CGTN: Digitálne hospodárstvo sa stáva novým motorom rastu Číny a ostatných členov G20
PEKING, 15. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Tri roky po pandémii ochorenia COVID prešlo svetové hospodárstvo, čeliac čoraz väčším neistotám a výzvam, hlbokými zmenami, pričom digitálny vývoj sa zrýchlil a digitálne hospodárstvo sa stalo novým motorom hospodárskej obnovy a rastu.
Digitálne hospodárstvo označuje širokú škálu hospodárskych činností, ktoré zahŕňajú využívanie digitalizovaných informácií a znalostí ako kľúčového výrobného faktora, moderných informačných sietí ako dôležitého priestoru pre aktivity a efektívne využívanie informačných a komunikačných technológií (IKT) ako dôležitého hnacieho motora rastu produktivity a štrukturálnej optimalizácie hospodárstva, uvádza sa v iniciatíve G20 pre rozvoj a spoluprácu v oblasti digitálneho hospodárstva, ktorá bola schválená na samite G20 v Chang-čou v roku 2016.
Podľa bielej knihy, ktorú v júli 2022 vydala Čínska akadémia informačných a komunikačných technológií (CAICT), dosiahla v roku 2021 pridaná hodnota digitálneho hospodárstva 47 veľkých krajín sveta 38,1 bilióna USD, čo je o 15,6 % viac ako rok predtým a predstavuje 45 % ich spoločného HDP.
Členovia skupiny G20, ktorí predstavujú viac ako 85 % svetového HDP, 75 % medzinárodného obchodu a 60 % svetovej populácie, sú svetovou jednotkou v rozvoji digitálneho hospodárstva.
USA sa s digitálnym hospodárstvom v hodnote 15,3 bilióna dolárov umiestnili na prvom mieste na svete. Na druhom mieste sa umiestnila Čína, ktorej digitálne hospodárstvo dosiahlo 7,1 bilióna USD. Na treťom mieste sa umiestnila Európska únia s hodnotou 6,3 bilióna USD.
Z hľadiska podielu digitálneho hospodárstva na HDP sa Nemecko, Veľká Británia a USA umiestnili na prvých troch priečkach, pričom všetky prekročili 65 %.
Konsenzus G20 o digitálnom hospodárstve
Na samite G20, ktorý sa konal v roku 2016 v Chang-čou, Čína v rámci rotujúceho predsedníctva po prvýkrát zaradila digitálne hospodárstvo medzi dôležité témy samitu. Táto krajina tiež viedla vypracovanie a vydanie Iniciatívy G20 pre rozvoj a spoluprácu v oblasti digitálneho hospodárstva, ktorá bola prvým politickým dokumentom v oblasti digitálneho hospodárstva schváleným vedúcimi predstaviteľmi G20.
V dokumente sa navrhuje sedem hlavných zásad rozvoja digitálneho hospodárstva, a to inovácie, partnerstvo, synergia, flexibilita, inklúzia, otvorené a priaznivé podnikateľské prostredie, tok informácií pre hospodársky rast, dôvera a bezpečnosť.
Určila tiež šesť kľúčových oblastí spolupráce v oblasti digitálneho hospodárstva vrátane rozšírenia širokopásmového prístupu a zlepšenia kvality, podpory investícií do sektora IKT, podpory podnikania a digitálnej transformácie, podpory spolupráce v oblasti elektronického obchodu, posilnenia digitálneho začlenenia a podpory rozvoja malých a stredných podnikov.
Rastúce digitálne hospodárstvo Číny
Podľa bielej knihy vydanej akadémiou CAICT dosiahlo čínske digitálne hospodárstvo v roku 2021 hodnotu 7,1 bilióna dolárov, čo predstavuje 39,8 % HDP krajiny.
V rokoch 2012 až 2021 bola priemerná miera rastu čínskeho digitálneho hospodárstva 15,9 % a podiel digitálneho hospodárstva na jej HDP sa zvýšil z 21,6 % na 39,8 %, uvádza sa v bielej knihe.
V bielej knihe sa uvádza, že úloha digitálneho hospodárstva ako stabilizátora a akcelerátora celkovej čínskej ekonomiky sa stala výraznejšou.
V júni 2022 mala Čína 1,05 miliardy používateľov internetu, čím vytvorila najväčšiu a najdynamickejšiu digitálnu spoločnosť na svete.
Krajina tiež vybudovala najväčšie siete 5G na svete, pričom do konca júla mala 1,97 milióna základňových staníc 5G.
Zatiaľ čo čínske digitálne hospodárstvo je na vzostupe a stáva sa čoraz dôležitejším motorom hospodárskeho rozvoja, krajina ponúka aj viac príležitostí pre medzinárodné spoločnosti na rast na čínskom trhu a je svedkom aktívnej spolupráce s členmi skupiny G20 v tejto oblasti.
V júni zriadila nemecká spoločnosť Siemens svoje prvé centrum pre digitalizáciu inteligentnej infraštruktúry v Číne, ktoré skúma spoluprácu s domácimi firmami v oblasti inteligentnej infraštruktúry.
Americký technologický gigant IBM so svojimi cloudovými službami aktívne spolupracuje s čínskymi spoločnosťami pri ich digitálnej transformácii.
Čína tiež spolupracuje s Brazíliou na ochrane ekosystému amazonského pralesa pomocou digitálnych technológií.
https://news.cgtn.com/news/2022-11-14/Digital-economy-turns-new-growth-engine-for-China-other-G20-members--1eWXYmrvcXe/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article