CGTN: Čína a EU usilují tváří v tvář globálním problémům o posílení vztahů
PEKING, 4. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Čína a Evropská unie (EU) ve čtvrtek vyzvaly k dalšímu rozvoji svého komplexního strategického partnerství v situaci, kdy svět čelí řadě problémů.
„Čím nestabilnější je mezinárodní situace a čím vážnějším výzvám se svět musí postavit, tím větší význam nabývají vztahy mezi Čínou a EU," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě u předsedy Evropské rady Charlese Michela.
„EU je připravena stát se pro Čínu spolehlivým a předvídatelným kooperačním partnerem," uvedl Michel, který zemi navštívil jako první vedoucí představitel EU po 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny).
Zachovat správný pohled, vypořádat se s rozdíly
V otázce podpory rozvoje vztahů mezi Čínou a EU čínský prezident nejprve zdůraznil, že je důležité zachovat správný pohled na věc.
Mezi Čínou a EU neexistují žádné zásadní strategické rozdíly nebo konflikty, uvedl Si a dodal, že Čína neusiluje o dominanci nebo hegemonii a že se nikdy nesnažila svůj systém exportovat a nebude tak činit ani v budoucnu.
Čína podporuje strategickou autonomii EU a sjednocenou, prosperující Evropu, uvedl.
S konstatováním, že je přirozené, aby měly obě strany na některé otázky rozdílné názory, vyzval EU k udržování konstruktivní komunikace a koordinace.
Před Michelovou návštěvou se Si již v polovině listopadu osobně setkal s několika vedoucími představiteli zemí EU, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, na pozadí 17. summitu skupiny G20. V listopadu navštívil Čínu také německý kancléř Olaf Scholz.
Při rozhovoru se Scholzem Si zdůraznil, že Čína trvale považuje Evropu za komplexního strategického partnera, podporuje strategickou autonomii EU a přeje Evropě stabilitu a prosperitu.
Michel Siovi oznámil, že EU je připravena na zevrubnou diskusi s Čínou „v duchu vzájemného respektu a upřímnosti" o důležitých otázkách týkajících se různých aspektů evropsko-čínských vztahů.
Zdůraznil, že EU usiluje o strategickou autonomii a je i nadále odhodlána budovat svůj vlastní potenciál a pokračovat v evropské integraci.
EU zastává politiku jedné Číny, respektuje čínskou svrchovanost a územní celistvost a nebude zasahovat vnitřních záležitostí země, uvedl.
Rozvoj spolupráce a posílení koordinace
Čínský prezident vyzval EU ke společnému úsilí při prohlubování koordinace makroekonomických politik, ke snaze o větší komplementaritu v oblasti trhu, kapitálu a technologií a ke spolupráci na podpoře nových motorů růstu v oblasti digitální ekonomiky, ekologického rozvoje a ochrany životního prostředí, nových zdrojů energie a umělé inteligence.
Čína vítá účast EU na spolupráci v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky a Globální rozvojové iniciativy pro hlubší synergii s evropskou strategií Global Gateway.
Při dubnovém setkání s Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prostřednictvím videopřenosu Si vyzval k úsilí o větší součinnost mezi jejich rozvojovými strategiemi a nalezení komplementarity mezi novou čínskou filozofií a paradigmatem rozvoje a evropskou obchodní politikou pro otevřenou strategickou autonomii.
Michel zdůraznil posílení komunikace v zájmu řešení energetické krize, změny klimatu, veřejného zdraví a dalších globálních problémů a uvedl, že EU hodlá s Čínou spolupracovat na dalším postupu směrem k dohodě o investicích mezi EU a Čínou.
Navzdory negativním dopadům pandemie COVID-19 udržují Čína a EU intenzivní hospodářskou spolupráci - Čína v loňském roce předstihla USA a stala se největším obchodním partnerem EU, přičemž objem vzájemného obchodu dosáhl rekordní výše 828,1 miliardy dolarů.
Podle údajů Světové banky jsou Čína a EU druhou a třetí největší ekonomikou na světě, přičemž jejich podíl na celosvětovém HDP činil v roce 2021 18,5 %, resp. 17,8 %.
Obě strany si rovněž vyměnily názory na ukrajinskou krizi.
Si uvedl, že zájmům Evropy i společným zájmům všech zemí euroasijského kontinentu nejvíce prospěje politické urovnání krize a zdůraznil, že Čína podporuje EU v zintenzivnění jejích mediačních snah a zaujetí vedoucí role při budování vyvážené, účinné a udržitelné bezpečnostní architektury v Evropě.
Dodal, že Čína hodlá i nadále zůstávat na straně míru a zastávat konstruktivní roli svým vlastním způsobem.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article