CGTN: Čína a Tanzánia povýšili svoje vzťahy na komplexné strategické partnerstvo spolupráce
PEKING, 7. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Čína a Tanzánia sa tešia dlhodobému priateľstvu a všestrannej spolupráci a rozvoj vzťahov sa príchodom tanzánijského prezidentky Samie Suluhu Hassana na trojdňovú návštevu Pekingu posunul na vyššiu úroveň.
Obe krajiny vo štvrtok oznámili povýšenie bilaterálnych vzťahov na komplexné strategické partnerstvo spolupráce počas stretnutia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a pani Hassan, prvej africkej hlavy štátu, ktorú Čína prijala po 20. národnom zjazde Komunistickej strany Číny.
„Skutočné a spoľahlivé" priateľstvo medzi Čínou a Tanzániou
Si Ťin-pching poznamenal, že tieto dve krajiny by mali v ďalšej fáze prijať komplexné strategické partnerstvo spolupráce ako návod na podporu spolupráce v rôznych oblastiach, a uviedol, že Čína bude naďalej dovážať viac tanzánijských produktov, podporovať čínske spoločnosti pri investovaní a podnikaní v Tanzánii a poskytovať pomoc pre hospodársky a sociálny rozvoj Tanzánie.
Povedal, že Čína vždy vnímala svoje vzťahy s Tanzániou zo strategického hľadiska a vždy bola spoľahlivým priateľom.
Bilaterálny obchod medzi Čínou a Tanzániou sa rýchlo rozvíja. Objem obchodu dosiahol 6,74 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 47,1 %. Podľa čínskych štatistík dosiahla hodnota vývozu Tanzánie do Číny 606 miliónov USD, čo predstavuje medziročný nárast o 47,3 % a miera rastu bola rýchlejšia ako priemerná úroveň v Afrike.
Pani Hassan povedala, že Tanzánia považuje Čínu za „skutočného a najdôležitejšieho priateľa" a je ochotná byť navždy dôveryhodným partnerom Číny.
Povedala, že Tanzánia bude naďalej pevne podporovať Čínu v otázkach týkajúcich sa hlavných záujmov Číny, ako sú otázky týkajúce sa Taiwanu, Sin-ťiangu a Hongkongu.
Obaja lídri boli svedkami podpísania dokumentov o bilaterálnej spolupráci v oblasti obchodu, investícií, rozvojovej spolupráce, digitálnej ekonomiky a ekologického rozvoja.
Obe strany tiež vydali spoločné vyhlásenie o vytvorení komplexného strategického partnerstva spolupráce, ktoré zahŕňa otázky, ako je využitie vedúcej politickej úlohy diplomacie hlavy štátu, pozdvihnutie obojsmerného obchodu a posilnenie koordinácie a spolupráce v medzinárodných záležitostiach.
Budovanie čínsko-africkej komunity so spoločnou budúcnosťou
V roku 2013 Si Ťin-pching počas svojej návštevy Tanzánie predstavil hlavné zásady čínskej politiky voči Afrike, konkrétne úprimnosť, skutočné výsledky, blízky vzťah a dobrú vieru, ktoré sa odvtedy stali základnou politikou Číny pri presadzovaní solidarity a spolupráce s inými rozvojovými krajinami.
Si Ťin-pching pani Hassan povedal, že za nových okolností zdravý rozvoj čínsko-tanzánskych vzťahov slúži nielen spoločným a dlhodobým záujmom týchto dvoch krajín, ale má tiež veľký význam pri budovaní čínsko-afrického spoločenstva so spoločnou budúcnosťou v novej ére.
Čína je pripravená vytvoriť nové príležitosti pre Afriku s novým rozvojom, prevziať infraštruktúru ako návod, posilniť spoluprácu v oblasti obchodu, investícií a financovania a podporiť nové hnacie sily spolupráce medzi Čínou a Afrikou, povedal.
Hassan uviedla, že jej krajina sa pripojí k Číne a využije vytvorenie komplexného strategického partnerstva spolupráce ako príležitosť na posilnenie praktickej spolupráce v rôznych oblastiach a budovanie bilaterálnych vzťahov ako modelu africko-čínskych vzťahov v novej ére.
Zdôraznila úlohu Fóra o čínsko-africkej spolupráci (FOCAC) pri podpore rozvoja afrických krajín a uviedla, že Tanzánia sa bude naďalej aktívne zapájať a podporovať rozvoj FOCAC.
FOCAC je účinná platforma a multilaterálny mechanizmus pre Čínu a africké krajiny na vedenie kolektívnych konzultácií a uskutočňovanie pragmatickej spolupráce.
Od založenia FOCAC čínske podniky vybudovali v Afrike viac ako 10 000 kilometrov železníc, takmer 100 000 kilometrov ciest, takmer 1 000 mostov, takmer 100 prístavov a veľký počet nemocníc a škôl, povedal čínsky veľvyslanec v Tanzánii Chen Mingjian počas konferencie o spolupráci medzi Čínou a Afrikou prostredníctvom FOCAC v tanzánijskom Dar es Salaame v októbri.
Podľa čínskeho veľvyslanca bol objem obchodu medzi Čínou a Afrikou v roku 2021 v hodnote 254,2 miliardy USD a objem priamych investícií Číny v Afrike presiahol 56 miliárd USD, čo je 25-krát a 100-krát viac ako v roku 2000, keď bolo fórum založené.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article