CGTN: Chiny i UE dążą do zacieśnienia wzajemnych stosunków wobec globalnych wyzwań
PEKIN, 2 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ -- W czwartek Chiny i Unia Europejska (UE) wezwały do dalszego rozwijania kompleksowego partnerstwa strategicznego między nimi, zwłaszcza w kontekście wyzwań, z jakimi boryka się dzisiejszy świat.
„Globalne znaczenie stosunków Chiny-UE wzrasta wprost proporcjonalnie do pogarszania się sytuacji międzynarodowej i rangi stawianych światu wyzwań" – tymi słowami prezydent Chin Xi Jinping zwrócił się do goszczącego w Chinach przewodniczącego Rady Europy Charlesa Michela.
„UE jest gotowa, by przyjąć na siebie rolę rzetelnego i godnego zaufania partnera Chin" – powiedział Michel, pierwszy szef instytucji unijnej odwiedzający Chiny po 20. Narodowym Kongresie Komunistycznej Partii Chin (KPCh).
Zachowanie właściwej perspektywy, odpowiednie zarządzanie odmiennością
Odnosząc się do promowania rozwoju stosunków Chiny-UE, prezydent Chin przede wszystkim podkreślił konieczność zachowania właściwej perspektywy.
Jak powiedział Xi, między Chinami i UE nie występują żadne, fundamentalne czy strategiczne różnice bądź spory. Dodał też, że Chiny nie dążą do osiągnięcia dominacji czy hegemonii, nigdy nie próbowały podporządkować świata swojemu systemowi rządów i nigdy tego nie uczynią.
Oświadczył, że Chiny popierają strategiczną autonomię UE oraz wspierają zjednoczoną i bogatą Europę.
Xi podkreślił, że różnice poglądów obu stron na szereg zagadnień są naturalne, wezwał też UE do utrzymania konstruktywnej komunikacji i koordynacji.
Przed wizytą przewodniczącego Michela przy okazji 17. Szczytu G20, który odbył się w połowie listopada, prezydent Xi odbył osobiste spotkania z przywódcami kilku krajów europejskich, między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. W listopadzie w Chinach gościł również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Podczas rozmowy z kanclerzem Scholzem prezydent Xi podkreślił, że Chiny zawsze uznawały, i nadal uznają Europę za partnera kompleksowej współpracy strategicznej, wspierają strategiczną autonomię UE oraz życzą Europie stabilizacji i dobrobytu.
Michel zapewnił prezydenta Xi, że UE jest gotowa na podjęcie z Chinami głębokiego dialogu dotyczącego różnorakich, istotnych aspektów stosunków UE-Chiny „w duchu wzajemnego poszanowania i szczerości".
Zaznaczył, że UE dąży do strategicznej autonomii i nie ustaje w wysiłkach na rzecz rozwijania własnych zdolności oraz rozszerzania integracji europejskiej.
Oświadczył, że UE popiera politykę „jedne Chiny" oraz szanuje suwerenność i integralność terytorialną Chin, nie będzie się mieszać w wewnętrzne sprawy Chin.
Promowanie współpracy, wzmacnianie koordynacji
Prezydent Chin wezwał do podjęcia z UE działań na rzecz wzmocnienia koordynacji polityki makroekonomicznej, dążenia do większej komplementarności rynku, kapitału i technologii, a także wspólnego wypracowania nowych sił napędzających wzrost w obszarze gospodarki cyfrowej, ekologicznego rozwoju i ochrony środowiska, nowych źródeł energii oraz sztucznej inteligencji.
Xi oświadczył, że Chiny z zadowoleniem przyjmują dołączenie UE do współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz Globalnej inicjatywy na rzecz rozwoju, których celem jest osiągnięcie większej synergii z unijną strategią Global Gateway.
Podczas kwietniowego zdalnego spotkania z Michelem i Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, prezydent Xi zaapelował, aby zwiększyć synergię między obiema strategiami rozwoju i poszukiwać metod rozszerzenia komplementarności między nową chińską filozofią i paradygmatem rozwoju a unijną polityką handlową zmierzającą do otwartej autonomii strategicznej.
Michel zwrócił uwagę, że pokonanie kryzysu energetycznego, wyzwań związanych ze zmianami klimatu, ochroną zdrowia, a także innych problemów, wymaga wzmocnienia komunikacji, stwierdził też, że UE nawiąże z Chinami współpracę, aby zawrzeć umowę inwestycyjną UE-Chiny.
Pomimo negatywnych skutków pandemii COVID-19, Chinom i UE udało się utrzymać prężną współpracę gospodarczą – Chiny pokonały USA i w ubiegłym roku były największym partnerem handlowym UE, a wartość dwustronnej wymiany handlowej osiągnęła rekordową kwotę 828,1 miliarda USD.
Chiny i UE to druga i trzecia największa gospodarka na świecie, a według danych Banku Światowego, ich udział w światowym PKB za 2021 r. wyniósł odpowiednio 18,5 procent i 17,8 procent.
Obie strony wymieniły również poglądy na temat kryzysu na Ukrainie.
Prezydent Xi oświadczył, że polityczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie najlepiej przysłuży się interesom Europy oraz wspólnym interesom wszystkich krajów Eurazji, podkreślił też, że Chiny popierają działania mediacyjne UE oraz jej rolę w budowaniu wyważonego, efektywnego i zrównoważonego otoczenia europejskiego.
Jak powiedział, Chiny nadal będą stały po stronie pokoju i odgrywały konstruktywną rolę w dążeniu do niego we właściwy sobie sposób.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article