CGTN: Jak Čína přispívá k větší spolupráci BRICS
PEKING, 23. října 2024 /PRNewswire/ -- V ruské Kazani se koná první přímé setkání lídrů zemí BRICS po lednovém historickém rozšíření skupiny z pěti na deset členů.
Čínský prezident Si Ťin-pching přijel v úterý do Kazaně na 16. summit BRICS. Během summitu si Si s ostatními vedoucími představiteli vymění mimo jiné názory na praktickou spolupráci a rozvoj mechanismu BRICS pro rozvíjející se ekonomiky.
Čína důsledně podporuje a účastní se mechanismu spolupráce BRICS, usiluje o oboustranně výhodnou spolupráci s ostatními členy a řídí se duchem otevřenosti a inkluzivnosti.
Oboustranně výhodná spolupráce
Od svého založení se BRICS snaží o oboustranně výhodnou spolupráci, přičemž vlajkovým projektem spolupráce BRICS je Nová rozvojová banka (NDB) se sídlem v Šanghaji.
Jako první mnohostranná rozvojová banka založená rozvíjejícími se ekonomikami poskytuje NDB finanční podporu pro rozvoj infrastruktury, čistou energii, ochranu životního prostředí a budování kybernetické infrastruktury v zemích BRICS. Do konce roku 2023 schválila 105 projektů ve všech členských zemích za přibližně 35 miliard USD.
NDB slouží jako významná platforma pro mezinárodní spolupráci, která překračuje geografické hranice a která nejen zesiluje názory zemí BRICS, ale také reprezentuje společné ambice ostatních národů, řekla nedávno médiím prezidentka NDB Dilma Rousseffová.
Čína se zavázala prohloubit vzájemně výhodnou spolupráci s partnery z BRICS. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl obchod mezi Čínou a zeměmi BRICS podle celních úřadů 1,49 bilionu jüanů (asi 209,7 miliardy USD), což představuje meziroční nárůst o 11,3 %.
Ronnie Lins, výkonný ředitel Brazilsko-čínského výzkumného a obchodního centra, uvedl, že Čína hraje klíčovou roli při budování konsensu mezi zeměmi BRICS, podpoře koordinace a spolupráce a prosazování společného programu.
„Nejedná se o uzavřený klub"
Otevřenost a inkluzivita zůstávají trvalým závazkem členů BRICS již od založení tohoto mechanismu. Si opakovaně zdůraznil, že země BRICS se nescházejí v uzavřeném klubu nebo exkluzivním spolku.
Na setkání v Sia-menu v roce 2017 čínský vůdce předložil program „BRICS Plus", který podporuje účast více rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí.
Dne 1. ledna 2024 se členy BRICS staly Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, které se tak připojily k Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jihoafrické republice, což znamenalo oficiální začátek širší spolupráce BRICS.
Více než 30 zemí buď oficiálně požádalo o členství v této skupině, nebo o ně projevilo zájem, a mnoho dalších rozvojových zemí usiluje o hlubší spolupráci s touto skupinou.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien v souvislosti s kazaňským summitem uvedl, že BRICS se stal pozitivní a stabilní silou v mezinárodních záležitostech.
Uvedl, že Čína je připravena spolupracovat s ostatními stranami a usilovat o stabilní a trvalý rozvoj širší spolupráce v rámci BRICS, otevřít novou éru pro země globálního Jihu, aby hledaly svou sílu prostřednictvím solidarity a společně podporovaly světový mír a rozvoj.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article