CGTN: Demokracii by neměli posuzovat „samozvaní soudci", prohlašuje Čína v bílé knize
PEKING, 6. prosince 2021 /PRNewswire/ -- „Neexistuje jeden pevně daný model demokracie," tvrdí Čína v oficiálním dokumentu, který byl zveřejněn v sobotu a podrobně popisuje úsilí země o zavedení demokracie. To, zda je země demokratická, „by mělo vyplývat z posouzení mezinárodního společenství, nikoli z arbitrárního rozhodnutí několika samozvaných soudců".
Demokracie, jak se píše v bílé knize s názvem „Čína: demokracie, která funguje", je „ideál", který se u Komunistické strany Číny i čínského lidu vždy těšil úctě.
„Strana již více než sto let vede lidi k uskutečnění lidové demokracie v Číně. Číňané nyní vskutku mají budoucnost svou i celé společnosti a země ve svých rukou," stojí v dokumentu.
Čína svému systému říká „celoprocesní lidová demokracie". S tímto výrazem přišel prezident Si Ťin-pching před dvěma lety v Šanghaji. Tento přístup dává legitimitu účasti lidí na každodenních politických aktivitách na všech úrovních a kombinuje demokratické volby, politické konzultace, rozhodování a dohled.
Podstatou lidové demokracie je výsadní postavení lidu v zemi, uvádí dokument, který zveřejnil úřad pro informace při Státní radě ČLR.
„Čínská demokracie má konkrétní, pragmatické postupy"
„Standardním postupem v Číně je vyslechnout hlas lidí, jednat podle jejich potřeb a spojovat jejich nápady a sílu," stojí v dokumentu.
Podle oficiálních údajů se v Číně od zahájení reforem a procesu otevírání 12krát konaly přímé volby do lidových shromáždění na úrovni měst a 11krát na úrovni okresů. Účast se pohybuje kolem 90 %.
Demokratická konzultace je speciálním prvkem čínské demokracie. Číňané svého práva volit hojně využívají a zásadní rozhodnutí důkladně zvažují.
Bílá kniha rovněž zdůraznila, že řádný, účinný demokratický dohled vymýtil zneužívání moci pro osobní prospěch.
Dohled nad výkonem moci je zajištěn v každé oblasti a každém koutu, uvádí se v dokumentu.
Vlastní čínský model demokracie
Čína se nespokojuje s prostým kopírováním demokratických modelů jiných zemí, nýbrž zohledňuje své „národní podmínky a okolnosti" a projevuje svou vlastní pravdu.
„Čína čerpá ze všech politických úspěchů jiných zemí, ale nenapodobuje jejich modely demokracie," říká dokument. „Nejlepší model je vždy ten, který nejvíce vyhovuje daným podmínkám."
Celoprocesní lidová demokracie je v souladu s jedinečnými charakteristikami země a zároveň odráží „univerzální touhu lidstva po demokracii".
Lidské úsilí o větší demokracii a experimentování s ní nikdy neskončí.
Skutečnou bariéru pro demokracii nepředstavují její rozmanité modely, nýbrž arogance, předsudky a nepřátelství vůči pokusům jiných zemí objevovat svou vlastní cestu k demokracii a domnělá nadřazenost a odhodlání vnutit ostatním svůj model demokracie, dodává dokument.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article