CGTN: gwarancja bezpieczeństwa żywności tematem dwóch sesji
PEKIN, 7 marca 2022 r. /PRNewswire/ -- Na zgromadzeniu krajowych prawodawców i doradców politycznych w Pekinie, którego celem jest nakreślenie priorytetów rozwoju na 2022 r., Chiny zobowiązały się do poprawy możliwości w zakresie kompleksowej produkcji rolnej.
W niedzielę, drugiego dnia trwającej jeszcze sesji Narodowego Kongresu Ludowego (NKL), prezydent Xi Jinping uczestniczył w spotkaniu z doradcami politycznymi ds. rolnictwa, opieki społecznej i zabezpieczenia społecznego, podczas którego przypomniał, że nie wolno zapominać o kwestii bezpieczeństwa żywności.
Przypomniał, że bezpieczeństwo żywności jest jednym z fundamentalnych interesów państwa, i jednocześnie postawił pytanie: „Kto wykarmi Chiny?".
„Kto wykarmi Chiny?"
Przyznając, że wszystkie omawiane kwestie, a zwłaszcza kwestie dostępu do wyżywienia i żywności, są najbardziej podstawowymi ludzkimi potrzebami, Xi powiedział, że siedemdziesiąt lat temu liczba osób niedożywionych w kraju wynosiła 400 milionów, dziś jednak ludność kraju licząca 1,4 mld jest dobrze odżywionych i ma duży wybór żywności.
Chiny są w stanie wykarmić jedną piątą ludności świata, choć posiadają zaledwie dziewięć procent światowych zasobów obszarów rolniczych i sześć procent zasobów wody pitnej, dodał.
Pomimo industrializacji Chin gwarancji dostaw żywności nigdy nie należy uznawać za kwestię nieistotną, a aby rozwiązać ten problem, nie możemy polegać jedynie na rynku międzynarodowym.
Podczas dopiero zakończonej dorocznej konferencji roboczej poświęconej rolnictwu przywódcy Chin kolejny raz przypomnieli, że kraj musi sobie zagwarantować bezpieczeństwo dostaw żywności, i wezwali wszystkich interesariuszy do zaangażowania się w ochronę terenów rolniczych oraz ustabilizowanie wydajności produkcji zbóż.
Podejście Chin do gwarancji dostępności żywności nie zmienia się od lat. Na dorocznej Centralnej Ekonomicznej Konferencji Roboczej w 2013 r. Xi powiedział, że zagwarantowanie dostaw żywności będzie zagadnieniem na długie lata, a zatem najważniejsze, aby kraj zagwarantował pełne i długoterminowe wsparcie dla rolnictwa, a w szczególności produkcji zbóż.
„Kluczowe są nauka i technologia"
Xi podkreślił, że bezpieczeństwo zasobów materiału genetycznego jest ściśle powiązane z bezpieczeństwem narodowym.
„W ramach rozwoju krajowego sektora produkcji materiału siewnego należy podjąć działania na rzecz większego usamodzielnienia się w zakresie technologii produkcji materiału siewnego oraz zagwarantować, że krajowe zasoby materiału siewnego są samowystarczalne i lepiej kontrolowane" - powiedział, podkreślając wagę reformy mechanizmów naukowych wykorzystywanych w rolnictwie oraz nadrzędną rolę przedsiębiorstw w innowacji.
„Położenie kresu marnowaniu żywności w sektorze żywienia zbiorowego to wyzwanie długoterminowe, nie możemy zatem ustawać w wysiłkach na rzecz zbudowania społeczeństwa oszczędnie gospodarującego zasobami" - dodał.
Zgodnie z wytycznymi rozwoju Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych uwzględnionymi w 14. Planie Pięcioletnim Chiny zamierzają do 2025 r. stworzyć nowoczesny system innowacji w dziedzinie nauki i technologii w rolnictwie.
W trakcie debat Xi zwrócił również uwagę na konieczność dalszego realizowania działań na rzecz wysokiej jakości rozwoju systemu opieki społecznej, a także kontynuowania budowy lepszej siatki zabezpieczenia społecznego, która zagwarantuje dobrostan obywateli.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=jUe5sBuCNMk
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article