CGTN: „Zázrak v boji proti dezertifikácii": Projekt lesov na severnej hranici, ktorý buduje ekologické základy Číny
PEKING, 7. júna 2023 /PRNewswire/ -- Čína zdvojnásobila svoje trvalé úsilie o úspešné plnenie „dlhodobého historického cieľa – Programu troch severných ochranných lesných pásiem" v snahe čeliť piesočným búrkam a erózii pôdy v severnom regióne.
Podľa údajov z roku 2018 sa za posledné štyri desaťročia vďaka tomuto programu zväčšila rozloha lesov o 30,14 milióna hektárov.
Čínske „tri severné" regióny – severozápad, sever a severovýchod – sú domovom púští vrátane púšte Gobi so značnou mierou dezertifikácie. Krajina v roku 1978 spustila projekt „Program troch severných ochranných lesných pásiem".
Prezident Si Ťin-pching v utorok ocenil prácu v boji proti dezertifikácii pozdĺž severnej hranice, pričom zároveň skonštatoval, že problematika dezertifikácie je v krajine veľmi rozšírená a jej zvládnutie je náročné.
„Výstavba veľkých ekologických projektov, ako je Program troch severných ochranných lesných pásiem, sa môže uskutočniť len pod vedením Komunistickej strany Číny (KSČ)," povedal Si Ťin-pching počas návštevy lesného hospodárstva v meste Bayannur v čínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko.
Poukázal na základný cieľ upevniť „ekologickú bezpečnostnú bariéru" na severe a zároveň zdôraznil nový cieľ, ktorým je vybudovanie „nezničiteľného zeleného múru na severnej hranici".
Čína sa stala lídrom v celosvetovej kampani za ekologizáciu planéty s najväčším tempom rastu zalesnenia a najväčšou rozlohou lesov vypestovaných človekom. Z výsledkov publikovaných v roku 2019 v časopise Nature Sustainability vyplýva, že na základe údajov zo satelitov NASA najmenej 25 % rozšírenia lístia na celom svete od začiatku roku 2000 pripadá na územie Číny.
Ekologická obnova
V pondelok popoludní Si Ťin-pching navštívil jazero Ulan Suhai, vzácne veľké jazero s trávnatými porastmi vo svetovej púštnej a polopúštnej oblasti, kde skontroloval úsilie o ekologickú obnovu.
Jazero, ktoré mnohí nazývajú „prírodné obličky" Žltej rieky, zohráva dôležitú úlohu pri úprave vody, čistení a kontrole záplav rieky.
Od 90. rokov 20. storočia sa v jazere Ulan Suhai okrem iného znížil prirodzený prítok vody, došlo k znečisteniu mestskými odpadovými vodami, priemyselnými odpadovými vodami a k zhoršeniu jeho ekologických funkcií, čo podnietilo miestnych úradníkov k začatiu kampaní na jeho záchranu.
Podľa oficiálnych údajov dosiahli vďaka nepretržitej obnove biodiverzity druhú fázu na splnenie cieľa. V jazere je v súčasnosti pozorovaných 264 druhov vtákov a 22 druhov rýb.
Si Ťin-pching pri návšteve v pondelok zdôraznil dôležitosť zachovania jazera a vyzval na nepretržité úsilie. „Ochrana jazera Ulan Suhai má dôležitý význam pre zachovanie ekologickej bezpečnosti severnej oblasti Číny," uviedol.
Čínsky prezident povedal, že dúfa, že vytvorí „krásny domov" pre budúce generácie.
Vedecké inovácie
Si Ťin-pching navštívil aj monitorovacie centrum v zavlažovacej oblasti Che-tchao v Bayannure a oboznámil sa s metódami informatizácie, ktoré dokážu podrobne monitorovať miestne úsilie a podporiť efektívnosť vodných zdrojov.
Približne 2 200 rokov starý projekt zavlažovanej oblasti Che-tchao odvádza vodu zo Žltej rieky na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy na planine Che-tchao v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe Číny. Je to jedna z troch najväčších zavlažovaných oblastí v krajine so sedemstupňovým zavlažovacím a odvodňovacím systémom.
Si Ťin-pching vyzval na zlepšenie projektu, konkrétne vedeckého odklonu vody v tejto oblasti a zároveň apeloval na úsilie celej spoločnosti. Aj keď má Čína bohaté vodné zdroje, čínsky prezident neustále zdôrazňoval dôležitosť šetrenia vodou. Vyzval tiež na ďalšie úsilie v oblasti „moderného a efektívneho poľnohospodárstva", ktoré bude vyhovovať špecifikám poľnohospodárstva v regióne.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article