CGTN: Grupa BRICS przyjmuje nowych członków. Co to oznacza dla świata?
PEKIN, 25 sierpnia 2023 /PRNewswire/ -- Przywódcy grupy potwierdzili w miniony czwartek przyjęcie kolejnych sześciu krajów, a mianowicie: Argentyny, Egiptu, Etiopii, Iranu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Stosowne oświadczenie wydano podczas konferencji prasowej w ramach XV szczytu grupy BRICS, w którym uczestniczył prezydent Chin Xi Jinping i inni przywódcy krajów należących do ugrupowania, w tym prezydent RPA Cyril Ramaphosa, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i premier Indii Narendra Modi. Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w spotkaniu wirtualnie.
Członkostwo wymienionych sześciu krajów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Przemawiając na konferencji prasowej, prezydent Chin wezwał członków BRICS do podejmowana wspólnych działań w ramach nowego rozdziału solidarności i współpracy między rynkami wschodzącymi i rozwijającymi się krajami.
Witalność nowych członków, kolejne bodźce do działania
Podczas wspomnianej konferencji prasowej pięciu przywódców krajów należących do grupy BRICS złożyło gratulacje nowym krajom członkowskim i wyraziło nadzieję na przyszły rozwój bloku.
„Rozszerzenie grupy BRICS to historyczny moment i nowy punkt wyjścia dla współpracy pomiędzy krajami członkowskimi" - powiedział prezydent Xi.
Pochwalił też sam pomysł rozszerzenia grupy, zauważając, że nowi członkowie wniosą witalność do mechanizmu współpracy BRICS i jeszcze bardziej wzmocnią potencjał do działania na rzecz pokoju i rozwoju na świecie.
Xi wyraził wiarę w to, że jeśli kraje należące do BRICS będą działać razem, będą w stanie wiele osiągnąć dzięki współpracy, a kraje członkowskie czeka obiecująca przyszłość.
Zauważając, że kraje należące do BRICS osiągnęły porozumienie w sprawie fundamentalnych zasad procesu ekspansji grupy, Ramaphosa, który przewodniczył konferencji prasowej, zwrócił się do dziennikarzy tymi słowami: „Cenimy interesy innych krajów w budowaniu partnerstwa w ramach BRICS".
Dodał, że dzięki szczytowi grupa otworzyła nowy rozdział w swoich działaniach na rzecz sprawiedliwego, inkluzywnego i dostatniego świata.
Lula podkreślił, że zainteresowanie innych krajów dołączeniem do BRICS pokazuje, jak istotne jest dążenie do wypracowania nowego światowego porządku gospodarczego.
Wyrażając pełne poparcie dla ekspansji BRICS, Modi powiedział: „Indie od zawsze są zdania, że wprowadzenie nowych członków jeszcze bardziej wzmocni BRICS jako organizację i nada naszym wspólnym wysiłkom nowy impuls".
Dodał, że jego zdaniem ekspansja BRICS „umocni również wiarę wielu krajów w wielobiegunowy porządek świata".
Putin z kolei obiecał nawiązać praktyczną interakcję z nowymi członkami i kontynuować prace nad rozszerzeniem ogólnoświatowych wpływów ugrupowania.
Dlaczego kraje chcą wejść do BRICS?
Według prezydenta Ramaphosy, ponad 40 krajów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do BRICS, a 22 formalnie poprosiły o przyjęcie.
Uwagi chińskiego prezydenta wygłoszone na konferencji prasowej rzuciły światło na to, dlaczego dołączenie do grupy BRICS stało się atrakcyjne dla rozwijających się krajów.
„Rozszerzenie grupy odzwierciedla determinację krajów członkowskich do zjednoczenia i współpracy z innymi rozwijającymi się krajami. Spełnia ono także oczekiwania społeczności międzynarodowej i służy wspólnym interesom rynków wschodzących i rozwijających się krajów" - powiedział Xi.
Pomimo zawirowań w krajobrazie ogólnoświatowym, grupa BRICS, obejmująca swoim zasięgiem ponad 40 procent światowej populacji i odpowiadająca za jedną czwartą globalnej gospodarki, odnotowała niezwykłe osiągnięcia w obszarze współpracy, pomagając promować wspólny rozwój i stawić czoła globalnym wyzwaniom, w tym pogłębiającej się przepaści gospodarczej między Północą a Południem, zmianom klimatycznym i zarządzaniu cyfrowemu.
Ustanowiony przez BRICS Nowy Bank Rozwoju (NDB) z siedzibą w Szanghaju oferuje wgląd w wysiłki grupy mające na celu sprostanie wyzwaniom infrastrukturalnym i rozwojowym, przed którymi stoją wschodzące gospodarki, jednocześnie realizując Agendę ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Jako pierwsza globalna, wielostronna instytucja finansowa, której powstanie zostało w całości zainicjowane przez rozwijające się kraje, NDB zatwierdził dotąd 98 projektów o łącznej wartości 33,2 mld USD. Stanowi on tym samym solidną gwarancję budowy infrastruktury i zrównoważonego rozwoju na wschodzących rynkach i w obrębie rozwijających się gospodarek oraz przyczynia się do globalnego wzrostu.
NDB dał również wyraz swojemu ekologicznemu i zrównoważonemu podejściu, ponieważ około 40 procent projektów banku koncentruje się na łagodzeniu zmian klimatycznych i adaptacji.
W obszarze gospodarki cyfrowej grupa opracowała ramy partnerstwa BRICS, podkreślając podobieństwa i komplementarność swoich członków w tej dziedzinie.
Chiny są kluczowym inwestorem i partnerem handlowym w grupie BRICS. Import i eksport Chin do innych krajów członkowskich BRICS wzrósł o 19,1 procent rok do roku, osiągając poziom 2,38 biliona juanów (około 330,62 miliarda dolarów) w okresie od stycznia do lipca, jak wynika z danych przedstawionych przez Generalną Administrację Celną.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-24/BRICS-announces-new-members-1mwR9byHOp2/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article