CGTN: Jak nowe kierownictwo KPCh postrzega zobowiązania Chin wobec świata?
PEKIN, 24 października 2022 r. /PRNewswire/ - Wszystkie oczy zwrócone są na Chiny w związku z niedzielną prezentacją w Pekinie nowego kierownictwa Komunistycznej Partii Chin (KPCh), największej na świecie marksistowskiej partii rządzącej.
„Zostałem ponownie wybrany na sekretarza generalnego KPCh" – powiedział Xi Jinping dziennikarzom w Wielkiej Hali Ludowej.
Przedstawiając prasie pozostałych sześciu nowo wybranych członków Stałego Komitetu Biura Politycznego 20. Komitetu Centralnego KPCh – Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi – Xi przyrzekł, że będą oni pilnie pracować przy wykonywaniu swoich obowiązków, aby udowodnić, że są godni zaufania Partii i narodu.
Podkreślając, że świat zmaga się z bezprecedensowymi wyzwaniami, Xi nakreślił zobowiązania Chin wobec globalnej społeczności. "Będziemy współpracować z narodami wszystkich innych krajów, aby być orędownikami wspólnych wartości ludzkości, jakimi są pokój, rozwój, uczciwość, sprawiedliwość, demokracja i wolność, aby zabezpieczyć pokój na świecie i promować globalny rozwój, a także nadal promować budowanie społeczności dbającej o wspólną przyszłość".
Spełnianie aspiracji ludzi do lepszego życia
W niedzielę Xi ponownie podkreślił znaczenie filozofii rządzenia zorientowanego na ludzi, która jest zgodna z duchem KPCh.
"Partia powinna zawsze działać dla ludu i polegać na nim w nadchodzącej podróży" – podkreślił Xi, dodając, że KPCh nie odstrasz a silne wiatry, wzburzone wody czy niebezpieczne burze, gdyż lud zawsze będzie miał jej wsparcie i obdarzy ją zaufaniem.
W poprzedniej dekadzie, oprócz wyeliminowania skrajnego ubóstwa, w Chinach nastąpiła ogólna poprawa życia ludzi.
Średnia długość życia w Chinach wynosi obecnie 78 lat i 2 miesiące, roczny dochód rozporządzalny na jednego mieszkańca wzrósł do 35 100 juanów (ok. 4 938 dolarów) z 16 500 juanów, a w ciągu ostatnich 10 lat każdego roku powstawało średnio ponad 13 milionów miejsc pracy w miastach – wynika z raportu Xi dla XX Narodowego Kongresu KPCh.
Chiny, które zbudowały największy na świecie system edukacji, ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej, poczyniły historyczne postępy w zakresie upowszechnienia edukacji, objęcia 1,04 mld ludzi podstawowym ubezpieczeniem emerytalnym i zapewnienia podstawowego ubezpieczenia medycznego dla 95% populacji.
Ponadto odbudowano ponad 42 mln mieszkań w zdegradowanych obszarach miejskich i ponad 24 mln zniszczonych domów wiejskich, co doprowadziło do znacznej poprawy warunków mieszkaniowych zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.
„Biorąc ich priorytety za nasze i działając zgodnie z ich życzeniami, będziemy nadal ciężko pracować nad tym, aby przekształcić ich aspiracje do lepszego życia w rzeczywistość" – podkreślił w niedzielę Xi.
Chińska modernizacja, szanse dla świata
Chińska modernizacja, kluczowy termin definiujący chińską drogę do narodowej odnowy i kolejny popularny zwrot w raporcie dla XX Narodowego Kongresu KPCh, wywołał gorącą dyskusję zarówno w kraju, jak i za granicą.
Obejmuje ona elementy wspólne dla procesów modernizacyjnych wszystkich krajów, ale co ważniejsze, ma kontekst chiński. Jak mówił raport, jest to modernizacja ogromnej populacji, wspólny dobrobyt dla wszystkich, postęp materialny i kulturalno-etyczny, harmonia między ludzkością a przyrodą oraz pokojowy rozwój.
Dobrze prosperujące Chiny stworzą wiele innych możliwości dla świata – Xi powiedział w niedzielę dziennikarzom. Podkreślił, że Chiny będą niezłomnie pogłębiać reformy i otwarcie we wszystkich dziedzinach oraz dążyć do wysokiej jakości rozwoju.
Jak wykazały dane Narodowego Biura Statystycznego, średni wkład Chin w globalny wzrost gospodarczy w latach 2013-2021 przekroczył 30%, zajmując pierwsze miejsce na świecie.
W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się głównym partnerem handlowym dla ponad 140 krajów i regionów, zajmując czołową pozycję pod względem łącznej wielkości handlu towarami.
Pomimo pandemii COVID-19 Chiny nadal są stabilizatorem światowych łańcuchów dostaw i przemysłu oraz siłą napędową globalnego ożywienia gospodarczego. Tylko w 2021 roku produkt krajowy brutto Chin stanowił 18,5% światowej gospodarki.
Co więcej, proces modernizacji Chin nie odbywał się kosztem środowiska naturalnego. W ciągu ostatnich 10 lat kraj ten zmniejszył intensywność emisji dwutlenku węgla o 34,4% i zobowiązał się do osiągnięcia szczytowej wartości emisji CO2 przed 2030 r. i neutralności węglowej przed 2060 r.
„Tak jak Chiny nie mogą rozwijać się w izolacji od świata, tak samo świat potrzebuje Chin do swojego rozwoju" – powiedział Xi, potwierdzając zobowiązanie Chin, że otworzą szerzej swoje drzwi na resztę świata.
Film - https://www.youtube.com/watch?v=-jTKeHza97M
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article