Zelená energia, vesmír, poľnohospodárstvo: Čína a Brazília prehlbujú spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja
PEKING, 18. novembra 2024 /PRNewswire/ – Brazília oficiálne prevzala ročné predsedníctvo G20 v decembri 2023 s mottom „Budovanie spravodlivého sveta a udržateľnej planéty." To je v súlade so záväzkom Brazílie a Číny podporovať trvalo udržateľný rozvoj a prispievať ku globálnemu úsiliu o nízkouhlíkovú transformáciu.
V posledných rokoch tieto dva národy posilnili spoluprácu v rôznych sektoroch vrátane obnoviteľnej energie, vesmírnych technológií a udržateľného poľnohospodárstva, pričom spolupracujú na podpore environmentálnej a ekonomickej udržateľnosti.
Zelené príležitosti pre miestne komunity
V brazílskom severovýchodnom štáte Rio Grande do Norte poskytuje veterná farma Gameleiras veľmi potrebnú obnoviteľnú energiu mestu João Câmara, ktoré je sužované suchými podmienkami.
Bol to prvý veterný projekt na zelenej lúke, ktorý bol dokončený v roku 2021, a ktorý postavila brazílska dcérska spoločnosť čínskej State Grid Corporation. Farma vyrobí 360 miliónov kilowatthodín ročne, čím sa znížili emisie CO2 o 358 900 ton a vytvorilo sa viac ako 2 000 lokálnych pracovných miest.
Ďalšou významnou spoluprácou medzi Čínou a Brazíliou je 180-megawattový veterný projekt v Tanque Novo, severovýchodnom brazílskom štáte Bahia, vyvinutý spoločnosťou CGN Brazil Energy, dcérskou spoločnosťou China General Nuclear Power Corporation.
Projekt, ktorý je v prevádzke od roku 2023, pozostáva zo 40 turbín – všetky vyrobené v Číne – má celkový inštalovaný výkon 180 megawattov a generuje 720 miliónov kilowatthodín elektriny ročne, čím poháňa 430 000 domácností a zároveň znižuje emisie oxidu uhličitého o 650 000 ton ročne.
Andre Martini, hlavný vývojový riaditeľ spoločnosti CGN Brazil Energy, zdôraznil výhody partnerstva a poznamenal, že využíva brazílske veterné zdroje a zároveň vytvára pracovné miesta a generuje daňové príjmy. Spolupráca tiež priniesla čínske vyspelé technológie a konkurencieschopné produkty na brazílsky trh, čím podporila vzájomné výhody.
Luis Antonio Paulino, profesor na Štátnej univerzite v Sao Paule, uviedol, že táto spolupráca v oblasti obnoviteľnej energie pomôže Brazílii vytvoriť vyváženejšiu rozvodnú elektrickú sieť s globálnym významom pre trvalo udržateľný rozvoj.
Ochrana životného prostredia z vesmíru
Okrem energetiky udržiavajú Čína a Brazília už 36 rokov silné partnerstvo aj vo vesmírnom sektore, počínajúc programom čínsko-brazílskeho výskumného satelitu ( China-Brazil Earth Resources Satellite – CBERS) v roku 1988.
Bolo vyvinutých šesť satelitov, pričom CBERS-4 a CBERS-4A zohrávajú hlavnú úlohu vo vodnom hospodárstve, mestskom plánovaní a monitorovaní katastrof v Brazílii, povedal Clezio Marcos de Nardin, riaditeľ Národného inštitútu pre výskum vesmíru (INPE) v Brazílii.
V apríli počas intenzívnych dažďov a silných záplav v juhobrazílskom štáte Rio Grande Do Sul tieto satelity poskytli rozhodujúce údaje, ktoré pomohli brazílskym orgánom posúdiť škody a usmerniť úsilie o obnovu, dodal Nardin.
Spolupráca tiež podporila monitorovanie odlesňovania Amazonky, ktoré je kľúčovým environmentálnym problémom pre Brazíliu a globálnu komunitu, a to poskytovaním dôležitých údajov, čo sa týka snáh o ochranu.
„Inými slovami, toto partnerstvo pomáha brazílskej vláde prijímať informované rozhodnutia, a preto je spolupráca medzi oboma krajinami v oblasti satelitov kľúčová pri ochrane planéty, ktorú všetci zdieľame," povedal.
V apríli 2023 Čína a Brazília prehĺbili svoju vesmírnu spoluprácu podpísaním dvoch dokumentov: doplnkový protokol o spolupráci pri vývoji satelitu CBERS-6 a plán vesmírnej spolupráce na roky 2023 – 2032 medzi Čínskym národným vesmírnym úradom a Brazílskou vesmírnou agentúrou.
Tieto dohody boli navrhnuté tak, aby urýchlili vývoj satelitu CBERS-6, posunuli štúdie týkajúce sa satelitu CBERS-5 a rozšírili spoluprácu pri prieskume mesiaca a hlbokého vesmíru.
Brazílska ministerka vedy, technológie a inovácií Luciana Santosová bola presvedčená, že nový radar so syntetickou apertúrou satelitu CBERS-6 zlepší monitorovacie možnosti a poskytne presnejšie výstrahy a údaje za všetkých poveternostných podmienok.
Bude sledovať požiare, vodné zdroje, prírodné katastrofy, rozširovanie miest a využívanie pôdy so zameraním na ochranu brazílskych ekosystémov, najmä Amazónie, povedal Santosová.
„Program CBERS je kľúčový pri obmedzovaní odlesňovania v Amazónii," povedala. „Vedecko-technologická spolupráca medzi Čínou a Brazíliou prospieva nielen rozvoju oboch krajín, ale prináša aj globálne výhody."
Udržateľné poľnohospodárstvo
Čína a Brazília tiež posilňujú spoluprácu v oblasti udržateľného poľnohospodárstva. Jedným z príkladov je podpora produkcie sóje bez odlesňovania a konverzie (deforestation- and conversion-free – DCF), ktorá sa pestuje bez ničenia lesov alebo prirodzenej vegetácie.
V popredí tohto úsilia stojí COFCO Corporation (COFCO), popredný čínsky obchodník s potravinami.
Od roku 2019 vykonáva monitoring pôdy na niektorých brazílskych farmách, mapuje riziká a zavádza „systém vysledovateľnosti sóje" na základe informácií od dodávateľov. Spoločnosť vyškolila aj miestnych farmárov s cieľom zabezpečiť, aby ich produkcia sóje neviedla k odlesňovaniu.
Miestni farmári, ktorí sú partnermi COFCO, zdieľajú tento záväzok k udržateľnosti, čo sa odráža v ich farmárskych postupoch a dlhodobom vzťahu so spoločnosťou.
Čínsky trh hrá dôležitú úlohu v globálnom poľnohospodárskom obchode a môže výrazne podporiť zelenú transformáciu globálneho poľnohospodárskeho hodnotového reťazca, povedal Jack Hurd, výkonný riaditeľ aliancie tropických lesov Svetového ekonomického fóra.
Poznamenal, že trvalo udržateľná spotreba a vysoko kvalitný rozvoj odvetvia potravinárstva a poľnohospodárstva sú nevyhnutné trendy a vyjadril nádej, že do podobných iniciatív sa zapojí viac spoločností.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article