CGTN: BRICS víta nových členov: Čo to znamená pre svet?
PEKING, 25. augusta 2023 /PRNewswire/ -- Vedúci predstavitelia BRICS sa vo štvrtok dohodli, že do skupiny pozvú šesť krajín, a to Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.
Oznámenie bolo zverejnené na tlačovej konferencii počas 15. samitu BRICS, na ktorom sa zúčastnili čínsky prezident Xi Jinping a ďalší vedúci predstavitelia BRICS vrátane juhoafrického prezidenta Cyril Ramaphosa, brazílskeho prezidenta Luiz Inacio Lula da Silva a indického premiéra Narendra Modi. Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastnil virtuálne.
Členstvo týchto šiestich krajín nadobudne účinnosť 1. januára 2024.
Čínsky prezident na tlačovej konferencii vyzval členov BRICS, aby spolupracovali na písaní novej kapitoly solidarity a spolupráce medzi rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami v záujme rozvoja.
Svieža vitalita, nový impulz
Na tlačovej konferencii piati vedúci predstavitelia BRICS zablahoželali týmto šiestim krajinám a vyjadrili dôveru v budúci vývoj bloku.
"Rozšírenie portálu BRICS je historickým a novým východiskovým bodom pre spoluprácu na portáli BRICS", uviedol President Xi.
Uvítal toto rozšírenie a uviedol, že vnesie do mechanizmu spolupráce BRICS novú energiu a ešte viac posilní sily pre svetový mier a rozvoj.
Xi uviedol, že je presvedčený, že pokiaľ krajiny BRICS budú spolupracovať, možno prostredníctvom spolupráce prostredníctvom BRICS dosiahnuť veľa a členské krajiny čaká sľubná budúcnosť.
Pripomínajúc, že krajiny BRICS dosiahli dohodu o hlavných zásadách procesu rozširovania BRICS, Ramaphosa, ktorý predsedal tlačovej konferencii, povedal novinárom: "Vážime si záujmy ostatných krajín pri budovaní partnerstva BRICS".
Dodal, že prostredníctvom samitu BRICS sa začala nová kapitola v jeho úsilí o vytvorenie spravodlivého, inkluzívneho a prosperujúceho sveta.
Lula poukázal na to, že záujem ďalších krajín pripojiť sa k stránke BRICS ukazuje, aké relevantné je jej úsilie o nový svetový hospodársky poriadok.
Modi vyjadril plnú podporu rozšíreniu BRICS: "India vždy verila, že pridanie nových členov ešte viac posilní BRICS ako organizáciu a dodá nášmu spoločnému úsiliu nový impulz".
BRICS rozšírenie "posilní aj vieru mnohých krajín v multipolárny svetový poriadok", dodal.
Na druhej strane Putin prisľúbil, že nadviaže praktickú spoluprácu s novými členmi a bude pokračovať v práci na rozširovaní vplyvu združenia vo svete.
Prečo sa krajiny chcú pripojiť k BRICS?
Podľa predsedu Ramaphosa, viac ako 40 krajín prejavilo záujem o vstup na BRICS, a 22 oficiálne požiadali o prijatie.
Vyjadrenia čínskeho prezidenta na tlačovej konferencii objasnili, prečo sa vstup do skupiny BRICS stal pre krajiny rozvojového sveta atraktívnym cieľom.
"Rozšírenie odráža rozhodnutie krajín BRICS zjednotiť sa a spolupracovať s ostatnými rozvojovými krajinami, spĺňa očakávania medzinárodného spoločenstva a slúži spoločným záujmom rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín", uviedol Xi.
Napriek turbulenciám na medzinárodnom poli dosiahla BRICS, ktorá zahŕňa viac ako 40 percent svetovej populácie a predstavuje štvrtinu svetového hospodárstva, pozoruhodné úspechy v oblasti spolupráce, čím pomáha podporovať spoločný rozvoj a riešiť globálne výzvy vrátane prehlbujúcich sa hospodárskych rozdielov medzi Severom a Juhom, zmeny klímy a digitálneho riadenia.
BRICS založila novú Rozvojovú banku (NDB) so sídlom v Šanghaji, ktoráponúka pohľad na úsilie skupiny riešiť problémy v oblasti infraštruktúry a rozvoja, ktorým čelia rozvíjajúce sa ekonomiky, a zároveň podporovať program OSN pre trvalo udržateľný rozvoj 2030.
Ako prvá globálna multilaterálna finančná inštitúcia, ktorej vznik iniciovali výlučne rozvojové krajiny, NDB schválila 98 projektov v celkovej hodnote 33,2 miliárd dolárov, čím poskytuje silnú záruku pre budovanie infraštruktúry a udržateľný rozvoj na rozvíjajúcich sa trhoch a v rozvojových ekonomikách a prispieva ku globálnemu rastu.
NDB tiež prehĺbila svoje ekologické a udržateľné referencie, keďže približne 40 percent projektov banky je zameraných na zmierňovanie zmeny klímy a prispôsobovanie sa jej.
Skupina vypracovala v digitálnej oblasti Rámec partnerstva digitálnej ekonomiky BRICS, v rámci ktorej zdôrazňuje spoločné črty a komplementárnosť členov BRICS v digitálnej ekonomike.
Čína je kľúčovým investorom a obchodným partnerom skupiny BRICS. Dovoz a vývoz Číny s ostatnými členmi BRICS sa v období od januára do júla medziročne zvýšil z 19,1 percenta na 2,38 bilióna jüanov (približne 330,62 miliardy eur) a zverejnil údaje Generálnej colnej správy.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-24/BRICS-announces-new-members-1mwR9byHOp2/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article