CGTN: jak świat skorzysta na chińskiej wizji „wspólnej przyszłości"?
PEKIN, 15 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Chiny dążą do zbudowania wspólnoty ludzkiej o wspólnej przyszłości, ponieważ uważają, że jest to najlepsza droga ku przyszłości całej ludności świata.
Jak zauważył starożytny chiński filozof „wszystkie istoty żyjące mogą wspólnie wzrastać, nie czyniąc krzywdy sobie wzajemnie, a do celu mogą prowadzić różne, nieprzecinające się drogi".
W raporcie skierowanym do 20. Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping, sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPCh, podkreślił, że chociaż Chiny zawsze były zaangażowane w cele polityki zagranicznej obejmujące utrzymanie pokoju na świecie i promowanie wspólnego rozwoju, dziś zajmują się również budowaniem wspólnoty ludzkiej o wspólnej przyszłości.
W raporcie stwierdzono, że zrównoważony dobrobyt i gwarancje bezpieczeństwa będzie można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie kraje podejmą działania na rzecz wspólnego dobra, współistnienia w harmonii i zaangażują się we współpracę.
„Wspólna przyszłość" dla wszystkich
Prezydent Xi po raz pierwszy zwrócił uwagę świata na pojęcie „ludzkości o wspólnej przyszłości" w przemówieniu wygłoszonym w Moskiewskim Państwowym Instytucie Spraw Międzynarodowych w 2013 r.
„Ludzkość zamieszkująca wspólną, globalną wioskę w jednym czasie i współdzieląca przestrzeń, w której historia spotyka się z rzeczywistością, coraz szybciej przeobraża się we wspólnotę, którą czeka to samo przeznaczenie, w której nasze losy splatają się ze sobą" – powiedział.
W ostatnich latach świat stanął przed globalnymi kryzysami, począwszy od zmian klimatu po pandemię COVID-19, pieczętującymi wspólne losy narodów. Aby skutecznie je pokonać, rządy muszą współpracować oraz podjąć wspólne i spójne działania.
W 2022 r. wszyscy doświadczyliśmy zastraszających skutków zmian klimatu, a częste i ekstremalne zjawiska pogodowe dotarły do każdego zakątka globu. Europa doświadczyła bezprecedensowych fal upału powodujących szerzące spustoszenie pożary, poważne susze i tysiące zgonów. W Pakistanie w wyniku rozległych powodzi pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju, zniszczonych zostało 1,8 miliona domostw. W USA potężne huragany pozbawiły dachu nad głową tysiące rodzin.
„Uświadomienie sobie, że czeka nas wspólna przyszłość wymaga od nas wszystkich przeciwstawienia się niewłaściwym decyzjom podejmowanym przez przedsiębiorstwa lub rządy" – napisał w opinii wydanej dla CGTN Anthony Moretti, profesor Uniwersytetu Roberta Morrisa w amerykańskim stanie Pensylwania.
Jednym z głównych celów budowania wspólnoty ludzkiej o wspólnej przyszłości jest nawiązanie przez wszystkie narody współpracy korzystnej dla wszystkich stron, czyli zrealizowanie najważniejszej idei przyświecającej zainicjowanej przez Chiny Inicjatywie Pasa i Szlaku (ang. Belt and Road Initiative, BRI).
Od wdrożenia w 2013 r. BRI systematycznie wpływa na rozwój światowej wymiany handlowej i inwestycji. Roczna wartość wymiany handlowej między Chinami a niemal 150 krajami członkowskimi BRI wzrosła z 1,04 biliona USD w 2013 r. do 1,8 biliona USD w 2021 r. – co przekłada się na wzrost o 73 procent w ciągu ośmiu lat.
W ramach tej inicjatywy Chiny wniosły do mniej rozwiniętych regionów i krajów duże doświadczenie w dziedzinie produkcji, telekomunikacji, rozwoju infrastruktury oraz w innych obszarach, dzięki czemu gospodarki lokalne wzbogaciły się o szereg nowych miejsc pracy.
Według raportu Banku Światowego, dzięki inicjatywie 7,6 miliona ludności świata wydobyto ze skrajnego ubóstwa, 32 miliony z umiarkowanego poziomu ubóstwa, wielkość wymiany handlowej między państwami uczestniczącymi w inicjatywie wzrosła o 2,8 procent do 9,7 procent, a w przypadku całego świata odnotowano wzrost o 1,7 procent do 6,2 procent.
Oprócz BRI Chiny zachęcają kraje całego świata do przystąpienia do wdrażania dwóch innych inicjatyw prowadzących ku „wspólnej przyszłości", tj., Globalnej inicjatywy na rzecz rozwoju (ang. Global Development Initiative, GDI) i Globalnej inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa (ang. Global Security Initiative, GSI).
„Wraz z obywatelami wszystkich krajów świata będziemy realizować działania na rzecz krzewienia wartości wspólnych dla całej ludzkości, mianowicie pokoju, rozwoju, uczciwości, sprawiedliwości, demokracji oraz wolności, które pozwolą nam zagwarantować pokój na świecie oraz wspierać światowy rozwój, a także zbudować ludzką wspólnotę o wspólnej przyszłości" – powiedział Xi podczas październikowej konferencji prasowej odbywającej się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article