CGTN: Sin-ťiang, centrum spolupráce v rámci iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta"
PEKING, 18. júla 2022 /PRNewswire/ -- Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang je vďaka svojej strategickej polohe najzápadnejšej hranice krajiny mostom Číny do strednej Ázie, na Blízky východ a do Európy.
Zohráva zásadnú úlohu v Čínou navrhovanej iniciatíve „Jedno pásmo, jedna cesta" (BRI), ktorá je rámcom obchodných a infraštruktúrnych sietí spájajúcich Áziu s Európou a Afrikou pozdĺž starých trás Hodvábnej cesty aj mimo nich.
Čínsky prezident Si Ťin-pching počas svojej návštevy oblasti Sin-ťiang od utorka do piatka nazval multietnický región „centrom" spolupráce v rámci „Jedného pásma, jednej cesty".
Oblasť Sin-ťiang sa zmenila z relatívne uzavretého vnútrozemia na poprednú oblasť v procese otvárania, povedal prezident v utorok popoludní pracovníkom v oblasti medzinárodného pozemného prístavu v Urumči, pretože krajina podporuje ďalšie otváranie sa, rozvoj západných regiónov a spoločné úsilie pri budovaní „Jedného pásma, jednej cesty".
Prezident Si Ťin-pching zdôraznil napredovanie v budovaní základnej oblasti Ekonomického pásu Hodvábnej cesty – zložky „pásma" iniciatívy BRI – a začlenenie regionálnej stratégie otvárania sa Sin-ťiangu do celkového plánu rozvoja krajiny smerom na západ.
Brány
V oblasti medzinárodných pozemných prístavov Si Ťin-pching skontroloval operácie čínsko-európskeho železničného expresu (Urumči), prístavu Alashankou a prístavu Horgos, čo sú všetko dôležité vstupné brány pre cezhraničný obchod.
Horgos, čo v doslovnom preklade znamená „miesto, kadiaľ prechádzajú karavány", býval obchodnou stanicou na severnej trase starovekej Hodvábnej cesty.
V roku 2016 prístav spustil prevádzku nákladných vlakov medzi Čínou a Európou a odvtedy je svedkom neustáleho nárastu počtu vlakov, ktoré ním prechádzajú. Napriek vplyvu pandémie ochorenia COVID-19 počet nákladných vlakov medzi Čínou a Európou vstupujúcich a opúšťajúcich prístav Horgos prekročil v roku 2020 4 720, čo predstavuje 43-percentný nárast v porovnaní s celkovým počtom v roku 2019.
Podľa miestnych colných úradníkov si služby čínsko-európskeho nákladného vlaku počas pandémie obľúbilo čoraz viac spoločností, a to vďaka nízkym cenám, veľkej prepravnej kapacite, veľkej stabilite a prepojeniu.
Prístav Alashankou, známy aj ako Alataw Pass, je najbližším železničným prístavom Číny k Európe. V januári 2020 bol vo vnútrozemskom prístave spustený cezhraničný elektronický obchod a odvtedy sa do Európy zasielajú komodity, ako hračky, digitálne produkty a oblečenie vyrobené v krajine.
Z údajov colného úradu vnútrozemského prístavu vyplýva, že od januára 2020 bolo cez prístav vyvezených viac ako 57 miliónov cezhraničných balíkov z elektronického obchodu v hodnote viac ako 1 miliardy jüanov (približne 160 miliónov USD).
Počas svojej inšpekcie Si Ťin-pching tiež zdôraznil dôležitosť inovácií systému pre otvorenú ekonomiku, budovanie veľkých koridorov, lepšie využívanie domácich aj zahraničných trhov a zdrojov a aktívne poskytovanie služieb a začlenenie do nového modelu rozvoja.
Čína predstavila Stratégiu rozvoja západu v roku 1999 a odvtedy dosiahli západné regióny krajiny pozoruhodný pokrok. Zrýchľujúci sa rast HDP v západnej Číne naznačuje znižovanie rozdielu v rozvoji medzi východom a západom krajiny.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=04glRSnTovc
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article