Według Huawei optyczna sieć F5.5G przyspieszy popularyzację usług gigabitowych i komercjalizację 10Gbps
BARCELONA, Hiszpania, 27 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- sukcesem zakończyło się „Green All-Optical Network Forum" - wydarzenie poświęcone ekologicznym sieciom optycznym, którego organizatorem był europejski instytut badawczo-analityczny IDATE. Uczestnicy mówili o potrzebie wykorzystania możliwości rozwojowych, jakie stwarza rynek sieci gigabitowych, oraz wkroczenia w nową erę sieci 10Gbps. Kim Jin z Huawei, w którym odpowiada za linię produktów dla sieci optycznych na stanowisku Vice President of Optical Business Product Line, uważa, że sieć F5.5G, docelowo w całości światłowodowa, przyspieszy popularyzację usług gigabitowych, wspierając ewolucję przyszłych sieci 10Gbps i komercjalizację F5.5G.
W optycznych sieciach szerokopasmowych obserwujemy ewolucję od przepływności 100 Mbps, uzyskanej z myślą o szybkiej transmisji obrazu, w kierunku 1 Gbps, mającej obsługiwać bardziej zaawansowane usługi w sieci, czy wreszcie połączeń 10 Gbps, które pozwalają wykorzystywać rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. W kontekście tego trendu Huawei wskazuje na potrzebę stworzenia w całości światłowodowej sieci, która uwzględnia oparty na trzech elementach potencjał sieci i czteroczęściową architekturę. W tym pierwszym przypadku chodzi o: dostęp do połączenia 10 Gbps w każdym miejscu, sieć metropolitalną ograniczającą opóźnienie do 1 ms oraz sieć szkieletową z dostępnością na poziomie 99,9999%. Jeśli chodzi o architekturę, celem jest wdrożenie sieci szkieletowej 400G, urządzeń OTN 800G obsługujących połączenia między centrami danych, sieci metropolitalnej w standardzie 100G oraz sieci dostępowej 50 G PON dla domów i przedsiębiorstw, docelowo z połączeniem 10 Gbps w mieszkaniach.
Sieć domowa: liczba użytkowników rozwiązania FTTR sięgnęła 14 mln. FTTR pozwala operatorom sprzedać „jedną sieć", podczas gdy rozwiązanie FTTH bazuje na konfiguracji „jeden światłowód + jeden terminal". W FTTR funkcja połączenia z siecią rozszerzona zostaje o współpracę FTTR z szeregiem inteligentnych aplikacji domowych (FTTR+X). Tym samym poza „jedną siecią" operatorzy mogą oferować dodatkowo liczne aplikacje. Do oferty Huawei trafił właśnie pierwszy w branży produkt FTTR+X - iFTTR F50, który zwiększa przewodność z 2000 Mbps do 3000 Mbps. Zastosowano w nim również wbudowaną pamięć 8 TB i moduły obliczeniowe zapewniające inteligentne funkcje przeszukiwania albumów, dzięki którym operatorzy mogą rozszerzyć zakres usług szerokopasmowych dla domu.
- Optyczna sieć dostępowa: na całym świecie z sieci gigabitowych korzysta niemal 200 mln użytkowników, a oferty 10 Gbps można znaleźć u przeszło 50 operatorów. Dynamiczny rozwój usług gigabitowych sprzyja modernizowaniu optycznych sieci dostępowych ze standardu GPON do 10G PON czy nawet 50G PON. Z kolei rozwiązanie FlexPON+ pozwala operatorom na płynne przejście z GPON do 10G PON optymalnym kosztem, co przekłada się na większą liczbę użytkowników usług gigabitowych. Co więcej, standard 50G PON (siedem trybów w jednym) z symetryczną transmisją w górę sieci i w kierunku abonenta w pełni wykorzystuje istniejącą sieć ODN, zabezpieczając inwestycję operatora. Natomiast MA5800T, pierwsze w branży inteligentne urządzenie OLT, zapewnia przepustowość 2 Tbps na slot oraz wyposażone jest w inteligentny silnik, zapewniając dostęp do połączenia 10 Gbps w każdym miejscu.
- Sieć metropolitalna: według szacunków do 2025 r. aż 85% aplikacji dla przedsiębiorstw zostanie przeniesionych do chmury. Sieć metropolitalna charakteryzuje się ultraniskim opóźnieniem 1 ms oraz elastyczną skalowalnością usług, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania i szybkiego połączenia z chmurą. W rozwiązaniu Huawei Alps-WDM urządzenia OTN 100G i 200G wdrożone są na krawędzi sieci metropolitalnej. Przełączniki światłowodowe E2E umożliwiają transmisję jednoskokową i dostęp do chmury w ciągu milisekund, dzięki czemu operatorzy mogą budować uproszczone sieci metropolitalne gwarantujące najwyższą jakość usług.
- Sieć szkieletowa: ruch sieciowy pomiędzy centrami danych rośnie w tempie ponad 50% rocznie. Chmuryzacja systemów produkcyjnych w przedsiębiorstwach wymaga większej dostępności sieciowej. Stworzone przez Huawei wysokowydajne urządzenia OTN 400G i 800G, optyczno-elektryczna automatycznie komutowana sieć optyczna (ASON) oraz OSN 9800 K36, pierwsze w branży urządzenie OTN dla centrów danych, zapewniają przepustowość 1,6T na slot oraz transmisję jednym światłowodem na poziomie 100T, a także zwiększają dostępność sieci z 99,999% do 99,9999%.
Jak zaznaczył Kim Jin: „Huawei zamierza dalej tworzyć innowacje oparte na w pełni optycznej sieci F5.5G, które ułatwią operatorom wykorzystywanie możliwości rozwojowych na rynku usług gigabitowych oraz przyspieszą komercjalizację F5.5G, wzbudzając nową falę prosperity na rynki".
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2347894/Kim_Jin_Huawei.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article