CGTN: gospodarka cyfrowa nową siłą napędową wzrostu w Chinach i pozostałych państwach członkowskich G20
PEKIN, 15 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Gospodarka światowa, mimo że po trzech latach pandemii COVID nadal stoi w obliczu piętrzących się niepewności i wyzwań, przeszła istotne zmiany, takie jak przyspieszenie tempa ewolucji cyfrowej, i dziś jawi się jako nowa siła napędzająca odnowę gospodarczą i wzrost.
Według Inicjatywy G20 na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej i współpracy (ang. G20 Digital Economy Development and Cooperation Initiative) uzgodnionej podczas szczytu G20 w Hangzhou w 2016 r. gospodarka cyfrowa to szeroki wachlarz rodzajów działalności gospodarczej, w których ramach kluczowym czynnikiem prowadzenia produkcji jest korzystanie z informacji i wiedzy w formie cyfrowej, nowoczesne sieci informacyjne to licząca się przestrzeń, w której prowadzi się tę działalność, a efektywne korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) często decyduje o wzroście wydajności oraz strukturalnej optymalizacji ekonomicznej.
Według danych zawartych w białej księdze opublikowanej przez Chińską Akademię Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ang. China Academy of Information and Communications Technology, CAICT) w lipcu 2022 r., w 2021 r. wartość dodana uzyskana z gospodarki cyfrowej w 47 czołowych krajach świata wyniosła 38,1 biliona USD, o 15,6 procent więcej niż rok wcześniej.
Spośród tych krajów światowemu rozwojowi gospodarki cyfrowej na świecie przewodzą państwa członkowskie G20 reprezentujące ponad 85 procent światowego PKB, 75 procent międzynarodowego handlu i 60 procent ludności świata.
Na pierwszym miejscu plasują się Stany Zjednoczone, w których wartość gospodarki cyfrowej wynosi 15,3 biliona USD. Drugie miejsce zajmują Chiny, gdzie wartość gospodarki cyfrowej wynosi 7,1 biliona USD. Na trzecim miejscu znajduje się Unia Europejska z kwotą 6,3 biliona USD.
Jeśli chodzi o udział gospodarki cyfrowej w PKB, pierwsze trzy miejsca zajmują Niemcy, Wielka Brytania i USA. W każdym z tych państw udział gospodarki cyfrowej w PKB przekracza 65 procent.
Konsensus G20 w sprawie gospodarki cyfrowej
Gospodarka cyfrowa została po raz pierwszy uznana za temat wart uwagi podczas Szczytu G20 zorganizowanego przez sprawujące rotacyjną prezydencję Chiny w chińskim mieście Hangzhou w 2016 r. Chiny były również inicjatorem sformułowania i opublikowania Inicjatywy G20 na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej i współpracy, pierwszego dokumentu dotyczącego gospodarki cyfrowej, który został przyjęty przez przywódców G20.
W dokumencie zawarto siedem zasad przewodnich dotyczących rozwoju gospodarki cyfrowej, w tym innowacji, partnerstwa, synergii, elastyczności, integracji, otwartego otoczenia sprzyjającego prowadzeniu działalności gospodarczej, przepływu informacji odnoszących się do wzrostu gospodarczego, zaufania i bezpieczeństwa.
W dokumencie wskazano też sześć kluczowych obszarów współpracy w dziedzinie gospodarki cyfrowej, w tym rozszerzenie dostępu do łączy szerokopasmowych i poprawa ich jakości; promowanie inwestycji w sektor TIK; wspieranie przedsiębiorczości i promowanie cyfrowej transformacji; zachęcanie do nawiązania współpracy w obszarze e-handlu; rozszerzenie e-integracji oraz promowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Rozkwitająca chińska gospodarka cyfrowa
Zgodnie z danymi podanymi w białej księdze opublikowanej przez CAICT, w 2021 r. wartość chińskiej gospodarki cyfrowej wyniosła 7,1 biliona USD, co stanowi 39,8 procent PKB tego kraju.
Według białej księgi w latach 2012-2021 średnia stopa wzrostu chińskiej gospodarki cyfrowej wynosiła 15,9 procent, a udział gospodarki cyfrowej w PKB kraju wzrósł z 21,6 procent do 39,8 procent.
Jak stwierdzono w białej księdze, wzrosła rola gospodarki cyfrowej jako siły stabilizującej i napędzającej chińską gospodarkę.
W czerwcu 2022 r. w Chinach zamieszkiwało 1,05 miliarda użytkowników internetu, co stanowi najliczniejsze i najbardziej dynamiczne na świecie społeczeństwo cyfrowe.
W kraju tym zbudowano też najrozleglejsze na świecie sieci 5G, które do końca lipca obejmowały 1,97 miliona stacji bazowych 5G.
Oprócz tego, że chińska gospodarka cyfrowa rozkwita i staje się coraz bardziej znaczącą siłą napędową rozwoju gospodarczego, kraj ten oferuje też spółkom międzynarodowym coraz większe możliwości rozwoju na chińskim rynku i aktywnie współpracuje w tym zakresie z państwami członkowskimi G20.
W czerwcu niemiecka spółka Siemens założyła pierwsze w Chinach Centrum Wspierania Cyfryzacji Inteligentnej Infrastruktury (ang. Smart Infrastructure Digitalization Enablement Center), które ma służyć nawiązywaniu z lokalnymi firmami współpracy w obszarze inteligentnej infrastruktury.
IBM, amerykański gigant technologiczny oferujący usługi w chmurze, aktywnie współpracuje z chińskimi spółkami i udziela im wsparcia w zakresie transformacji cyfrowej.
Chiny współpracują też z Brazylią na rzecz wykorzystania technologii cyfrowych w ochronie ekosystemu lasów deszczowych w Amazonii.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article