CGTN: Novým motorem růstu Číny a dalších členů G20 se stává digitální ekonomika
PEKING, 16. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Po třech letech od propuknutí pandemie COVID prošla světová ekonomika i přes ohromné nejistoty a překážky hlubokými změnami, digitální vývoj se zrychlil a novým motorem hospodářského oživení a růstu se stala digitální ekonomika.
Název digitální ekonomika označuje širokou škálu ekonomických aktivit, které využívají jako klíčový výrobní faktor digitalizované informace a znalosti, významným prostorem pro jejich provoz jsou moderní informační sítě a důležitým motorem růstu a strukturální ekonomické optimalizace efektivní využívání informačních a komunikačních technologií (ICT), uvádí Iniciativa G20 pro rozvoj a spolupráci v oblasti digitální ekonomiky schválená v roce 2016 na summitu G20 v Chang-čou.
Podle bílé knihy vydané Čínskou akademií informačních a komunikačních technologií (CAICT) v červenci 2022 dosáhla za rok 2021 přidaná hodnota digitální ekonomiky ve 47 velkých zemí světa 38,1 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti předchozímu roku a zároveň 45 % jejich celkového HDP.
Mezi těmito zeměmi vedou v rozvoji digitální ekonomiky členové skupiny G20, kteří také zastupují více než 85 procent světového HDP, 75 procent mezinárodního obchodu a 60 procent světové populace.
Na prvním místě se s digitální ekonomikou v hodnotě 15,3 bilionu dolarů umístily Spojené státy. Druhé místo patří Číně, jejíž digitální ekonomika dosáhla 7,1 bilionu dolarů. Třetí místo pak obsadila s hodnotou 6,3 bilionu dolarů Evropská Unie.
Z hlediska podílu digitální ekonomiky na HDP se na prvních třech místech umístily Německo, Velká Británie a Spojené státy, přičemž všechny přesáhly 65 %.
Shoda skupiny G20 na digitální ekonomice
Digitální ekonomiku poprvé zařadila mezi významná témata summitu G20 Čína v roli rotující předsednické země na summitu v Chang-čou v roce 2016. Vedla také formulaci a zveřejnění Iniciativy pro rozvoj a spolupráci v oblasti digitální ekonomiky skupiny G20, která se stala prvním politickým dokumentem pro otázky digitální ekonomiky schváleným vedoucími představiteli skupiny G20.
Tento dokument představil sedm hlavních zásad pro rozvoj digitální ekonomiky, kterými jsou inovace, partnerství, synergie, flexibilita, inkluze, otevřené a příznivé podnikatelské prostředí, tok informací pro hospodářský růst, důvěra a bezpečnost.
Dále popisuje i šest hlavních oblastí spolupráce v oblasti digitální ekonomiky, tedy rozšíření širokopásmového přístupu a zlepšení jeho kvality, podpora investic do odvětví informačních a komunikačních technologií, podpora podnikání a prosazování digitální transformace, podpora spolupráce v oblasti elektronického obchodu, posílení digitální inkluze a podpora rozvoje malých a středních podniků.
Čínská digitální ekonomika na vzestupu
Podle bílé knihy CAICT dosáhla čínská digitální ekonomika v roce 2021 hodnoty 7,1 bilionu dolarů, což představuje 39,8 % jejího HDP.
Mezi lety 2012 až 2021 činilo průměrné tempo růstu čínské digitální ekonomiky 15,9 procenta a podíl digitální ekonomiky na jejím HDP se zvýšil z 21,6 procenta na 39,8 procenta, uvádí bílá kniha.
Stejně tak vzrostl podle bílé knihy i význam digitální ekonomiky jako stabilizátoru a akcelerátoru celkové čínské ekonomiky.
V červnu 2022 dosáhl počet uživatelů internetu v Číně 1,05 miliardy a vznikla tak největší a nejdynamičtější digitální společnost na světě.
Země také vybudovala největší síť 5G na světě, která ke konci července dosáhla počtu 1,97 milionu základnových stanic.
Zároveň se vzestupem čínské digitální ekonomiky, která se stává stále významnější hybnou silou jejího ekonomického rozvoje, nabízí země také více příležitostí pro expanzi mezinárodních společností na čínském trhu a zaznamenává v této oblasti aktivní spolupráci s ostatními členy skupiny G20.
V červnu založila v Číně německá společnost Siemens své první centrum pro digitalizaci inteligentní infrastruktury, které zkoumá možnosti spolupráce v oblasti inteligentní infrastruktury s domácími firmami.
S čínskými společnostmi spolupracuje na jejich digitální transformaci také americký technologický gigant IBM.
V neposlední řadě se Čína podílí společně s Brazílií na ochraně amazonského deštného pralesa pomocí digitálních technologií.
https://news.cgtn.com/news/2022-11-14/Digital-economy-turns-new-growth-engine-for-China-other-G20-members--1eWXYmrvcXe/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article