CGTN: Čína a Tanzanie povýšily vzájemný vztah na komplexní strategické partnerství pro spolupráci
PEKING, 9. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Čína a Tanzanie se těší dlouholetému přátelství a všestranné spolupráci a rozvoj vzájemných vztahů byl ještě více podpořen příjezdem tanzanské prezidentky Samie Suluhu Hassanové na třídenní návštěvu Pekingu.
Obě země ve čtvrtek během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s prezidentkou Hassanovou, první africkou hlavou státu, kterou Čína přijala po 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny, oznámily povýšení vzájemných vztahů na komplexní strategické partnerství.
„Opravdové a spolehlivé" čínsko-tanzanské přátelství
Si poznamenal, že obě země by měly brát komplexní strategické partnerství jako vodítko pro rozvoj spolupráce v různých oblastech v další fázi, a uvedl, že Čína bude nadále dovážet více tanzanských výrobků, podporovat čínské společnosti v investování a podnikání v Tanzanii a poskytovat pomoc pro hospodářský a sociální rozvoj Tanzanie.
Řekl, že Čína vždy vnímala své vztahy s Tanzanií ze strategického hlediska a vždy byla spolehlivým přítelem.
Dvoustranný obchod mezi Čínou a Tanzanií se rychle rozvíjí. Objem obchodu dosáhl 6,74 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 47,1 %. Z toho vývoz Tanzanie do Číny činil 606 milionů USD, což je meziročně o 47,3 % více, a tempo růstu bylo podle čínských statistik rychlejší než průměrná úroveň v Africe.
Hassanová uvedla, že Tanzanie považuje Čínu za „skutečného a velmi důležitého přítele" a je ochotna být navždy jejím důvěryhodným partnerem.
Uvedla, že Tanzanie bude i nadále pevně podporovat Čínu v otázkách týkajících se jejích klíčových zájmů, jako jsou otázky týkající se Tchaj-wanu, Sin-ťiangu a Hongkongu.
Oba lídři byli svědky podpisu bilaterálních dokumentů o spolupráci v oblasti obchodu, investic, rozvojové spolupráce, digitální ekonomiky a ekologického rozvoje.
Obě strany rovněž vydaly společné prohlášení o navázání komplexního strategického partnerství v oblasti spolupráce, které se mimo jiné týká využití vedoucí politické role diplomacie hlavy státu, posílení obousměrného obchodu a posílení koordinace a spolupráce v mezinárodních záležitostech.
Budování čínsko-africké komunity se společnou budoucností
V roce 2013 během své návštěvy Tanzanie prezident Si stanovil hlavní zásady čínské politiky vůči Africe, a to upřímnost, reálné výsledky, spřízněnost a dobrou vůli, které se od té doby staly základní politikou Číny při prosazování solidarity a spolupráce s ostatními rozvojovými zeměmi.
Si řekl prezidentce Hassanové, že za nových okolností slouží zdravý rozvoj čínsko-tanzanských vztahů nejen společným a dlouhodobým zájmům obou zemí, ale má také velký význam pro budování čínsko-afrického společenství se společnou budoucností v nové éře.
Čína je připravena vytvářet nové příležitosti pro Afriku prostřednictvím svého nového rozvoje, řídit se infrastrukturou, posilovat spolupráci v oblasti obchodu, investic a financování a podporovat nové hnací síly spolupráce mezi Čínou a Afrikou, uvedl.
Prezidentka Hassanová uvedla, že její země se připojí k Číně a využije navázání komplexního strategického partnerství jako příležitosti k posílení praktické spolupráce v různých oblastech a vybudování bilaterálních vztahů jako modelu africko-čínských vztahů v nové éře.
Zdůraznila úlohu Fóra pro spolupráci Číny a Afriky (FOCAC) při podpoře rozvoje afrických zemí a uvedla, že Tanzanie se bude i nadále aktivně účastnit FOCAC a podporovat jeho rozvoj.
FOCAC je účinnou platformou a mnohostranným mechanismem pro společné konzultace Číny a afrických zemí a pro pragmatickou spolupráci.
Od založení FOCAC postavily čínské podniky v Africe více než 10.000 kilometrů železnic, téměř 100.000 kilometrů silnic, téměř 1000 mostů, téměř 100 přístavů a velké množství nemocnic a škol, uvedl čínský velvyslanec v Tanzanii Chen Mingjian během říjnové konference o spolupráci Číny a Afriky prostřednictvím FOCAC v tanzanském Dar es Salaamu.
V roce 2021 činil objem obchodu mezi Čínou a Afrikou 254,2 miliardy USD a objem přímých investic Číny v Africe přesáhl 56 miliard USD, což je podle čínského vyslance 25krát a 100krát více než v roce 2000, kdy bylo fórum založeno.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article