SEG wzywa do ustanowienia międzynarodowego organu na rzecz zarządzania węgorzem
LONDRES, October 9, 2017 /PRNewswire/ --
Na 9-10 października wstępnie zaplanowano, że ministrowie UE odpowiedzialni za rybołówstwo rozważą przyjęcie wniosku Komisji Europejskiej[1], który wprowadzałby jako środek nadzwyczajny zakaz połowów węgorza na Morzu Bałtyckim. Unijne rozporządzenie w sprawie połowów węgorza[2] ustanowione w 2007 r. uważane jest za nieskuteczne: wyznaczone cele nie zostały zrealizowane, a wymaganej ochrony nie osiągnięto. Organizacja Sustainable Eel Group (SEG) jest jednak przekonana, że taki środek sam w sobie nie będzie skuteczny i wzywa do przyjęcia holistycznego podejścia w celu zapewnienia lepszego zarządzania zasobami węgorza.
SEG, ogólnoeuropejska organizacja pozarządowa, której misją jest przyspieszenie odbudowy zasobów węgorza, wzywa obecnie do zdecydowanej reakcji na ten impas. Wprowadzenie zakazu na określonym obszarze połowowym nie jest długofalowym rozwiązaniem umożliwiającym skuteczne międzynarodowe zarządzanie zasobami węgorza. Do spadku liczebności tego gatunku przyczyniło się i nadal przyczynia się wiele czynników: przekształcenia hydromorfologii rzek, zanieczyszczenia, gospodarka wodna blokująca drogi migracji, niezabezpieczone przepompownie, elektrownie wodne i nadmierna eksploatacja. Jest to złożony problem, którego nie da się rozwiązać za pomocą regionalnych środków nadzwyczajnych, koncentrujących się wyłącznie na łowiskach. SEG jest przekonane, że obecnie konieczna jest ponowna kompleksowa ocena rozporządzenia w sprawie połowów węgorza.
W ciągu ostatnich 60 lat zasoby węgorza w całej Europie drastycznie spadły. Węgorz europejski jest bardzo ważnym gatunkiem pod względem kulturowym, ekologicznym i gospodarczym, dlatego też musi być dobrze chroniony. Węgorz jest przysmakiem w wielu społecznościach w Europie i Afryce Północnej. Przetwórstwo i handel węgorzem wnoszą istotną wartość dodaną, dając zatrudnienie wielu tysiącom osób. SEG szacuje łączną wartość tego sektora na 750 mln euro rocznie.
W 2003 r. w ramach przygotowań do przyjęcia rozporządzenia w sprawie zasobów węgorza z 2007 r. Komisja opublikowała komunikat[3], w którym omówiła podział obowiązków w zakresie zarządzania zasobami węgorza między UE a jej państwami członkowskimi. Komisja rozważyła między innymi "możliwość utworzenia organu zarządzającego" w celu koordynacji krajowych i międzynarodowych działań ochronnych. Dotychczas nie utworzono takiej organizacji zarządzającej. Częściowo w wyniku tego krajowe działania ochronne pozostają nieskoordynowane i stały się nieskuteczne.
Zdaniem SEG, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony i zrównoważonego wykorzystania węgorza, konieczne jest utworzenie międzynarodowego organu, zgodnie z tym, co rozważano w 2003 r., zajmującego się koordynowaniem i promowaniem skutecznej i wydajnej ochrony. Umożliwiłoby to zrównoważoną eksploatację i osiągnięcie celu, jakim jest odpowiedzialne zarządzanie zasobami węgorza europejskiego.
O organizacji SEG
SEG jest międzynarodową organizacją pozarządową zajmującą się przyspieszeniem procesu odnowy zasobów węgorza europejskiego, skupiającą liderów z obszaru nauki, ochrony i handlu
More information: web: http://www.sustainableeelgroup.org
1. Wniosek Komisji COM (2017) 461, wersja ostateczna, ustalający uprawnienia do połowów na 2018 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim
2. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1100/2007 ustanawiające środki służące odbudowie zasobów węgorza europejskiego
3. COM (2003)573 wersja ostateczna, Opracowanie wspólnotowego planu działania na rzecz zarządzania zasobami węgorza europejskiego
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article