CGTN: "Zázrak dezertifikace": Projekt lesů na severní hranici, který buduje ekologické základy Číny
PEKING, 7. června 2023 /PRNewswire/ -- Čína zdvojnásobila své vytrvalé úsilí, aby se jí dařilo plnit "dlouhodobou historickou misi" – "program tří severních ochranných lesů" ve snaze čelit písečným bouřím a erozi půdy v severní oblasti.
Podle údajů z roku 2018 se v rámci programu podařilo za posledních čtyřicet let zvětšit plochu lesů o 30,14 milionu hektarů.
V čínském "trojsektoru", tedy v severozápadním, severním a severovýchodním regionu, se nacházejí pouště, včetně Gobi, a dochází zde k velkému rozšiřování pouští. Program " tří severních ochranných lesů " země spustila v roce 1978.
Prezident Si Ťin-pching v úterý ocenil práci v boji proti rozšiřování pouští podél severní hranice a zároveň uznal, že celková situace v zemi v oblasti desertifikace je velmi rozsáhlá a těžko zvládnutelná.
"Budování velkých ekologických projektů, jako je lesní program tří severních ochranných lesů, je možné pouze pod vedením Komunistické strany Číny (KS Číny)," řekl Si při návštěvě lesní farmy ve městě Bayan Nur v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
Upozornil na základní cíl, kterým je upevnění "ekologické bezpečnostní bariéry" na severu, a zároveň poukázal na nový cíl, a to vytvořit z projektu "nezničitelnou zelenou zeď severní hranice".
Čína zaujala vedoucí postavení v celosvětové kampani za ekologizaci planety, neboť dosáhla nejvyššího nárůstu zalesnění a největší rozlohy uměle vytvořených lesů. Zjištění z roku 2019 na základě údajů ze satelitů NASA zveřejněné v časopise Nature Sustainability ukázalo, že od počátku roku 2000 pochází nejméně 25 % rozšíření listnatých ploch na světě z Číny.
Ekologická obnova
V pondělí odpoledne Si navštívil jezero Ulan Suhai, vzácné velké travnaté jezero ve světové pouštní a polopouštní oblasti, kde si prohlédl úsilí o ekologickou obnovu.
Jezero, které mnozí nazývají "přírodní ledvinou" Žluté řeky, hraje zásadní roli při úpravě vody, čištění a kontrole záplav řeky.
Od 90. let 20. století dochází v jezeře Ulan Suhai mimo jiné k úbytku vody, která ho přirozeně doplňuje, ke znečištění městskými odpadními vodami, znečištění průmyslovými odpadními vodami a ke zhoršení jeho ekologických funkcí, což přimělo místní úředníky k zahájení kampaní na jeho ochranu.
Podle oficiálních údajů úředníci dosáhli druhé fáze úspěchu s průběžnou obnovou biologické rozmanitosti. V jezeře se nyní vyskytuje 264 druhů ptáků a 22 druhů ryb.
Si v pondělí zdůraznil význam zachování jezera a vyzval k trvalému úsilí. "Zachování jezera Ulan Suhai má důležitý význam pro zachování ekologické bezpečnosti severní oblasti Číny," řekl.
Čínský prezident uvedl, že doufá ve vytvoření "krásného domova" pro budoucí generace.
Vědecké inovace
Si v úterý navštívil také monitorovací centrum v oblasti zavlažování Che-tchao v Bayan Nuru a seznámil se s metodami informatizace, které mohou podrobně popsat místní monitorovací úsilí a podpořit efektivitu vodních zdrojů.
Oblast zavlažování Che-tchao je přibližně 2200 let starý projekt, který odvádí vodu ze Žluté řeky pro zavlažování zemědělské půdy v rovině Che-tchao v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Je to jedna ze tří největších oblastí zavlažování v zemi se sedmistupňovým zavlažovacím a odvodňovacím systémem.
Si vyzval ke zlepšení projektu, konkrétně k vědeckému odvádění vody v oblasti, a vyzval k úsilí celou společnost. Ačkoli má Čína bohaté vodní zdroje, čínský prezident přesto zdůraznil význam šetření vodou. Vyzval také k dalšímu úsilí v oblasti "moderního a efektivního zemědělství", které odpovídá charakteristice zemědělství v regionu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article