CGTN: Diplomacia pod vedením hláv štátu otvára prosperujúce vzťahy medzi Čínou a Strednou Áziou
PEKING, 11. mája 2023 /PRNewswire/ -- Odkedy Čína pred 31 rokmi nadviazala diplomatické vzťahy s piatimi stredoázijskými krajinami, regionálna výmena a spolupráca v strategickej, hospodárskej a bezpečnostnej oblasti zaznamenáva čoraz výraznejší pokrok.
Očakáva sa, že užšie vzťahy dosiahnu nový vrchol koncom budúceho týždňa, keď sa v severozápadnom čínskom meste Si-an v provincii Šen-si, známom ako východiskový bod starobylej Hodvábnej cesty, ktorá viedla cez Strednú Áziu do Európy, uskutoční prvý samit Číny a Strednej Ázie. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí bude hostiteľom samitu čínsky prezident Si Ťin-pching. Zúčastnia sa ho vedúci predstavitelia Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu.
Podľa odborníkov nadchádzajúce stretnutie hláv štátov zdôrazňuje skutočnosť, že Čína a stredoázijské krajiny majú široké spoločné záujmy a že regionálna spolupráca sa v čase rastúcich globálnych turbulencií stále viac prehlbuje.
Diplomacia pod vedením hláv štátov
„Diplomacia pod vedením hláv štátov je najväčšou politickou výhodou všestrannej spolupráce medzi Čínou a krajinami Strednej Ázie," tvrdí Sun Čuang-č', výskumný pracovník Čínskej akadémie spoločenských vied.
Takýto samit môže posilniť strategickú vzájomnú dôveru, vytvoriť mechanizmy spolupráce a odstrániť politické prekážky riešením rozdielov. Zároveň je pravdepodobné, že vďaka diplomacii pod vedením hláv štátu sa budú krajiny navzájom podporovať v kľúčových záujmoch a hlavných otázkach a vzájomne sa koordinovať v medzinárodných záležitostiach, čo môže pomôcť zlepšiť globálne riadenie, napísal Sun v nedávnom článku uverejnenom v časopise Contemporary World.
V januári minulého roka prezident Si Ťin-pching predsedal virtuálnemu samitu pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a krajinami Strednej Ázie. O mesiac neskôr sa predstavitelia piatich stredoázijských krajín zúčastnili na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Na treťom stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny a Strednej Ázie v júni bolo rozhodnuté povýšiť toto stretnutie na úroveň hláv štátov.
Následne Si Ťin-pching navštívil Kazachstan a Uzbekistan a v septembri sa zúčastnil na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Samarkande, čo bola jeho prvá významná zahraničná návšteva od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19.
Podľa odborníkov tieto intenzívne diplomatické aktivity ukázali, aký veľký význam Čína prikladá stredoázijským krajinám.
Teng Chao, výskumný pracovník Čínskeho inštitútu medzinárodných štúdií (CIIS), uviedol, že dobré vzťahy medzi Čínou a Strednou Áziou pomáhajú zlepšiť strategické a bezpečnostné prostredie v západných regiónoch Číny a zároveň podporujú stabilitu a rozvoj v krajinách Strednej Ázie, čo je obojstranne výhodná stratégia.
Spolupráca založená viacerých pilieroch, pôsobivé výsledky
Teng v časopise China International Studies napísal, že Čína dosiahla v krajinách Strednej Ázie veľké diplomatické úspechy, najmä pri budovaní troch pilierov spolupráce: Šanghajská organizácia pre spoluprácu (SCO), iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta (BRI) a stretnutie ministrov zahraničných vecí Číny a Strednej Ázie.
Cieľom organizácie SCO, ktorá vznikla pred viac ako dvadsiatimi rokmi, aby bojovala proti terorizmu, separatizmu a extrémizmu, je zaistiť bezpečné a stabilné rozvojové prostredie pre členské krajiny SCO. V priebehu rokov sa v rámci SCO rozvinula spolupráca v oblasti bezpečnosti na regionálnej a medzinárodnej úrovni a uvoľnili sa obrovské rozvojové príležitosti pre región a celý svet, uviedol Teng.
Cieľom iniciatívy BRI, ktorú Si Ťin-pching predložil v roku 2013 a ktorá sa zameriava na prepojenie, je vytvoriť zo Strednej Ázie kanál spájajúci Čínu a Európu, ktorý môže ďalej aktivizovať hospodárske kruhy Ázie a Európy. Po desiatich rokoch podpísala Čína dokumenty o spolupráci v rámci BRI so všetkými krajinami Strednej Ázie a dosiahla pôsobivé výsledky v oblasti budovania infraštruktúry, hospodárskej a obchodnej spolupráce a finančných nástrojov.
Podľa oficiálnych údajov dosiahol objem obchodu medzi Čínou a krajinami Strednej Ázie v roku 2022 hodnotu 70,2 miliardy USD, čo je viac ako 100-násobný nárast v porovnaní s objemom obchodu v čase, keď obe strany nadviazali diplomatické vzťahy.
„Iniciatíva BRI ešte viac zblížila Čínu a päť stredoázijských krajín. Nadchádzajúci čínsko-stredoázijský samit bude pre šesť krajín znamenať ďalšie smerovanie k pokračovaniu priateľstva a prehĺbeniu spolupráce a spoločnému budovaniu čínsko-stredoázijského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou," uviedol Jü Siao-šuang, pomocný výskumný pracovník inštitútu CIIS.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article