CGTN: Prečo sa Čína zaviazala pomáhať krajinám v núdzi?
PEKING, 25. apríla 2023 /PRNewswire/ -- Ubehlo šesťdesiat rokov, odkedy Čína v roku 1963 vyslala svoju prvú skupinu zdravotníckych tímov do Alžírska. Odvtedy bolo do 76 krajín a regiónov vyslaných viac ako 30 000 zdravotníckych pracovníkov, ktorí poskytujú zdravotnícke služby 290 miliónom ľudí, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
„Poskytovanie lekárskej pomoci iným krajinám je dôležitou súčasťou práce Číny v oblasti zahraničnej pomoci," povedal Wang Wenbin na pravidelnej tlačovej konferencii 19. apríla a dodal, že „Je to aj žiarivý príklad záväzku Číny vybudovať globálnu komunitu zdravia pre všetkých."
Napríklad pri pandémii COVID-19 Wang povedal: „Čína vyslala 37 odborných tímov do 34 krajín, poskytla viac ako 2,2 miliardy dávok vakcín proti COVID-19 viac ako 120 krajinám a medzinárodným organizáciám."
Posledných šesť desaťročí ukázalo, že pre Čínu bolo poskytovanie lekárskej pomoci spôsobom, ako si navzájom preukazovať priateľskú pomoc, povedal Wang.
Úsilie o zahraničnú pomoc
Lekárska pomoc je jednou z foriem pomoci Číny iným krajinám od 50. rokov 20. storočia, keďže vtedy sa čínske vedenie rozhodlo podporovať úsilie iných rozvojových krajín o zlepšenie života svojich ľudí a dosiahnutie rozvoja.
Medzi ďalšie formy patrí finančná a potravinová pomoc, ako aj projekty spolupráce v zahraničných krajinách, najmä v rozvojových krajinách.
Podľa Bielej knihy s názvom „Čínska medzinárodná rozvojová spolupráca v novej ére", ktorú 10. januára 2021 vydala informačná kancelária Štátnej rady, Čína vyčlenila od roku 2013 do roku 2018 sumu 270,2 miliardy jüanov (približne 39 miliárd USD) na zahraničnú pomoc, z čoho 47,3 % tvoria granty.
V Bielej knihe sa tiež uvádza, že Čína poskytla núdzovú potravinovú pomoc viac ako 50 krajinám Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, z čoho majú prospech desiatky miliónov ľudí.
Tak ako hovorí staré príslovie – „Dajte človeku rybu a nakŕmite ho na jeden deň. Naučte ho loviť ryby a nasýtite ho na celý život," Čína prešla nad rámec poskytovania iba peňažnej pomoci a pustila sa do projektov spolupráce, aby pomohla posilniť schopnosti prijímajúcich krajín rozvíjať svoje ekonomiky.
Iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta (BRI) a Fond pomoci pre spoluprácu Juh - Juh (SSCAF) sú výnimočné príklady, ako Čína spolupracovala s inými krajinami, najmä s rozvojovými krajinami v oblasti technickej pomoci a budovania infraštruktúry s cieľom realizovať spoločný rozvoj a prosperitu.
Pokiaľ ide o SSCAF, v Bielej knihe sa uvádza, že do konca roka 2019 Čína spolupracovala so 14 medzinárodnými organizáciami v rámci spustenia 82 projektov týkajúcich sa oblastí, ktoré zahŕňajú poľnohospodársky rozvoj, znižovanie chudoby a pomoc pre obchod.
Duch zdieľania a podpory
Tento rok bol svedkom 10. výročia iniciatívy BRI. „Iniciatíva BRI prilákala v uplynulom desaťročí investície v hodnote takmer 1 bilión USD, vytvorila viac ako 3 000 projektov spolupráce," povedal 7. marca na tlačovej konferencii čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Čchin Kang a dodal, že v rámci iniciatívy „sa vytvorilo 420 000 lokálnych pracovných miest a pomohlo vymaniť takmer 40 miliónov ľudí z chudoby."
„Skutočná krása iniciatívy BRI spočíva v jej duchu zdieľania, že sa Čína rozhodla podeliť o svoj úspech s rozvojovými krajinami," povedal Ahsan Iqbal Chaudhary, minister plánovania rozvoja a špeciálnych iniciatív Pakistanu, keď sa koncom marca zúčastnil na výročnej konferencii fóra Boao pre Áziu.
Luo Zhaohui, riaditeľ Čínskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (CIDCA), počas tohtoročných dvoch zasadnutí reportérom povedal, že pomoc Číny je podobná pomoci priateľom, pričom uviedol príklad, že Čína bola medzi prvou skupinou krajín, ktoré rozšírili svoju podporu po strašných zemetraseniach, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu.
Vzhľadom na to, že čínsky ľud a ľudia z ostatných krajín zdieľajú spoločný údel, Xu Wei, hovorca agentúry CIDCA, povedal, že najväčšia rozvojová krajina na svete poskytla pomoc iným rozvojovým krajinám podľa svojich spôsobilostí v rámci spolupráce Juh–Juh.
Počas pravidelnej tlačovej konferencie 10. apríla hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang povedal, že Čína je odhodlaná podporovať hospodársky a sociálny rozvoj rozvojových krajín vrátane krajín v Afrike.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article