CGTN: Jak se nové vedení Komunistické strany Číny dívá na závazky Číny vůči světu?
PEKING, 24. října 2022 /PRNewswire/ - Všechny oči se upírají k Číně, kde v neděli v Pekingu debutovalo nové vedení Komunistické strany Číny (KS Číny), největší marxistické vládní strany na světě.
„Byl jsem znovu zvolen generálním tajemníkem KS Číny," řekl Si Ťin-pching novinářům ve Velkém sále lidu.
Při představování dalších šesti nově zvolených členů stálého výboru politického byra 20. ústředního výboru KSČ – Li Qianga, Zhao Lejiho, Wang Huninga, Cai Qi, Ding Xuesianga a Li Xi – novinářům Si slíbil, že budou při výkonu svých povinností pilně pracovat, aby dokázali, že jsou hodni důvěry strany a lidu.
Si zdůraznil, že se svět potýká s bezprecedentními výzvami, a nastínil závazky Číny vůči globálnímu společenství. „Budeme spolupracovat s národy všech ostatních zemí na prosazování společných hodnot lidstva, jako jsou mír, rozvoj, spravedlnost, demokracie a svoboda, abychom zajistili celosvětový mír a podpořili celosvětový rozvoj a nadále podporovali budování lidského společenství se společnou budoucností."
Lepší životní úroveň, spokojenější národ
Si v neděli znovu zdůraznil význam filozofie správy věcí veřejných zaměřené na lidi, která je v souladu s duchem KS Číny.
„Strana by měla vždy jednat ve prospěch lidu a spoléhat se na něj při cestě vpřed," zdůraznil Si a dodal, že KS Číny se nenechá zastrašit silným větrem, rozbouřenými vodami ani nebezpečnými bouřemi, protože lid jí bude vždy podporovat a dodávat jí důvěru.
V předchozím desetiletí Čína kromě odstranění extrémní chudoby zaznamenala i celkové zlepšení kvality života.
Podle prezidentovy zprávy pro 20. sjezd KS Číny dosáhla průměrná délka života v Číně 78,2 roku, roční disponibilní příjem na obyvatele vzrostl z 16.500 jüanů na 35.100 jüanů (asi 120.000 Kč) a za posledních 10 let bylo ve městech vytvořeno v průměru více než 13 milionů pracovních míst ročně.
Čína, která vybudovala nejrozsáhlejší systém vzdělávání, sociálního zabezpečení a zdravotní péče na světě, dosáhla historických úspěchů v oblasti všeobecné dostupnosti vzdělání, základního starobního pojištění pro 1,04 miliardy lidí a základního zdravotního pojištění pro 95 % obyvatel.
Kromě toho bylo přestavěno více než 42 milionů bytů ve zchátralých městských oblastech a více než 24 milionů zchátralých venkovských domů, což vedlo k výraznému zlepšení podmínek bydlení ve městech i na venkově.
„Vezmeme-li jejich priority za své a budeme-li jednat podle jejich přání, budeme pokračovat v tvrdé práci, abychom jejich touhu po lepším životě proměnili ve skutečnost," zdůraznil v neděli Si.
Modernizace Číny, příležitosti pro svět
Čínská modernizace, klíčový pojem definující cestu Číny k národnímu omlazení a další hojně používané slovo ve zprávě pro 20. národní kongres strany, vyvolala vášnivou diskusi doma i v zahraničí.
Obsahuje prvky společné modernizačním procesům všech zemí, ale co je důležitější, má čínský kontext. Jak bylo uvedeno ve zprávě, jedná se o modernizaci obrovského národa, zajištění všeobecné prosperity, materiální a kulturně-etický pokrok, dosažení harmonie mezi lidstvem a přírodou a mírový rozvoj.
Prosperující Čína vytvoří pro svět mnoho dalších příležitostí, řekl Si v neděli novinářům. Zdůraznil, že Čína bude prohlubovat reformy a dále podporovat otevírání všech oblastí a usilovat o kvalitní rozvoj.
Údaje čínského statistického úřadu ukázaly, že průměrný příspěvek Číny k celosvětovému hospodářskému růstu v období 2013 až 2021 přesáhl 30 % a zařadil se tak na první místo na světě.
Čína se v uplynulém desetiletí stala významným obchodním partnerem pro více než 140 zemí a regionů a zaujímá přední místo v celkovém objemu obchodu se zbožím.
Navzdory pandemii covidu-19 je Čína i nadále stabilizátorem globálních dodavatelských a průmyslových řetězců a hnací silou globálního hospodářského oživení. Jen v roce 2021 představoval hrubý domácí produkt Číny 18,5 % světové ekonomiky.
Modernizace Číny navíc neprobíhá na úkor životního prostředí. Země za posledních 10 let snížila množství emisí uhlíku o 34,4 % a zavázala se, že emise CO2 dosáhnou svého maxima před rokem 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060.
„Stejně jako se Čína nemůže rozvíjet izolovaně od světa, svět potřebuje Čínu pro svůj rozvoj," řekl Si a potvrdil závazek Číny, že otevře své dveře do celého světa.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=-jTKeHza97M
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article