CGTN: Čína vyzýva na digitálnu spoluprácu na podporu globálneho hospodárskeho oživenia
PEKING, 17. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Vytvorenie globálneho konsenzu a posilnenie dôvery v oživenie svetového hospodárstva je kľúčovou úlohou 17. samitu G20, ktorého témou je „Zotaviť sa spoločne, zotaviť sa silnejšie".
Digitálna ekonomika má ako nová hnacia sila globálneho hospodárskeho rastu veľký význam. Podľa „Správy o vývoji svetového internetu 2022" dosiahla pridaná hodnota digitálnej ekonomiky v 47 krajinách sveta v roku 2021 hodnotu 38,1 bilióna USD, čo predstavuje medziročný nárast o 15,6 %.
V tejto súvislosti Čína v stredu vyzvala členov skupiny G20, aby vyvinuli spoločné úsilie na oživenie digitálnej spolupráce, aby z výsledkov rozvoja digitálneho hospodárstva mohli profitovať obyvatelia všetkých krajín.
Budovanie globálnej digitálnej ekonomickej paradigmy
Čína je pripravená naďalej spolupracovať s členmi skupiny G20 na spoločnom budovaní globálnej digitálnej ekonomickej paradigmy, ktorá sa vyznačuje výhodami pre všetkých, rovnováhou, koordináciou, inkluzívnosťou, obojstranne výhodnou spoluprácou a spoločnou prosperitou, uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching počas prejavu na samite na indonézskom letovisku Bali.
Je potrebné zachovať multilateralizmus, zdôraznil Si Ťin-pching a vyzval na posilnenie medzinárodnej spolupráce.
Čínsky prezident poznamenal, že rozvoj by mal byť prioritou, a uviedol, že digitálna priepasť musí byť prekonaná a inovácie by mali slúžiť ako hnacia sila na podporu obnovy po pandémii.
Počas samitu G20 v Chang-čou v roku 2016 Čína po prvýkrát zaradila digitálne hospodárstvo do programu G20 a prisľúbila inovovať modely rozvoja a využiť potenciál rastu.
Počas nasledujúcich samitov skupiny v rokoch 2017 a 2018 viedli svetoví lídri rozsiahle diskusie o tom, ako posilniť spoluprácu pri rozvoji digitálneho hospodárstva a zároveň riešiť výzvy, ktoré prinášajú nové technológie.
Počas týchto rokov sa na viacerých samitoch G20 jasne ukázalo, že digitálne hospodárstvo je čoraz dôležitejšou hnacou silou globálneho hospodárskeho rastu a skupina G20, ktorá zahŕňa najväčšie svetové ekonomiky, predstavuje vedúcu silu v rozvoji digitálneho hospodárstva.
Čína v akcii
Čínsky prezident tiež zdôraznil, že Čína bude naďalej spolupracovať s členmi skupiny G20 na podpore „vyváženého, koordinovaného a inkluzívneho" globálneho digitálneho hospodárstva, ktoré prináša výhody všetkým a vyznačuje sa obojstranne výhodnou spoluprácou a spoločnou prosperitou.
Čína začala iniciatívu budovania Digitálnej hodvábnej cesty a podľa Si Ťin-pchinga identifikovala digitálne hospodárstvo ako kľúčovú oblasť spolupráce v rámci Globálnej rozvojovej iniciatívy.
Čína navrhla akčný plán skupiny G20 pre digitálne inovácie a spoluprácu, ktorý je zameraný na podporu inovatívneho využívania digitálnych technológií a na to, aby výsledky inovácií boli prospešné pre všetkých a spoločné pre všetkých, a víta účasť všetkých strán, uviedol Si Ťin-pching.
Čína ako druhá najväčšia svetová ekonomika a najväčšia rozvojová krajina prikladá rozvoju digitálneho hospodárstva veľký význam. Jej digitálny rozvoj bude novým impulzom pre oživenie svetového hospodárstva a vytvorí nové príležitosti pre spoločný rozvoj.
Podľa správy, ktorú 9. novembra zverejnila Čínska akadémia pre výskum kybernetického priestoru, zaznamenala Čína za posledné desaťročie pozoruhodný pokrok v oblasti digitálneho hospodárstva, ktorého hodnota v roku 2021 dosiahla 45,5 bilióna čínskych jüanov (približne 6,3 bilióna USD), čo predstavuje 39,8 % HDP krajiny.
V júni 2022 bolo v Číne 1,05 miliardy používateľov internetu a miera rozšírenia internetu dosiahla 74,4 %, uvádza sa v bielej knihe s názvom „Spoločne budovať spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou v kybernetickom priestore", ktorú 7. novembra zverejnil Informačný úrad čínskej štátnej rady.
V krajine sa nachádza najväčšia sieť 5G na svete a podľa bielej knihy je jedným z globálnych lídrov v oblasti štandardov a technológií 5G s 1,85 milióna mobilných veží 5G a 455 miliónmi predplatiteľov mobilných telefónov s podporou 5G.
Napriek tomu, 14. päťročný plán (2021 až 2025) a dlhodobé ciele do roku 2035, ktoré mapujú plán novej cesty krajiny k úplnému vybudovaniu modernej socialistickej krajiny, jasne ukazujú, že Čína bude naďalej vyvíjať úsilie na podporu digitálneho hospodárstva.
Podľa plánu chce krajina zvýšiť podiel pridanej hodnoty kľúčových odvetví digitálnej ekonomiky na svojom HDP zo 7,8 % v roku 2020 na 10 % v roku 2025.
Podľa plánu dosiahne do roku 2025 digitálna transformácia priemyslu v Číne novú úroveň, digitálne verejné služby sa stanú inkluzívnejšími a systém riadenia digitálnej ekonomiky sa výrazne zlepší.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article