CGTN: Celoprocesní lidová demokracie zaručuje, že moc je v rukou lidu
PEKING, 22. října 2022 /PRNewswire/ -- Během více než sedmi desetiletí náročného výzkumu a experimentování Čína postupně vytvořila a přijala ucelený soubor socialistických demokratických politických řádů, které jsou pro stát nejvhodnější a zároveň dosahují nejlepších výsledků.
Na nedělním zahajovacím zasedání 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) Si Ťin-pching zdůraznil, že plnohodnotná lidová demokracie je charakteristickým rysem socialistické demokracie a že je také demokracií v její nejširší, nejopravdovější a nejúčinnější podobě.
Si prohlásil, že Čína bude podporovat řádnou účast lidu na politických záležitostech a zaručí mu možnost zapojit se do demokratických voleb, konzultací, rozhodování, řízení a dohledu v souladu se zákonem.
„Zlepšíme systém institucí, jejichž prostřednictvím lid řídí zemi," řekl Si.
Moc lidem
Podle místopředsedy stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC) Wanga Chena je lidová demokracie charakteristickým znakem socialistické demokracie, který ji odlišuje od kapitalistických demokratických systémů.
Na rozdíl od volební politiky více stran v západních zemích, kde strany ve snaze vyhrát volby často jen slibují různé věci voličům a obviňují opozici, čínská socialistická demokracie je provázána napříč všemi procesy, včetně voleb, rozhodování, řízení a dohledu.
Všečínské shromáždění lidových zástupců, které je nejvyšším čínským zákonodárným orgánem, hraje klíčovou roli při zavádění celoprocesní lidové demokracie.
Jako nejvyšší orgán státní moci se současné 13. Všečínské shromáždění lidových zástupců skládá z více než 2900 poslanců demokraticky zvolených z nejrůznějších profesí a prostředí, od právníků a univerzitních profesorů až po zemědělce a tovární dělníky.
Během svého pětiletého funkčního období hlasovali tito poslanci o řadě rozhodnutí a politických opatření s dalekosáhlými důsledky. Zvolili prezidenta Čínské lidové republiky, přijali historicky první občanský zákoník a schválili 14. pětiletý plán, který určuje směr rozvoje země v letech 2021–2025.
Podle oficiálních statistik působilo na konci roku 2020 v celostátních lidových shromážděních na všech úrovních 2,62 milionu lidí. Z nich zhruba 95 % tvořili lidé na úrovni okresů a měst. Bez ohledu na pohlaví, věk, etnický původ a profesi má hlas každého poslance stejnou váhu.
Čínská lidová politická poradní konference (CPPCC) mezitím jako poradní orgán slouží stranám spíše jako platforma pro dosažení spolupráce mezi více stranami a zajištění dobré správy věcí veřejných v zájmu čínského národa než jako aréna, kde strany získávají výhody pro své vlastní zájmy.
Díky jednotě vedení strany plní KS Číny důležitou úlohu socialistické poradní demokracie prostřednictvím koordinovaného přístupu, který zaručuje nejen efektivní fungování výborů strany, sjezdů lidu, vládních úřadů, lidových soudů a dalších správních orgánů, ale také širokou účast různých stran.
Uznávána světem
„Já chápu tuto „celoplošnou lidovou demokracii" tak, že se jedná o vnitrostranický demokratický proces, v jehož rámci se na základě zásluhovosti určí, kteří lidé jsou pro danou práci nejkvalifikovanější a kteří jsou [nejlepšími] služebníky obecného blaha," uvedla Helga Zepp-LaRoucheová, zakladatelka a prezidentka Schillerova institutu, v rozhovoru pro CGTN.
Brazilský profesor práva Evandro Menezes de Carvalho se domnívá, že čínská demokracie se soustředí na dvě hlavní otázky: Co lidé chtějí? Co musí vláda udělat?
Uvedl, že v porovnání s mnoha západními zeměmi umožňuje čínská demokracie účast širšímu okruhu lidí a přibližuje se skutečným potřebám a zájmům lidí.
Celoplošná lidová demokracie „je jedinečným modelem správy věcí veřejných", řekl Mustafa Hyder Sayed, výkonný ředitel Pákistánsko-čínského institutu. „Když mluvíme o Číně, vidíme, že lidová demokracie v celém procesu přinesla výsledky."
Wilson Lee Flores, ekonomicko-politický analytik a čestný předseda Anvil Business Clubu ve filipínské Manile, popisuje čínský progresivní systém vládnutí jako „lidovou demokracii s čínskými rysy", neboť se jedná o systém, jehož cílem je podporovat hospodářskou a politickou politiku tím, že do centra pozornosti postaví lid.
Flores řekl, že tento systém „přímo konzultuje a skutečně reprezentuje potřeby, hlasy a touhy lidu" a že má „konfuciánské morální hodnoty".
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article