CGTN: demokracja nie powinna być kształtowana przez „samozwańczych sędziów" - podkreślają Chiny w białej księdze
PEKIN, 6 grudnia 2021 r. /PRNewswire/ - „Nie istnieje żaden ustalony model demokracji" – podkreśliły Chiny w oficjalnym dokumencie opublikowanym w sobotę, przedstawiającym szczegółowo ich demokratyczne wysiłki, natomiast to, czy dany kraj jest demokratyczny, „powinno być uznane przez społeczność międzynarodową, a nie arbitralnie rozstrzygane przez kilku samozwańczych sędziów".
W białej księdze zatytułowanej „Chiny: demokracja, która się sprawdza", demokracja jest „ideałem", który od zawsze był pielęgnowany przez Komunistyczną Partię Chin ( KPCh) i naród chiński.
„Na przestrzeni ostatnich stu lat Partia przewodziła obywatelom w urzeczywistnianiu demokracji ludowej w Chinach. Obecnie Chińczycy naprawdę trzymają w swoich rękach własną przyszłość, a także przyszłość społeczeństwa i kraju" – można przeczytać w dokumencie.
Chiny określiły swój system mianem „demokracji ludowej o charakterze całościowym", którą to koncepcję zaproponował dwa lata temu w Szanghaju prezydent Xi Jinping. Zasada ta legitymizuje udział obywateli w codziennej działalności politycznej na wszystkich szczeblach, łącząc demokratyczne wybory, konsultacje polityczne, podejmowanie decyzji i nadzór.
Status mieszkańców jako gospodarzy kraju jest istotą demokracji ludowej – stwierdza dokument opublikowany przez Biuro Informacyjne Rady Państwowej Chin.
„Chińska demokracja opiera się na konkretnych, pragmatycznych praktykach"
„W Chinach standardową praktyką jest wysłuchiwanie głosów ludzi, działanie zgodnie z ich potrzebami oraz wspólne wykorzystywanie ich pomysłów i sił" – głosi dokument.
Oficjalne dane potwierdzają, że od czasu rozpoczęcia reform i otwarcia Chiny przeprowadziły 12 bezpośrednich wyborów do kongresów ludowych na szczeblu miasteczek i 11 bezpośrednich wyborów do kongresów na szczeblu powiatów, przy obecnym wskaźniku uczestnictwa wynoszącym około 90%.
Konsultacje demokratyczne są szczególną cechą charakteryzującą tamtejszą gospodarkę. Chińczycy powszechnie korzystają ze swojego prawa do głosowania w wyborach i podejmują wnikliwe rozważania przed podjęciem najważniejszych decyzji.
W dokumencie podkreślono również, że nadużywanie władzy dla osobistych korzyści jest eliminowane przez solidny i efektywny nadzór demokratyczny.
Jak twierdzi dokument, kontrola uprawnień obejmuje każdy obszar i każde miejsce.
Chiński model demokracji
Nie ograniczając się do kopiowania modeli demokratycznych stosowanych przez inne kraje, Chiny biorą pod uwagę swoje „narodowe warunki i realia" oraz manifestują swoją własną prawdę.
„Chiny wykorzystują każde polityczne osiągnięcie innych krajów, nie wzorują się jednak na żadnym z ich modeli demokracji – zaznaczono w dokumencie. - Model, który pasuje najlepiej, jest zawsze najwłaściwszy".
Całościowa demokracja ludowa odzwierciedla charakterystyczne cechy kraju, oddając jednocześnie „powszechne dążenie ludzkości do demokracji".
Dokument stwierdza, że dążenie ludzkości do rozwoju demokracji i eksperymenty z nią nigdy się nie zakończą.
Rzeczywistą barierą ograniczającą demokrację nie są różne jej modele, ale arogancja, uprzedzenia i wrogość wobec prób innych krajów odkrywania własnych dróg do demokracji, a także domniemana wyższość i determinacja w narzucaniu innym własnego modelu demokracji.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article