CGTN: Diplomacie hlav států zahajuje rozvoj vztahů mezi Čínou a Střední Asií
PEKING, 11. května 2023 /PRNewswire/ -- Od té doby, co Čína před 31 lety navázala diplomatické styky s pěti středoasijskými zeměmi, dochází ke stále výraznějším posunům v regionální výměně a spolupráci ve strategické, hospodářské a bezpečnostní oblasti.
Očekává se, že tyto užší vztahy dosáhnou nového vrcholu koncem příštího týdne, kdy se v severozápadním čínském městě Si-an v provincii Šen-si, které je známé jako výchozí bod starověké Hedvábné stezky, jež vedla přes Střední Asii do Evropy, uskuteční první čínsko-středoasijský summit. Podle čínského ministerstva zahraničí bude hostitelem summitu čínský prezident Si Ťin-pching a zúčastní se ho vedoucí představitelé Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.
Podle odborníků nadcházející setkání hlav států poukazuje na skutečnost, že Čína a středoasijské země mají široké společné zájmy a že regionální spolupráce se v podmínkách rostoucích globálních nepokojů stále více prohlubuje.
Diplomacie hlav států
Podle Sun Zhuangzhiho, výzkumného pracovníka Čínské akademie sociálních věd, "je diplomacie hlav států největší politickou výhodou všestranné spolupráce mezi Čínou a středoasijskými zeměmi."
Takový summit může posílit vzájemnou strategickou důvěru, vytvořit mechanismy spolupráce a odstranit politické překážky tím, že vyřeší rozdíly. Zároveň je pravděpodobné, že díky diplomacii hlav států se budou země vzájemně podporovat v klíčových zájmech a zásadních problémech a budou vzájemně koordinovat své kroky v mezinárodních záležitostech, což může přispět ke zlepšení globálního řízení, napsal Sun v nedávném článku zveřejněném v časopise Contemporary World.
V lednu loňského roku prezident Si předsedal virtuálnímu summitu u příležitosti 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a středoasijskými zeměmi. O měsíc později se představitelé pěti středoasijských zemí zúčastnili slavnostního zahájení zimních olympijských her v Pekingu. A na třetím zasedání ministrů zahraničí Číny a Střední Asie v červnu bylo rozhodnuto povýšit setkání na úroveň hlav států.
Poté Si navštívil Kazachstán a Uzbekistán a v září se zúčastnil summitu SCO v Samarkandu, což byla jeho první významná zahraniční návštěva od vypuknutí COVID-19.
Podle odborníků tyto intenzivní diplomatické aktivity ukázaly, jak velký význam Čína středoasijským zemím přikládá.
Deng Hao, výzkumný pracovník Čínského institutu mezinárodních studií (CIIS), poznamenal, že dobré vztahy mezi Čínou a Střední Asií pomáhají zlepšit strategické a bezpečnostní prostředí v západních regionech Číny a rovněž podporují stabilitu a rozvoj v zemích Střední Asie, což je strategie výhodná pro obě strany.
Spolupráce s více pilíři, impozantní výsledky
Deng v časopise China International Studies napsal, že Čína dosáhla ve středoasijských zemích velkých diplomatických úspěchů, zejména při budování tří pilířů spolupráce: Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO), iniciativa Pásmo a cesta (BRI) a setkání ministrů zahraničí Číny a Střední Asie.
Cílem SCO, která se zrodila před více než dvaceti lety s posláním bojovat proti terorismu, separatismu a extremismu, je zajistit bezpečné a stabilní rozvojové prostředí pro členské země SCO. V průběhu let se SCO stala svědkem rozvíjející se bezpečnostní spolupráce na regionální a mezinárodní scéně a otevřela obrovské rozvojové příležitosti pro region i širší svět, uvedl Deng.
A iniciativa BRI, kterou Si předložil v roce 2013 a která se zaměřuje na propojení, má za cíl vybudovat ze Střední Asie kanál spojující Čínu a Evropu, který může dále aktivovat hospodářské kruhy Asie a Evropy. Po deseti letech podepsala Čína dokumenty o spolupráci v rámci BRI se všemi středoasijskými zeměmi a dosáhla výrazných výsledků v oblasti výstavby infrastruktury, hospodářské a obchodní spolupráce a finančních nástrojů.
Podle oficiálních údajů dosáhl objem obchodu mezi Čínou a středoasijskými zeměmi v roce 2022 70,2 miliardy dolarů, což je více než stonásobný nárůst ve srovnání s objemem obchodu v době, kdy obě strany navázaly diplomatické styky.
"BRI ještě více sblížila Čínu a pět středoasijských zemí. Nadcházející summit Čína-Střední Asie dále povede šestici zemí k dalšímu pokračování přátelství a prohloubení spolupráce a společnému budování čínsko-středoasijského společenství se společnou budoucností," uvedl Yu Xiaoshuang, odborný asistent CIIS.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article