CGTN: Celoprocesná ľudová demokracia dáva ľudu moc
PEKING, 21. októbra 2022 /PRNewswire/ -- Po viac ako siedmich desaťročiach náročného skúmania a experimentovania Čína postupne vytvorila a prijala kompletný súbor socialistických demokratických politických systémov, ktoré sú pre ňu vhodné a účinné.
Na nedeľňajšom otváracom zasadnutí 20. národného zjazdu Komunistickej strany Číny (KSČ) Si Ťin-pching zdôraznil, že celoprocesná ľudová demokracia je charakteristickým znakom socialistickej demokracie a je zároveň demokraciou v jej najširšej, najpravdivejšej a najúčinnejšej podobe.
Si Ťin- pching povedal, že Čína bude podporovať riadnu účasť ľudu na politických záležitostiach a zaručí mu možnosť zapojiť sa do demokratických volieb, konzultácií, rozhodovania, riadenia a dohľadu v súlade so zákonom.
„Zlepšíme systém inštitúcií, prostredníctvom ktorých ľudia riadia krajinu," povedal Si Ťin-pching.
Moc ľuďom
Podľa Wanga Chena, podpredsedu Stáleho výboru Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (VZĽZ), je celoprocesná ľudová demokracia charakteristickým znakom socialistickej demokracie, ktorý ju odlišuje od kapitalistických demokratických systémov.
Na rozdiel od politiky volieb s účasťou viacerých strán v západných krajinách, kde strany často sľubujú voličom a obviňujú opozíciu, aby vyhrali voľby, čínska socialistická demokracia prebieha vo všetkých procesoch vrátane volieb, rozhodovania, riadenia a dohľadu.
VZĽZ, ktoré je najvyšším čínskym zákonodarným orgánom, zohráva kľúčovú úlohu pri zavádzaní celoprocesnej ľudovej demokracie.
Súčasné 13. VZĽZ ako najvyšší orgán štátnej moci pozostáva z viac ako 2 900 poslancov, demokraticky zvolených z rôznych profesií a prostredí, od právnikov a univerzitných profesorov až po poľnohospodárov a továrenských robotníkov.
Počas svojho päťročného funkčného obdobia títo poslanci hlasovali o množstve rozhodnutí a politík s ďalekosiahlymi dôsledkami. Zvolili prezidenta Čínskej ľudovej republiky, prijali historicky prvý občiansky zákonník a schválili 14. päťročný plán, ktorý načrtáva smer rozvoja krajiny v rokoch 2021 až 2025.
Podľa oficiálnych štatistík pôsobilo ako poslanci na konci roka 2020 v celoštátnych ľudových zhromaždeniach na všetkých úrovniach 2,62 milióna ľudí. Z nich na úrovni okresov a miest to bolo približne 95 %. Bez ohľadu na pohlavie, vek, etnický pôvod a povolanie má každý poslanec rovnaký hlas.
Čínska ľudová politická poradná konferencia (ČĽPPK) ako poradný orgán slúži stranám skôr ako platforma na dosiahnutie spolupráce viacerých strán a zabezpečenie dobrej správy vecí verejných v záujme čínskeho národa, než ako aréna, na ktorej strany získavajú záujmové skupiny pre svoj vlastný prospech.
Vďaka jednote vedenia strany zohráva KSČ dôležitú úlohu socialistickej poradnej demokracie prostredníctvom koordinovaného prístupu, ktorý zaručuje nielen efektívne fungovanie straníckych výborov, ľudových zhromaždení, ministerstiev, ľudových súdov a iných správnych orgánov, ale aj širokú účasť rôznych strán.
Uznávaný svetom
„Ja chápem túto ‚celoprocesnú ľudovú demokraciu' tak, že ide o vnútrostranícky demokratický proces, v ktorom na základe meritokracie určíte, ktorí ľudia sú na danú prácu najkvalifikovanejší a ktorí sú [najlepšími] osoba pre službu v prospech spoločného dobra," povedala v rozhovore pre CGTN Helga Zepp-LaRouche, zakladateľka a prezidentka Schillerovho inštitútu.
Brazílsky profesor práva Evandro Menezes de Carvalho si myslí, že čínska demokracia sa sústreďuje na dve hlavné otázky: Čo chcú ľudia? Čo musí vláda urobiť?
Povedal, že v porovnaní s mnohými západnými krajinami umožňuje čínska demokracia účasť širšieho okruhu ľudí a približuje sa skutočným potrebám a záujmom ľudí.
Celoprocesná ľudová demokracia „je jedinečným modelom správy vecí verejných", povedal Mustafa Hyder Sayed, výkonný riaditeľ Pakistansko-čínskeho inštitútu. „Keď hovoríme o Číne, vidíme, že celoprocesná ľudová demokracia priniesla výsledky."
Wilson Lee Flores, ekonomický a politický analytik a čestný predseda Anvil Business Club v Manile na Filipínach, opisuje čínsky progresívny systém riadenia ako „ľudovú demokraciu s čínskymi charakteristikami", pretože ide o systém, ktorého cieľom je podporovať hospodárske a politické opatrenia tým, že do centra pozornosti sa dostáva ľud.
Flores povedal, že tento systém „priamo konzultuje a skutočne zastupuje potreby, hlasy a túžby ľudí" a je "konfuciánsky v morálnych hodnotách".
Video – https://www.youtube.com/watch?v=X44TtFsi5zY
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article