CGTN: Čína vyzývá k digitální spolupráci na podporu globálního hospodářského oživení
PEKING, 18. listopadu 2022 /PRNewswire/ - Významným úkolem 17. summitu skupiny G20, jehož tématem je " Zotavit se společně, zotavit se silněji", je dosažení globálního konsenzu a posílení důvěry v oživení světové ekonomiky.
Digitální ekonomika má velký význam jako nová hnací síla globálního hospodářského růstu. Podle zprávy nazvané „World Internet Development Report 2022" dosáhla přidaná hodnota digitální ekonomiky ve 47 zemích světa v roce 2021 výše 38,1 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 15,6 %.
V této souvislosti Čína ve středu vyzvala členy skupiny G20, aby společně usilovali o oživení digitální spolupráce tak, aby z plodů rozvoje digitální ekonomiky mohli těžit občané všech zemí.
Budování globálního digitálního ekonomického paradigmatu
Čína je připravena nadále spolupracovat se členy skupiny G20 na společném budování globálního digitálního ekonomického paradigmatu, které všem zúčastněným přinese výhody včetně rovnováhy, koordinace, inkluzivity, oboustranně výhodné spolupráce a společné prosperity, prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching v rámci svého projevu na summitu na indonéském ostrově Bali.
Si dále zdůraznil, že je třeba zachovat multilateralismus, a vyzval k posílení mezinárodní spolupráce.
S poukazem na to, že rozvoj by měl být prioritou, čínský prezident připomněl, že je třeba překlenout digitální propast a využít inovace jako hnací motor pro podporu postpandemické obnovy.
Čína poprvé zařadila digitální ekonomiku na program summitu G20 v roce 2016 v Chang-čou, kdy slíbila inovovat modely rozvoje a naplnit její růstový potenciál.
Také na následujících summitech skupiny v letech 2017 a 2018 vedli světoví lídři rozsáhlé diskuse o tom, jak posílit spolupráci při rozvoji digitální ekonomiky a zároveň řešit výzvy, které s sebou nové technologie přinášejí.
Během těchto let se na několika summitech skupiny G20 jasně ukázalo, že digitální ekonomika se stává stále důležitější hnací silou globálního hospodářského růstu a že skupina G20, jejímiž členy jsou největší světové ekonomiky, představuje v jejím rozvoji vedoucí sílu.
Čína jedná
Čínský prezident dále zdůraznil, že Čína hodlá i nadále spolupracovat se členy skupiny G20 na podpoře „vyváženého, koordinovaného a inkluzivního" globálního prostředí digitální ekonomiky, které bude přínosem pro všechny a nabídne oboustranně výhodnou spolupráci a sdílenou prosperitu.
Dodal, že Čína zahájila iniciativu budování digitální hedvábné stezky a digitální ekonomiku označila za klíčovou oblast spolupráce v rámci své Globální rozvojové iniciativy.
Navrhla také akční plán skupiny G20 pro digitální inovace a spolupráci, jehož cílem je podpořit inovativní využití digitálních technologií a zajistit, aby výsledky inovací byly přínosné pro všechny a aby se na nich všichni podíleli, přičemž vítá účast všech stran.
Jako druhá největší ekonomika světa a největší rozvojová země přikládá Čína rozvoji digitální ekonomiky velký význam a její digitální rozvoj přinese nový impuls pro oživení světové ekonomiky a vytvoří nové příležitosti pro společný rozvoj.
Podle zprávy, kterou 9. listopadu zveřejnila Čínská akademie pro studium kyberprostoru, zaznamenala čínská digitální ekonomika v uplynulém desetiletí pozoruhodný pokrok a její hodnota v roce 2021 dosáhla 45,5 bilionu jüanů (asi 6,3 bilionu dolarů), což představuje 39,8 % HDP země.
V červnu 2022 dosáhl počet uživatelů internetu v Číně 1,05 miliardy a míra rozšíření internetu 74,4 procenta, uvádí bílá kniha s názvem „Společně budovat společenství sdílené budoucnosti v kyberprostoru", kterou 7. listopadu zveřejnil a informační kancelář čínské Státní rady.
Podle tohoto dokumentu se v zemi se nachází největší síť 5G na světě a je také jedním z globálních lídrů v oblasti standardů a technologií 5G, s 1,85 milionu vysílačů 5G a 455 miliony uživatelů mobilních telefonů s 5G.
I přesto 14. pětiletý plán (na roky 2021-25) a dlouhodobé cíle do roku 2035, které mapují plán nové čínské cesty k úplnému vybudování moderní socialistické země, jasně ukazují, že Čína hodlá na podpoře digitální ekonomiky stále pracovat.
Podle plánu chce země zvýšit podíl přidané hodnoty klíčových odvětví digitální ekonomiky na svém HDP ze 7,8 % v roce 2020 na 10 % v roce 2025.
Do roku 2025 má podle plánu dosáhnout digitální transformace průmyslových odvětví v Číně nové úrovně, digitální veřejné služby mají být inkluzivnější a systém řízení digitální ekonomiky znatelně lepší.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article