CGTN: Ako sa nové vedenie KSČ pozerá na záväzky Číny voči svetu?
PEKING, 24. októbra 2022 /PRNewswire/ -- Všetky oči sa upierajú na Čínu, keďže bolo v nedeľu v Pekingu predstavené nové vedenie Komunistickej strany Číny (KSČ), najväčšej marxistickej vládnucej strany na svete.
„Bol som opätovne zvolený za generálneho tajomníka KSČ," povedal Si Ťin-pching novinárom vo Veľkej sále ľudu.
Si Ťin-pching, po predstavení ďalších šiestich novozvolených členov stáleho výboru politického byra 20. Ústredného výboru KSČ – Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang a Li Xi – novinárom prisľúbil, že pri plnení svojich povinností budú usilovne pracovať, aby dokázali, že sú hodní dôvery strany a ľudu.
Si Ťin-pching zdôraznil, že svet zápasí s bezprecedentnými výzvami, a načrtol záväzky Číny voči globálnemu spoločenstvu. „Budeme spolupracovať s národmi všetkých ostatných krajín, aby sme presadzovali spoločné hodnoty ľudstva, ktorými sú mier, rozvoj, spravodlivosť, právo, demokracia a sloboda, s cieľom chrániť svetový mier a podporovať globálny rozvoj, a naďalej podporovať budovanie ľudského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou."
Napĺňanie túžob ľudí po lepšom živote
Si Ťin-pching v nedeľu opäť zdôraznil význam filozofie riadenia zameranej na ľudí, ktorá je v súlade s duchom KSČ.
„Strana by mala vždy konať pre ľudí a spoliehať sa na ľudí na ceste vpred," zdôraznil Si Ťin-pching a dodal, že KSČ sa nenechá odradiť silným vetrom, rozbúrenou vodou ani nebezpečnými búrkami, pretože ľud v nej bude mať vždy svoju oporu a môže jej dôverovať.
Okrem odstránenia extrémnej chudoby bola Čína v predchádzajúcom desaťročí svedkom všestranného zlepšenia života ľudí.
Podľa správy Si Ťin-pchinga pre 20. národný zjazd KSČ dosiahla priemerná dĺžka života v Číne 78,2 roka, jej disponibilný ročný príjem na obyvateľa vzrástol na 35 100 jüanov (približne 4 938 dolárov) zo 16 500 jüanov a za posledných 10 rokov sa každý rok vytvorilo v priemere viac ako 13 miliónov pracovných miest v mestách.
Čína, ktorá vybudovala najväčšie systémy vzdelávania, sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti na svete, urobila historický pokrok v sprístupnení vzdelávania pre všetkých, čím sa na 1,04 miliardy ľudí začalo vzťahovať základné starobné poistenie a zabezpečilo sa základné zdravotné poistenie pre 95 % obyvateľstva.
Okrem toho bolo prestavaných viac ako 42 miliónov bytových jednotiek v zanedbaných mestských oblastiach a viac ako 24 miliónov schátraných vidieckych domov, čo viedlo k výraznému zlepšeniu podmienok bývania v mestských aj vidieckych oblastiach.
„Keďže sú ich priority ako naše a konáme podľa ich želaní, budeme pokračovať v tvrdej práci, aby sme ich túžbu po lepšom živote premenili na skutočnosť," zdôraznil Si Ťin-pching v nedeľu.
Čínska modernizácia, príležitosti pre svet
Čínska modernizácia, kľúčový pojem definujúci cestu Číny k národnej obnove a ďalšie módne slovo v správe pre 20. národný zjazd KSČ, vyvolala búrlivú diskusiu doma aj v zahraničí.
Obsahuje prvky spoločné pre procesy modernizácie všetkých krajín, no čo je dôležitejšie, má čínsky kontext. Ako sa uvádza v správe, ide o modernizáciu obrovského počtu obyvateľov, spoločnej prosperity pre všetkých, materiálneho a kultúrno-etického pokroku, harmónie medzi ľudstvom a prírodou a mierového rozvoja.
Prosperujúca Čína vytvorí pre svet oveľa viac príležitostí, povedal Si Ťin-pching v nedeľu novinárom. Zdôraznil, že Čína bude vytrvalá pri prehlbovaní reforiem a otváraní sa vo všetkých oblastiach a pri presadzovaní vysokokvalitného rozvoja.
Z údajov Národného štatistického úradu vyplýva, že priemerný prínos Číny ku globálnemu hospodárskemu rastu v období rokov 2013 – 2021 presiahol 30 %, čo prestavuje prvé miesto na svete.
Čína sa za posledné desaťročie stala hlavným obchodným partnerom pre viac ako 140 krajín a regiónov a vedie v celkovom objeme obchodu s tovarom na svete.
Napriek pandémii COVID-19 je Čína naďalej stabilizátorom globálnych dodávateľských a priemyselných reťazcov a hnacou silou globálneho hospodárskeho oživenia. Len v roku 2021 predstavoval hrubý domáci produkt Číny 18,5 % svetového hospodárstva.
Navyše, proces modernizácie Číny nebol na úkor životného prostredia. Krajina za posledných 10 rokov znížila svoju intenzitu emisií uhlíka o 34,4 % a prisľúbila, že do roku 2030 dosiahne maximum emisií CO2 a do roku 2060 dosiahne uhlíkovú neutralitu.
„Tak ako sa Čína nemôže rozvíjať izolovane od sveta, svet potrebuje Čínu pre svoj rozvoj," povedal Si Ťin-pching a potvrdil záväzok Číny, že viac otvorí svoje dvere zvyšku sveta.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=-jTKeHza97M
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article