CGTN: Během dvou zasedání Čína zdůraznila nutnost zajistit potravinovou bezpečnost
PEKING, 8. března 2022 /PRNewswire/ -- Čína slíbila, že se při sjezdu národních zákonodárců a politických poradců v Pekingu, který vytyčí rozvojové priority pro rok 2022, bude podrobněji zabývat komplexním zlepšením zemědělské výrobní kapacity.
Během druhého dne sjezdu Národního lidového kongresu (NPC) navštívil prezident Si Ťin-pching národní politické poradce z oblasti zemědělství, sociální péče a sociálního zabezpečení a vyzval je, aby nepolevovali v řešení otázky potravinové bezpečnosti.
Zdůraznil, že potravinová bezpečnost patří mezi nejzásadnější zájmy země a položil otázku: „Kdo bude živit Čínu?"
„Kdo bude živit Čínu?"
Si poznamenal, že jídlo je ze všeho nejdůležitější a patří k nejzákladnějším lidským potřebám. Uvedl, že před sedmdesáti lety bylo 400 milionů obyvatel Číny podvyživených, dnes se ale všech 1,4 miliardy lidí stravuje dobře a má k dispozici velký výběr potravin.
Dodal, že Čína disponuje jen devíti procenty světové orné půdy a šesti procenty zdrojů pitné vody, přesto je schopna uživit pětinu světové populace.
Upozornil, že navzdory industrializaci Číny by dostupnost potravin nikdy neměla být považována za nevýznamný problém a při jeho řešení se nelze spoléhat pouze na mezinárodní trh.
Během nedávno proběhlé každoroční konference o práci na venkově čínští představitelé zopakovali, že si země musí vždy umět zajistit zásoby potravin z vlastních zdrojů. Vyzvali také všechny zúčastněné strany, aby se podílely na ochraně zemědělské půdy a stabilizaci produkce obilí.
Postoj Číny k zajištění potravinové bezpečnosti se v průběhu let nezměnil. Na každoroční Ústřední konferenci o ekonomické práci, která se konala v roce 2013, Si uvedl, že zajištění potravinové bezpečnosti bude i nadále dlouhodobým úkolem, a proto je nezbytné, aby země dlouhodobě a v plné míře podporovala zemědělství, zejména produkci obilí.
„Věda a technologie hrají zásadní roli"
Si zdůraznil, že bezpečnost zdrojů zárodečné plazmy souvisí s národní bezpečností.
Uvedl, že při rozvoji semenářského průmyslu v zemi je třeba usilovat o zvýšení soběstačnosti v oblasti semenářských technologií a zajistit, aby země měla k dispozici dostatečné zdroje semen, které budou lépe pod kontrolou. Zdůraznil také význam reformy vědeckého mechanismu v zemědělství a hlavní roli podniků v oblasti inovací.
Dodal, že zastavení plýtvání potravinami ve stravovacích službách představuje dlouhodobou výzvu a že musíme vytrvale usilovat o vybudování společnosti šetřící zdroje.
Podle směrnic Čínské akademie zemědělských věd (CAAS) pro 14. pětiletý plán chce Čína do roku 2025 vytvořit moderní systém zemědělských věd a technologií.
Během diskuse Si rovněž poznamenal, že k zajištění blahobytu obyvatel je třeba i nadále usilovat o podporu kvalitního rozvoje sociálního zabezpečení a pracovat na zlepšování sociální záchranné sítě.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=jUe5sBuCNMk
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article