiahle diskusie pred prijatím hlavných rozhodnutí.
Kniha zdôrazňuje, že zneužitie moci na osobné účely je odstránené prostredníctvom rozumného a efektívneho demokratického dohľadu.
Dohľad nad mocou dosahuje každú oblasť a každý kút, tvrdí kniha.
Model demokracie vlastný Číne
Namiesto jednoduchého kopírovania iných demokratických modelov Čína berie do úvahy svoje vlastné „národné podmienky a skutočnosti" a prejavuje svoje pravdy.
Dokument uvádza, že „Čína sleduje každý politický úspech iných krajín, ale nenapodobňuje žiadne modely demokracie iných krajín". „Model, ktorý sa najviac hodí, je vždy ten najlepší".
Celoprocesná ľudová demokracia je v línii s osobitnými charakteristikami krajiny a súčasne odráža „univerzálnu túžbu ľudstva po demokracii."
Pátranie ľudstva po demokracii a pokusy o väčšiu demokraciu nikdy neprestanú, píše sa v knihe.
Skutočnou prekážkou k demokracii nie sú rôzne modely demokracie, ale arogancia, predsudky a nevraživosť voči pokusom iných krajín na objavovanie svojich vlastných ciest k demokracii, a predpokladaná nadradenosť a odhodlanie vnucovať vlastný model demokracie druhým, doplňuje kniha.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article