CGTN: Sin-ťiang, centrum spolupráce iniciativy Nové Hedvábné stezky
PEKING , 18. července 2022 /PRNewswire/ -- Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je díky své strategické poloze na nejzápadnější hranici země mostem Číny do střední Asie, na Blízký východ a do Evropy.
Zaujímá proto zásadní roli v Čínou navrhované iniciativě Nové Hedvábné stezky (BRI), což je soustava obchodních a infrastrukturních sítí spojujících Asii s Evropou a Afrikou podél starobylých tras původní Hedvábné stezky i mimo ně.
Čínský prezident Si Ťin-pching označil během své návštěvy Sin-ťiangu, která se konala od úterý do pátku, tento multietnický region za „centrum spolupráce" Nové Hedvábné stezky.
Díky podpoře otevření Číny světu, rozvoji západních regionů země a společnému úsilí při budování Nové Hedvábné stezky se Sin-ťiang se z relativně uzavřené vnitrozemské oblasti proměnil v první linii ekonomické reformy, řekl prezident v úterý odpoledne zaměstnancům mezinárodního terminálu v Urumči.
Prezident Si dále zdůraznil pokrok v budování ústřední oblasti hospodářského pásu Hedvábné stezky a začlenění strategie regionálního otevírání Sin-ťiangu do celkového plánu rozvoje země západním směrem.
Brány obchodu
V oblasti mezinárodního terminálu si prezident prohlédl provoz čínsko-evropského železničního expresu Urumči a navštívil také přechody v Alašankchou a Chorgosu, které jsou důležitými branami pro přeshraniční obchod.
Chorgos, což v doslovném překladu znamená „místo, kudy projíždějí karavany", je historickou obchodní stanicí na severní trase starověké Hedvábné stezky.
V roce 2016 terminál zahájil provoz nákladních vlaků Čína-Evropa a od té doby zaznamenává stálý nárůst v počtu odbavených vlakových souprav. I navzdory dopadům pandemie COVID-19 projelo přechodem v Chorgosu v roce 2020 více než 4720 nákladních vlaků Čína-Evropa, což je o 43 % více než v roce 2019.
Podle místních celníků vzrostla během pandemie obliba služeb nákladní železniční přepravy Čína-Evropa u mnoha společností díky nízkým cenám, velké přepravní kapacitě, velké stabilitě a propojitelnosti.
Přechod v Alašankchou, známý také jako průsmyk Alataw, je nejbližším čínským železničním přechodem do Evropy. Od ledna 2020, kdy zde byl spuštěn přeshraniční elektronický obchod, zajišťuje zdejší pozemní přístav export čínského zboží, jako jsou hračky, digitální produkty a oblečení, do Evropy.
Podle záznamů celního úřadu pozemního přístavu bylo od ledna 2020 přes tuto stanici vyvezeno více než 57 milionů zásilek přeshraničního elektronického obchodu v hodnotě přes 1 miliardu jüanů (asi 160 milionů dolarů).
Během své návštěvy Si rovněž zdůraznil význam inovace systému pro otevřenou ekonomiku, budování velkoobjemových koridorů, lepšího využívání domácích i mezinárodních trhů a zdrojů i aktivní práce a začlenění do nového modelu rozvoje.
Čína předložila Strategii rozvoje západních regionů v roce 1999 a od té doby dosáhly západní regiony země pozoruhodného pokroku. Růst HDP v západní Číně se dnes stále zrychluje a svědčí o zužování mezery v úrovni rozvoje mezi východem a západem země.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=04glRSnTovc
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article