Zielona energia, technologie kosmiczne, rolnictwo: Chiny i Brazylia zacieśniają współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju
PEKIN, 18 listopada 2024 r. /PRNewswire/ -- W grudniu 2023 r. Brazylia oficjalnie objęła roczne przewodnictwo w ramach grupy G20 pod hasłem „Budowanie sprawiedliwego świata i zrównoważonej planety". Wpisuje się ono w zobowiązanie Brazylii i Chin do umocnienia zrównoważanego rozwoju i zaangażowania w międzynarodowe działania na rzecz transformacji ukierunkowanej na niskoemisyjną gospodarkę.
W ostatnich latach te dwa kraje umocniły współpracę w wielu sektorach, w tym w obszarze odnawialnych źródeł energii, technologii kosmicznych i zrównoważonego rolnictwa, podejmując wspólne działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Ekologiczne szanse dla lokalnych społeczności
W północnowschodnim stanie Brazylii, Rio Grande do Norte, elektrownia wiatrowa Gameleiras produkuje tak potrzebną energię elektryczną ze źródeł odnawialnych na potrzeby Joao Camara, miasta borykającego się z niekorzystnymi warunkami suchego klimatu.
Ukończona w 2021 r. inwestycja jest pierwszym projektem, który został zrealizowany od podstaw przez brazylijski oddział przedsiębiorstwa Chinese State Grid Corporation. Elektrownia produkuje 360 mln kilowatogodzin energii rocznie, obniżając emisję CO2 o 358 900 ton i tworząc ponad 2 000 miejsc pracy na rynku lokalnym.
Kolejną znaczącą współpracą pomiędzy Chinami a Brazylią jest inwestycja w energetykę wiatrową o mocy 180 MW w Tanque Novo, w północnowschodnim stanie Brazylii, Bahia, zrealizowana przez CGN Brazil Energy, podmiot zależny China General Nuclear Power Corporation.
Działająca od 2023 r. inwestycja składa się z 40 turbin o łącznej zainstalowanej mocy 180 MW, przy czym wszystkie wyprodukowano w Chinach. Elektrownia produkuje 720 mln kWh energii elektrycznej rocznie, zasilając 430 000 gospodarstw domowych, przy równoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 650 000 ton każdego roku.
Andre Martini, dyrektor ds. rozwoju w CGN Brazil Energy, podkreślił korzyści płynące z tego partnerstwa i zwrócił uwagę na fakt, że wykorzystuje ono zasoby wiatrowe Brazylii, przyczyniając się jednocześnie do tworzenia nowych miejsc pracy i generowania przychodów podatkowych. W ramach współpracy, chińskie zaawansowane technologie i konkurencyjne produkty trafiły na brazylijski rynek, pomnażając wzajemne korzyści.
Luis Antonio Paulino, profesor Uniwersytetu Stanowego w Sao Paulo, stwierdził, że współpraca w dziedzinie zrównoważonych źródeł energii pomoże Brazylii stworzyć bardziej zrównoważoną sieć dostaw energii elektrycznej, która odgrywa istotną rolę w zrównoważonym rozwoju na skalę globalną.
Ochrona środowiska z kosmosu
Oprócz energetyki, od 36 lat Chiny i Brazylia kontynuują ścisłą współpracę w sektorze technologii kosmicznych, która rozpoczęła się programem satelitarnego monitorowania środowiska CBERS (China-Brazil Earth Resources Satellite) zainaugurowanym w 1988 roku.
„Opracowano sześć satelitów, z których CBERS-4 i CBERS-4A odgrywają kluczową rolę w gospodarce wodnej, urbanistyce i monitorowaniu klęsk żywiołowych w Brazylii" - powiedział Marcos de Nardin, dyrektor Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) w Brazylii.
Nardin dodał, że podczas ulewnych opadów deszczu i potężnych powodzi w południowym brazylijskim stanie Rio Grande Do Sul w kwietniu, satelity te dostarczyły danych o krytycznym znaczeniu, które pomogły brazylijskim władzom w ocenie zniszczeń i planowaniu odbudowy.
Dzięki tej współpracy wspierano również monitoring wylesienia Amazonii, co jest kluczowym wyzwaniem, przed którym stoi zarówno Brazylia jak i cała międzynarodowa społeczność. Osiągnięto to poprzez zapewnienie istotnych danych na potrzeby działań ukierunkowanych na ochronę tych terenów.
„Innymi słowy, partnerstwo to pomaga brazylijskim organom rządowym w podejmowaniu decyzji opartych na danych. Oznacza to, że współpraca pomiędzy naszymi dwoma krajami w obszarze technologii satelitarnych odgrywa ważną rolę w ochronie planety, którą wszyscy dzielimy" – powiedział.
W kwietniu 2023 roku, Chiny i Brazylia umocniły współpracę w zakresie technologii kosmicznych podpisując dwa dokumenty: Protokół dodatkowy w sprawie współpracy na rzecz budowy satelity CBERS-6 i Plan współpracy w obszarze technologii kosmicznych na lata 2023-2032 pomiędzy Chińską Narodową Agencją Kosmiczną a Brazylijską Agencją Kosmiczną.
Celem tych porozumień jest przyspieszenie budowy satelity CBERS-6, rozwój badań nad satelitą CBERS-5 i rozszerzenie współpracy na rzecz eksploracji księżyca i przestrzeni kosmicznej.
Luciana Santos, Minister Technologii i Innowacji Brazylii, uważa, że nowy radar z syntetyczną aperturą satelity CBERS-6 poprawi możliwości monitorowania oraz zapewni dokładniejsze alerty i dane w każdych warunkach pogodowych.
Pani Santos stwierdziła, że satelita ta będzie służyć do monitorowania pożarów, zasobów wodnych, klęsk żywiołowych, ekspansji obszarów miejskich i zagospodarowania terenów, z naciskiem na ochronę ekosystemów Brazylii, w szczególności Amazonii.
„Program CBERS jest kluczowy dla ograniczania wylesienia w Amazonii". - dodała. „Chińsko-brazylijska współpraca naukowa i technologiczna nie tylko służy rozwojowi obu krajów, lecz również przynosi korzyści na skalę globalną".
Zrównoważone rolnictwo
Chiny i Brazylia zacieśniają również współpracę w obszarze zrównoważonego rolnictwa. Jednym z przykładów jest promowanie wolnej od wylesiania soi, której uprawa nie powoduje niszczenia lasów i naturalnej roślinności.
COFCO Corporation (COFCO), czołowy chiński importer żywności, stoi na czele tych działań.
Od 2019 roku, firma ta prowadzi monitoring gruntów w wybranych brazylijskich gospodarstwach rolnych, nakreślając czynniki ryzyka i ustanawiając „system identyfikowalności soi" w oparciu o informacje dostarczone przez dostawców. Zorganizowano również szkolenia dla lokalnych rolników, aby zapewnić, że produkcja soi nie przyczyni się do wylesienia.
Lokalni rolnicy, którzy współpracują z COFCO podzielają zaangażowanie w zrównoważony rozwój, co uwidacznia się w ich praktykach rolniczych i długofalowych relacjach z tym przedsiębiorstwem.
„Chiński rynek odgrywa ważną rolę w międzynarodowym obrocie produktami rolnymi i może intensywnie promować zieloną transformację globalnego łańcucha wartości w rolnictwie" – powiedział Jack Hurd, dyrektor wykonawczy sojuszu na rzecz lasów tropikalnych Tropical Forest Alliance w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.
Zauważył, że zrównoważona konsumpcja i wysokiej jakości rozwój sektora rolno-spożywczego są drogą, którą musimy wybrać i wyraził nadzieję, że coraz więcej firm będzie angażować się w podobne inicjatywy.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article