CGTN: „Cud pustynnienia": Realizowany wzdłuż północnej granicy Chin projekt leśny tworzy ekologiczne fundamenty kraju
PEKIN, 7 czerwca 2023 /PRNewswire/ -- Chiny zintensyfikowały swoje działania na rzecz realizacji „długofalowej, historycznej misji" podjętej w ramach „Programu leśnego trzech północnych pasów ochronnych", który zakłada przeciwdziałanie burzom piaskowym i erozji gleb w północnym regionach Chin.
W ciągu ostatnich czterdziestu lat w ramach programu zwiększono powierzchnię lasów o 30,14 miliona hektarów, zgodnie z danymi za rok 2018.
Chińska „północna trójka", czyli regiony północno-zachodni, północny i północno-wschodni, to obszary, w obrębie których znajduje się pustynia Gobi i występuje zjawisko pustynnienia. Realizację „Programu leśnego trzech północnych pasów ochronnych" podjęto w 1978 roku.
W miniony wtorek prezydent Xi Jinping pochwalił działania podejmowane w celu walki ze zjawiskiem pustynnienia wzdłuż północnej granicy kraju, zwracając uwagę na powszechnie występujące i trudne do opanowania cechy ogólnej sytuacji pustynnienia w kraju.
„Realizacja istotnych projektów ekologicznych, takich jak >>Program leśny trzech północnych pasów ochronnych<<, jest możliwa wyłącznie pod przywództwem Komunistycznej Partii Chin (KPCh)" ‒ powiedział Xi podczas wizyty w gospodarstwie leśnym w mieście Bayannur w północnochińskim Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.
Xi zwrócił uwagę na zasadniczy cel konsolidacji „ekologicznej bariery bezpieczeństwa" na północy kraju, podkreślając jednocześnie nowy cel, jakim jest przekształcenie projektu w „niezniszczalny, zielony mur wzdłuż północnej granicy".
Chiny objęły przywództwo w globalnej kampanii na rzecz zalesiania planety, notując największy wzrost powierzchni lasów i mogąc się poszczycić największym obszarem leśnym stworzonym przez człowieka. Jak wynika z artykułu opublikowanego w 2019 roku w magazynie „Nature Sustainability" na podstawie danych z satelitów NASA, Chiny odpowiadały za co najmniej 25 procent ekspansji roślin liściastych na całym świecie od początku XXI wieku.
Odbudowa ekologiczna
W poniedziałkowe popołudnie Xi odwiedził obszary wokół jeziora Ulan Suhai ‒ rzadkiego jeziora trawiastego o dużej powierzchni, charakterystycznego dla obszarów pustynnych i półpustynnych, aby zapoznać się z działaniami na rzecz odbudowy ekologicznej.
Jezioro, które przez wielu jest nazywane „naturalną nerką" Żółtej Rzeki, odgrywa istotną rolę w regulacji, oczyszczaniu i kontroli zagrożenia powodziowego.
Począwszy od lat 90-tych XX wieku, w obrębie jeziora Ulan Suhai stwierdzono następujące problemy: zmniejszenie ilości naturalnej wody zasilającej, zanieczyszczenie ściekami miejskimi, zanieczyszczenie ściekami przemysłowymi i degradacja funkcji ekologicznych. To skłoniło lokalne władze do uruchomienia kampanii na rzecz ochrony jeziora.
Według oficjalnych danych, rozpoczęto już drugi etap działań w zakresie ciągłego przywracania różnorodności biologicznej. W obrębie jeziora żyje obecnie 264 gatunków ptaków i 22 gatunków ryb.
Podczas poniedziałkowej wizyty Xi podkreślił znaczenie ochrony jeziora, nawołując do podejmowania dalszych wysiłków. „Ochrona jeziora Ulan Suhai ma istotne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa ekologicznego na północy Chin" ‒ powiedział.
Chiński prezydent podkreślił, że ma nadzieję stworzyć „piękne miejsce do życia" dla przyszłych pokoleń.
Innowacje naukowe
We wtorek prezydent Xi odwiedził również centrum monitorowania w obszarze irygacyjnym Hetao w Bayannur i zapoznał się z metodami informatyzacji, które pozwalają szczegółowo monitorować lokalne działania i promować efektywność zasobów wodnych.
Obszar irygacyjny Hetao, liczący około 2200 lat, przekierowuje wodę z Żółtej Rzeki do nawadniania pól uprawnych na równinie Hetao w północnochińskim Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Jest to jeden z trzech największych obszarów irygacyjnych w kraju, obejmujący siedmiostopniowy system nawadniania i odwadniania.
Xi wezwał do udoskonalenia projektu, w szczególności naukowego przekierowania wody na tym obszarze, a także do podejmowania wysiłków przez całe społeczeństwo. Chociaż Chiny mają bogate zasoby wodne, prezydent nieustannie podkreśla znaczenie jej oszczędzania. Wezwał również do dalszych działań na rzecz „nowoczesnego i wydajnego rolnictwa" odpowiadającego cechom rolniczym regionu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article