CGTN: Zaistenie potravinovej bezpečnosti zdôraznené na dvoch zasadnutiach v Číne
PEKING, 8. marca 2022 /PRNewswire/ -- Keď sa národní zákonodarcovia a politickí poradcovia zišli v Pekingu, aby zmapovali priority rozvoja na rok 2022, Čína prisľúbila, že zlepšenie komplexnej poľnohospodárskej kapacity výroby posunie na poprednejšie miesto.
V druhý deň prebiehajúceho zasadnutia Národného ľudového kongresu (National People's Congress – NPC) navštívil v nedeľu prezident Si Ťin-pching národných politických poradcov zo sektora poľnohospodárstva, sociálnej starostlivosti a sociálneho zabezpečenia a vyzval, aby sa nepoľavovalo v otázke potravinovej bezpečnosti.
Potravinová bezpečnosť patrí medzi najzákladnejšie záujmy krajiny, povedal a položil otázku: „Kto nakŕmi Čínu?"
„Kto nakŕmi Čínu?"
Vzhľadom na to, že zo všetkého najviac záleží na strave, a jedlo je najzákladnejšou potrebou ľudí, Si Ťin-pching povedal, že pred siedmimi desaťročiami mala krajina 400 miliónov podvýživených obyvateľov, no dnes sa 1,4 miliardy ľudí stravuje dobre a má veľké možnosti výberu.
Čína je schopná nakŕmiť jednu pätinu svetovej populácie. Vlastní 9 % svetovej ornej pôdy a 6 % sladkovodných zdrojov, dodal.
Napriek industrializácii Číny by sa dodávky potravín nikdy nemali považovať za bezvýznamný problém a pri jeho riešení sa nemôžeme spoliehať len na medzinárodný trh, varoval.
Počas práve skončenej výročnej ústrednej konferencie o vidieckej práci čínski lídri zopakovali, že krajina si musí vždy zabezpečiť vlastné dodávky potravín a vyzvali všetky príslušné strany, aby zohrali svoju úlohu pri ochrane poľnohospodárskej pôdy a stabilizácii produkcie obilia.
Postoj Číny k zaisteniu potravinovej bezpečnosti sa v priebehu rokov nezmenil. Na výročnej ústrednej konferencii o ekonomickej práci, ktorá sa konala v roku 2013, Si Ťin-pching povedal, že zaistenie potravinovej bezpečnosti zostane dlhodobou úlohou, a preto je nevyhnutné, aby krajina poskytla poľnohospodárstvu, najmä produkcii obilia, plnú a dlhodobú podporu.
„Veda a technológia sú kľúčové"
Bezpečnosť zdrojov zárodočnej plazmy súvisí s národnou bezpečnosťou, zdôraznil Si Ťin-pching.
Povedal, že pri rozvoji semenárskeho priemyslu v krajine je potrebné vynaložiť úsilie na zvýšenie sebestačnosti v technológii osív a zabezpečiť, aby zdroje osív v krajine boli sebestačné a pod lepšou kontrolou, pričom zdôraznil dôležitosť reformy poľnohospodárskeho vedeckého mechanizmu a hlavnú úlohu podnikov v inováciách.
Zastavenie plytvania potravinami v gastronomickom sektore je dlhodobá úloha a musíme vynaložiť trvalé úsilie a pracovať na vybudovaní spoločnosti šetriacej zdroje, dodal.
V súlade s rozvojovou smernicou Čínskej akadémie poľnohospodárskych vied (CAAS) pre 14. päťročný plán chce Čína do roku 2025 vytvoriť moderný systém inovácií v oblasti poľnohospodárskej vedy a techniky.
Počas diskusií Si Ťin-pching tiež poznamenal, že je potrebné pokračovať v úsilí o podporu vysokokvalitného rozvoja sociálneho zabezpečenia a ďalej rozvíjať lepšiu sociálnu záchrannú sieť na zabezpečenie dobrých životných podmienok ľudí.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=jUe5sBuCNMk
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article