Technika pre lepšiu planétu: Môže technológia ochrániť náš domov?
ŠEN-ČEN, Čína, 27. mája 2022 /PRNewswire/ -- 6. júna spoločnosť Huawei organizuje samit 2022 Tech for a Better Planet s podporou IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov).
Keďže skleníkové plyny „dusia" Zem a až 1 miliónu rastlinných a živočíšnych druhov hrozí vyhynutie, Svetový deň životného prostredia 2022 prichádza v čase, keď naša planéta čelí bezprecedentným výzvam.
Rastúca svetová populácia potrebuje viac energie ako kedykoľvek predtým, pričom priemerná spotreba energie sa každoročne zvyšuje o 1 % až 2 %. K rastúcej uhlíkovej stope ľudstva prispieva aj čoraz väčšie zavádzanie technológií. Napríklad v roku 2020 sa smartfóny podieľali na celosvetových emisiách uhlíka 1 %, ale predpokladá sa, že v priebehu desaťročia sa tento podiel zvýši na 3,5 %. Rovnako sa predpokladá, že prevádzka v rámci telekomunikačných sietí sa od roku 2018 do roku 2024 zvýši päťnásobne, pričom sa očakáva, že každý človek na svete vygeneruje údaje zodpovedajúce 6 700 odoslaným fotografiám za deň.
Pomáha teda technológia planéte alebo jej škodí? Môžeme pomocou technológií zvrátiť situáciu v boji proti environmentálnym hrozbám?
Kľúčovým krokom vpred je uprednostniť energetickú účinnosť a ekologický rozvoj v technologickom sektore a preniesť inovácie, ktoré sme vytvorili, do iných odvetví. Od ekologických komunikačných sietí až po ekologické dátové centrá – ekologické inovácie môžu zásadne ovplyvniť globálnu uhlíkovú stopu spôsobenú podnikaním. Predpokladáme, že zavedením digitálnych technológií môžu priemyselné odvetvia do roku 2030 znížiť svoju spotrebu energie o 20 %, čo predstavuje kompenzáciu emisií uhlíka, ktorá bude desaťkrát vyššia ako spotreba energie v samotnom odvetví IKT.
Zvýšená spotreba energie však nie je jedinou hrozbou, ktorej naša planéta čelí. Schopnosť svetových dažďových pralesov odstraňovať uhlík z atmosféry klesá rovnako rýchlo, ako miznú lesné porasty, čím sa znižujú zásoby uhlíka a vzniká domino efekt v podobe straty biotopov a biodiverzity.
Na ochranu prírody musíme vyvinúť riešenia, ktoré dokážu pochopiť svetové ekosystémy a vytvoriť základ pre účinné ochranné opatrenia. Spolu s našimi partnermi vrátane Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) a organizácie Rainforest Connection vyvíjame riešenia v rámci našich iniciatív Tech4Nature a TECH4ALL, aby sme to umožnili v ekosystémoch na celom svete, od dažďových pralesov, hôr a náhorných plošín až po mokrade, rieky a oceány.
Technológia infračervenej kamery analyzovaná pomocou cloudovej umelej inteligencie napríklad pomáha sledovať a monitorovať druhy, ktoré sú blízko vyhynutia, vrátane líšky Darwinovej a gibona hainanského.
Podobné technológie umožňujú obnovu systému koralových útesov v Indickom oceáne a zabraňujú invazívnemu druhu, ktorý decimuje populácie voľne žijúcich atlantických lososov v Európe. Akustické riešenia s umelou inteligenciou umiestnené v korunách stromov dokážu rozpoznať zvuky motorových píl a nákladných vozidiel spojené s nelegálnou ťažbou dreva v dažďových pralesoch a v reálnom čase posielať upozornenia strážcom v teréne. Podľa OSN je až 90 % ťažby dreva nezákonnej a od predindustriálneho obdobia bolo zničených alebo znehodnotených 64 % všetkých dažďových pralesov.
Spolupráca v oblasti ochrany prírody
Zatiaľ čo technológia je základom ochrany prírody a cesty k čistým nulovým emisiám, partnerstvá prinášajú výsledky. 6. júna – deň po Svetovom dni životného prostredia 2022 – spoločnosť Huawei s podporou IUCN organizuje samit Tech for a Better Planet 2022. Naši partneri budú diskutovať o úlohe technológie ako nástroja na ochranu a obnovu našej vážne poškodenej planéty vrátane mnohých projektov uvedených v tomto článku.
Veď Zem máme len jednu.
Kliknutím na odkaz sa zaregistrujte na webinár.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article