CGTN: Chiny wzywają do nawiązania cyfrowej współpracy, która ożywi globalną odbudowę gospodarczą
PEKIN, 17 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Nadrzędnym zadaniem 17. Szczytu G20, odbywającego się pod hasłem „Wspólna odbudowa, solidna odbudowa" jest wypracowanie światowego konsensusu i wzmocnienie wiary w światową odbudowę gospodarczą.
Gospodarka cyfrowa zyskuje na znaczeniu jako nowa siła napędzająca światowy wzrost gospodarczy. Według raportu zatytułowanego „Raport o rozwoju światowego internetu za rok 2022" wartość dodana z gospodarki cyfrowej w 47 krajach świata sięgnęła w 2021 r. 38,1 biliona USD, co oznacza wzrost rok do roku o 15,6 procent.
W tym kontekście, w środę Chiny wezwały państwa członkowskie G20 do podjęcia wspólnych działań na rzecz ożywienia współpracy cyfrowej, dzięki której obywatele wszystkich krajów będą mogli skorzystać z owoców rozwoju gospodarki cyfrowej.
Budowanie globalnego paradygmatu gospodarki cyfrowej
Chiny są gotowe do dalszej współpracy z państwami członkowskimi G20, aby wspólnie zbudować globalny paradygmat gospodarki cyfrowej korzystny dla wszystkich, zrównoważony, skoordynowany, sprzyjający włączeniu, oparty na współpracy opłacalnej dla wszystkich stron oraz niosący powszechny dobrobyt, powiedział chiński prezydent Xi Jinping, zwracając się do uczestników szczytu odbywającego się na indonezyjskiej wyspie Bali.
Wzywając do nawiązania współpracy międzynarodowej, Xi podkreślił, że należy podtrzymać multilateralizm.
Zwracając uwagę, że rozwój powinien być priorytetem, chiński prezydent powiedział, że należy wyeliminować podział cyfrowy, a innowacje powinny sprzyjać promowaniu postpandemicznej odbudowy.
Podczas Szczytu G20 w Hangzhou w 2016 r. Chiny po raz pierwszy wprowadziły gospodarkę cyfrową do agendy G20 i zobowiązały się wdrożyć wzorce rozwoju oraz wykorzystać potencjał wzrostu.
Na kolejnych szczytach w 2017 i 2018 r. światowi przywódcy również szeroko debatowali nad metodami wzmocnienia współpracy w obszarze rozwijania gospodarki cyfrowej i pokonywania wyzwań związanych z nowymi technologiami.
W tamtych latach podczas szczytów G20 wielokrotnie podkreślano, że gospodarka cyfrowa staje się coraz bardziej znaczącą siłą napędzającą światowy wzrost gospodarczy, a G20, do której należą największe gospodarki świata, musi odegrać rolę przewodnią w rozwoju gospodarki cyfrowej.
Chiny podejmują działania
Prezydent Chin podkreślił też, że Chiny będą kontynuować współpracę z państwami członkowskimi G20, aby szybciej zbudować „zrównoważoną, skoordynowaną i sprzyjającą włączeniu" gospodarkę cyfrową, która będzie korzystna dla wszystkich, oparta na współpracy przynoszącej pożytek wszystkim jej stronom, a także przyniesie powszechny dobrobyt.
Według słów prezydenta Xi Chiny uruchomiły inicjatywę na rzecz stworzenia Cyfrowego Jedwabnego Szlaku i uznały gospodarkę cyfrową za kluczowy obszar współpracy w ramach Globalnej Inicjatywy na Rzecz Rozwoju.
Chiny zaproponowały Plan działania G20 w sprawie cyfrowych innowacji i współpracy, którego celem jest promowanie innowacyjnego wykorzystywania technologii cyfrowych oraz sprawienie, aby rezultaty cyfrowych innowacji były korzystne i wspólne dla wszystkich oraz wspierane przez wszystkie strony uczestniczące, powiedział Xi.
Chiny, druga największa gospodarka świata i największy kraj rozwijający się, przywiązują ogromną wagę do rozwoju gospodarki cyfrowej, a rozwój cyfrowy tego kraju tchnie nowego ducha w globalną odbudowę gospodarczą i otworzy nowe szanse dla powszechnego rozwoju.
Według raportu opublikowanego 9 listopada przez Chińską Akademię Badań nad Cyberprzestrzenią (ang. Chinese Academy of Cyberspace Studies), w ostatnim dziesięcioleciu w Chinach dokonał się nadzwyczajny postęp w obszarze gospodarki cyfrowej, której wartość w 2021 r. sięgnęła 45,5 biliona juanów (około 6,3 biliona USD).
Do czerwca 2022 r. w Chinach zamieszkiwało 1,05 miliarda użytkowników internetu, wskaźnik dostępności internetu osiągnął 74,4 procent - czytamy w białej księdze zatytułowanej „Wspólnie zbudujmy społeczność o wspólnej przyszłości w cyberprzestrzeni", opublikowanej przez Chińską Państwową Radę Urzędu Informacji (ang. China's State Council Information Office).
Zgodnie z białą księgą Chiny posiadają największą na świecie sieć 5G i są jednym ze światowych liderów w opracowywaniu norm i technologii 5G, posiadają 1,85 miliona masztów GSM opartych na technologii 5G oraz 455 milionów użytkowników telefonii komórkowej opartej na sieci 5G.
W 14. Planie pięcioletnim (na lata 2021-25) oraz w celach długoterminowych do 2035 r. wyznaczających kierunek dążeń kraju ku zbudowaniu nowoczesnego państwa socjalistycznego jasno stwierdzono, że Chiny będą kontynuować działania prowadzące do promowania gospodarki cyfrowej.
Zgodnie z planem Chiny zamierzają podnieść udział wartości dodanej z kluczowych branż gospodarki cyfrowej w swoim PKB o 10 procent do 2025 r., o 7,8 procent więcej niż w 2020 r.
Według planu do 2025 r. transformacja cyfrowa przedsiębiorstw osiągnie w tym kraju nowy wymiar, publiczne usługi cyfrowe staną się bardziej inkluzywne, znacząco poprawi się też system zarządzania gospodarką cyfrową.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article