CGTN: BRICS vítá nové členy: Co to znamená pro svět?
PEKING, 25. srpna 2023 /PRNewswire/ -- Vedoucí představitelé zemí BRICS se ve čtvrtek dohodli, že do skupiny přizvou šest zemí, a to Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty.
Oznámení zaznělo na tiskové konferenci během 15. summitu BRICS, kterého se zúčastnil čínský prezident Si Ťin-pching a další představitelé zemí BRICS včetně jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy, brazilského prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy a indického premiéra Naréndry Módího. Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastnil virtuálně.
Členství šesti zemí vstoupí v platnost 1. ledna 2024.
Čínský prezident ve svém projevu na tiskové konferenci vyzval členy BRICS, aby společně napsali novou kapitolu solidarity a spolupráce mezi rozvíjejícími se trhy a rozvojovými zeměmi v zájmu jejich dalšího rozvoje.
Svěží energie_, nové impulzy
Na tiskové konferenci pět vedoucích představitelů BRICS blahopřálo těmto šesti zemím a vyjádřilo důvěru v budoucí rozvoj tohoto bloku.
"Rozšíření BRICS je historickým a novým výchozím bodem pro spolupráci BRICS," uvedl prezident Si.
Rozšíření přivítal s tím, že vnese do procesu spolupráce BRICS novou energii a dále posílí síly pro světový mír a rozvoj.
Si uvedl, že je přesvědčen, že pokud budou země BRICS táhnout za jeden provaz, lze díky spolupráci BRICS dosáhnout mnoha úspěchů a členské země čeká slibná budoucnost.
Ramaphosa, který tiskové konferenci předsedal, poznamenal, že země BRICS dosáhly dohody o hlavních zásadách procesu rozšiřování BRICS, a novinářům řekl: "Vážíme si zájmů ostatních zemí při budování partnerství BRICS."
Dodal, že tímto summitem BRICS zahájil novou kapitolu svého usilování o vytvoření spravedlivého, otevřeného a prosperujícího světa.
Lula poukázal na to, že zájem dalších zemí připojit se k BRICS ukazuje, jak významná je jeho snaha o nový světový ekonomický řád.
Módí projevil plnou podporu rozšíření BRICS a řekl: "Indie vždy věřila, že přidání nových členů dále posílí BRICS jako organizaci a dodá našemu společnému úsilí nový impuls."
Rozšíření BRICS "rovněž posílí víru mnoha zemí v multipolární světový řád," dodal.
Na druhou stranu Putin přislíbil, že s novými členy naváže konkrétní kontakty a bude nadále pracovat na rozšíření vlivu sdružení ve světě.
Proč se jednotlivé země chtějí připojit k BRICS?
Podle prezidenta Ramaphosy projevilo zájem o vstup do BRICS více než 40 zemí a 22 z nich oficiálně požádalo o přijetí.
Slova čínského prezidenta na tiskové konferenci objasnila, proč se vstup do skupiny BRICS stal pro země rozvojového světa lákavým cílem.
"Rozšíření odráží odhodlání zemí BRICS sjednotit se a spolupracovat s ostatními rozvojovými zeměmi, naplňuje očekávání mezinárodního společenství a slouží společným zájmům rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí," řekl Si.
Navzdory turbulencím na mezinárodním poli dosáhl BRICS, který zahrnuje více než 40 % světové populace a představuje čtvrtinu světové ekonomiky, pozoruhodných úspěchů ve spolupráci, čímž napomáhá podpoře společného rozvoje a řešení celosvětových výzev, včetně prohlubujících se ekonomických rozdílů mezi Severem a Jihem, změny klimatu a digitální správy.
Nová rozvojová banka (NDB) založená zeměmi BRICS se sídlem v Šanghaji nabízí pohled na snahy skupiny řešit problémy infrastruktury a rozvoje, kterým čelí rozvíjející se ekonomiky, a zároveň podporovat Agendu OSN pro udržitelný rozvoj 2030.
Jako první globální mnohostranná finanční instituce iniciovaná výhradně rozvojovými zeměmi schválila NDB 98 projektů v celkové hodnotě 33,2 miliardy dolarů, čímž poskytuje silnou záruku pro výstavbu infrastruktury a udržitelný rozvoj na rozvíjejících se trzích a v rozvojových ekonomikách a přispívá ke globálnímu růstu.
NDB rovněž prohloubila své ekologické a trvale udržitelné postavení, neboť přibližně 40 % projektů banky je zaměřeno na zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně.
V digitální oblasti skupina vypracovala Rámec partnerství BRICS v oblasti digitální ekonomiky, který zdůrazňuje společné rysy a vzájemné doplňování členů BRICS v oblasti digitální ekonomiky.
Čína je klíčovým investorem a obchodním partnerem skupiny BRICS. Dovoz a vývoz Číny s ostatními členy BRICS se v období leden-červenec meziročně zvýšil o 19,1 % na 2,38 bilionu jüanů (asi 330,62 miliardy USD), jak ukázaly údaje Generální správy cel.
https://news.cgtn.com/news/2023-08-24/BRICS-announces-new-members-1mwR9byHOp2/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article