CGTN: Čína a EÚ sa zameriavajú na posilnenie vzťahov čeliac globálnym výzvam
PEKING, 2. decembra 2022 /PRNewswire/ -- Čína a Európska únia (EÚ) vo štvrtok vyzvali na ďalší rozvoj spoločného komplexného strategického partnerstva, keďže svet čelí rôznym výzvam.
„Čím nestabilnejšia je medzinárodná situácia a čím akútnejším výzvam svet čelí, tým väčší globálny význam nadobúdajú vzťahy Číny a EÚ," povedal čínsky prezident Si Ťin-pching predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi počas jeho návštevy.
„EÚ je pripravená stať sa pre Čínu spoľahlivým a predvídateľným partnerom na spoluprácu," povedal Michel, ktorý je prvým vedúcim predstaviteľom inštitúcie EÚ, ktorý navštívil krajinu po 20. národnom zjazde Komunistickej strany Číny (KSČ).
Zachovanie správneho vnímania, správne zvládanie rozdielov
Pokiaľ ide o podporu rozvoja vzťahov medzi Čínou a EÚ, čínsky prezident v prvom rade zdôraznil dôležitosť zachovania správneho vnímania.
Medzi Čínou a EÚ neexistujú žiadne strategické rozdiely alebo konflikty zásadného významu, povedal Si Ťin-pching a dodal, že Čína sa nesnaží o dominanciu alebo hegemóniu a že sa nikdy nesnažila presadzovať svoj systém v zahraničí, a nebude to robiť ani v budúcnosti.
Čína podporuje strategickú autonómiu EÚ a jednotnú a prosperujúcu Európu, povedal.
Si Ťin-pching poznamenal, že je prirodzené, že obe strany majú na niektoré otázky odlišné názory, a vyzval EÚ, aby udržiavala komunikáciu a koordináciu konštruktívnym spôsobom.
Ešte pred návštevou Charlesa Michela sa Si Ťin-pching osobne stretol s niekoľkými lídrami krajín EÚ vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v rámci 17. samitu skupiny G20, ktorý sa konal v polovici novembra. V novembri navštívil Čínu aj nemecký kancelár Olaf Scholz.
Počas rozhovoru so Scholzom Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína vždy považovala Európu za komplexného strategického partnera, podporuje strategickú autonómiu EÚ a želá Európe stabilitu a prosperitu.
Charles Michel Si Ťin-pchingovi povedal, že EÚ je pripravená viesť s Čínou podrobnú diskusiu o dôležitých otázkach týkajúcich sa rôznych aspektov vzťahov medzi EÚ a Čínou „v duchu vzájomného rešpektu a otvorenosti".
Zdôraznil, že EÚ sa usiluje o strategickú autonómiu a je naďalej odhodlaná budovať svoje vlastné kapacity a presadzovať európsku integráciu.
EÚ podporuje politiku jednej Číny a rešpektuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Číny a nebude zasahovať do vnútorných záležitostí Číny, povedal.
Podpora spolupráce, posilnenie koordinácie
Čínsky prezident vyzval na spoločné úsilie s EÚ pri posilňovaní koordinácie makroekonomickej politiky, hľadaní väčšej komplementárnosti v oblasti trhu, kapitálu a technológií a pri spolupráci na podpore nových mechanizmov rastu v oblasti digitálnej ekonomiky, ekologického rozvoja a ochrany životného prostredia, nových energií a umelej inteligencie.
Čína víta účasť EÚ na spolupráci v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta a Globálnej rozvojovej iniciatívy v záujme väčšej synergie so stratégiou EÚ Global Gateway, uviedol Si Ťin-pching.
Pri aprílovom stretnutí s Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou prostredníctvom videoprenosu Si Ťin-pching vyzval na hľadanie väčšej synergie medzi ich rozvojovými stratégiami a na preskúmanie väčšej komplementarity medzi novou filozofiou a paradigmou rozvoja Číny a obchodnou politikou EÚ v záujme otvorenej strategickej autonómie.
Charles Michel zdôraznil posilnenie komunikácie s cieľom riešiť energetickú krízu, klimatické zmeny, verejné zdravie a ďalšie globálne výzvy a uviedol, že EÚ bude s Čínou spolupracovať na urýchlení procesu smerujúceho k investičnej dohode medzi EÚ a Čínou.
Napriek negatívnym vplyvom pandémie COVID-19, Čína a EÚ udržiavajú intenzívnu hospodársku spoluprácu – Čína minulý rok predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom EÚ, pričom objem bilaterálneho obchodu dosiahol rekordnú výšku 828,1 miliardy USD.
Podľa údajov Svetovej banky sú Čína a EÚ druhou a treťou najväčšou ekonomikou na svete, pričom ich podiel na globálnom HDP v roku 2021 predstavoval 18,5 %, resp. 17,8 %.
Obe strany si tiež vymenili názory na ukrajinskú krízu.
Si Ťin-pching povedal, že politické riešenie krízy najlepšie slúži záujmom Európy a spoločným záujmom všetkých krajín Eurázie, a zdôraznil, že Čína podporuje EÚ v zintenzívnení sprostredkovateľského úsilia plnení vedúcej úlohy pri budovaní vyváženej, účinnej a udržateľnej bezpečnostnej architektúry v Európe.
Čína zostane na strane mieru a naďalej bude zohrávať konštruktívnu úlohu svojim vlastným spôsobom, povedal.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article