CGTN: Čína míří za zlepšením světa s vizí „sdílené budoucnosti"
PEKING, 15. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Čína je odhodlána budovat lidské společenství sdílené budoucnosti, které pokládá za nejlepší směr vývoje pro celé lidstvo.
Jak řekl jeden ze starověkých čínských filozofů, „vše živé může růst vedle sebe, aniž by si vzájemně škodilo, a různé cesty mohou vést souběžně, aniž by se rušily".
Ve zprávě pro 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny (KSČ) zdůraznil generální tajemník Ústředního výboru KSČ Si Ťin-pching, že kromě udržování světového míru a podpory společného rozvoje, které jsou tradičními cíli její zahraniční politiky, se Čína nyní hodlá věnovat také vytváření lidského společenství sdílené budoucnosti.
Trvalé prosperity a zaručené bezpečnosti dosáhneme pouze tehdy, když budou všechny země usilovat o společné dobro, žít v harmonii a spolupracovat ve vzájemný prospěch, uvádí zpráva.
"Sdílená budoucnost" pro všechny
Pojem „společenství sdílené budoucnosti lidstva" představil prezident Si poprvé v roce 2013 ve svém projevu na půdě Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů.
„Lidstvo žije v jediné globální vesnici, ve stejném čase a prostoru, kde se setkávají dějiny s realitou, a stále více se stává společenstvím sdílejícím stejný osud, v němž v sobě každý nese něco z ostatních," uvedl tehdy.
V posledních letech se svět potýká s nárůstem globálních krizí – od klimatických změn po pandemii COVID-19 – které spojují osudy národů těsněji než kdykoli předtím. Aby je mohly vlády účinně řešit, musí se spojit a přijmout společná a jednotná opatření.
V roce 2022 se ničivé účinky změny klimatu zřetelně projevily častými a extrémními výkyvy počasí, které sužovaly všechny kouty světa. Evropou se přehnaly nebývalé vlny veder, které způsobily ničivé požáry a velká sucha s tisíci obětí. V Pákistánu zaplavily prudké povodně třetinu území a poškodily 1,8 milionu domů. Ve Spojených státech připravily hurikány o domov tisíce rodin.
„Uznat sdílenou budoucnost znamená pro nás všechny vzepřít se špatným rozhodnutím podniků nebo vlád v oblasti životního prostředí," uvádí ve svém článku pro CGTN docent na Robert Morris University v americkém státě Pensylvánie Anthony Moretti.
Jedním z hlavních cílů budování společenství sdílené budoucnosti je dosáhnout oboustranně výhodné spolupráce mezi národy, kterou ideálně znázorňuje Čínou navržená iniciativa Nové Hedvábné stezky (BRI).
BRI od svého zahájení v roce 2013 výrazně posílila obchodní a investiční aktivity po celém světě. Roční objem obchodu mezi Čínou a téměř 150 účastnickými zeměmi BRI se zvýšil z 1,04 bilionu dolarů v roce 2013 na 1,8 bilionu dolarů v roce 2021, což představuje skok o 73 % během osmi let.
V rámci této iniciativy přinesla Čína do méně rozvinutých regionů své rozsáhlé zkušenosti v oblasti výroby, telekomunikací, rozvoje infrastruktury a mnoha dalších, čímž pomohla vytvořit řadu nových pracovních míst v místních ekonomikách.
Podle zprávy Světové banky má iniciativa Nové Hedvábné stezky potenciál zbavit po celém světě 7,6 milionu lidí extrémní chudoby a 32 milionů lidí tzv. mírné chudoby a zároveň zvýšit objem obchodu o 2,8 až 9,7 % v zúčastněných zemích a o 1,7 až 6,2 % na celém světě.
V zájmu dosažení „sdílené budoucnosti" vyzývá Čína země celého světa také k účasti v dalších dvou iniciativách, kterými jsou Globální rozvojová iniciativa a Globální bezpečnostní iniciativa.
„Budeme spolupracovat s národy všech ostatních zemí na prosazování společných hodnot lidstva, jako jsou mír, rozvoj, spravedlnost, demokracie a svoboda, abychom zajistili celosvětový mír a podpořili celosvětový rozvoj a nadále podporovali budování lidského společenství se společnou budoucností," řekl letos v říjnu Si na setkání s tiskem ve Velké síni lidu v Pekingu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article