Svetový židovský kongres udeľuje bývalej veľvyslankyni USA pri OSN Nikki Haleyovej prestížnu cenu Theodora Herzla
Veľvyslankyňa Haleyová: „Izrael nezmizne z mapy – keď si toto svet uvedomí, bude možné nastoliť mier"
Prezident Svetového židovského kongresu (WJC) Ronald S. Lauder nazval Haleyovú „pravdepodobne najodvážnejšou ženou dnešnej Ameriky," a dodal: „Cena Theodora Herzla ide ruka v ruke s našou vďakou, ale aj tá má svoju cenu."
NEW YORK, 9. novembra 2019 /PRNewswire/ -- „Predpojatosť OSN proti Izraelu dlho oslabuje mier tým, že podporuje ilúziu, že zmizne z mapy. Izrael tu bude stále. Keď si toto svet uvedomí, bude možné nastoliť mier," povedala bývalá veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Nikki Haleyová v stredu po prijatí prestížnej ceny Theodora Herzla Svetového židovského kongresu od jeho prezidenta Ronalda S. Laudera. Je to ocenenie udeľované výnimočným osobám, ktoré sa usilujú nasledovať Herzlove ideály bezpečnejšieho a tolerantnejšieho sveta pre židovský národ.
Haleyová uviedla, že ako nováčikovi v OSN jej bolo jasné, že určité „zastarané zvyky" organizácie, ako napríklad šikanovanie Izraela, sa stali bežnou praxou, ktorá mala podobu „každomesačnej schôdze na urážanie Izraela" v Bezpečnostnej rade. Jednou z prvých lekcií, ktorú sa naučila je, že „najdôležitejšou vecou je nebáť sa spoliehať na svoje základné hodnoty, aj keď idú proti zaužívaným zvyklostiam ... [ktoré] sa už roky nespochybňujú. Jednou z týchto základných hodnôt je postaviť sa za svojich priateľov."
„Niektorí ľudia nás obviňovali z protekcionizmu voči Izraelu," uviedla Haleyová a dodala: „To, čo sme spravili, však nebolo o protekcionizme. Vo všetkom, čo sme urobili v OSN, sa odrážal náš prístup k Izraelu a jedna hlavná myšlienka. A tou je jednoduchý koncept odvíjajúci sa od presvedčenia, že k Izraelu sa musíme správať ako ku ktorejkoľvek inej normálnej krajine," uviedla Haleyová. „A táto požiadavka je vlastne požiadavkou mieru."
Haleyová ďalej uviedla, že vzhľadom na rastúce hrozby, ktorým čelia židovské komunity na celom svete, je absolútne nevyhnutné pokračovať v boji proti antisemitizmu. „Je pre mňa zarážajúce, že s antisemitizmom sa nezaobchádza s rovnakým pohŕdaním ako s rasizmom alebo inými formami nenávisti. Je to úplne to isté. Nikdy sa nesmie tolerovať. Nikdy sa nesmie ospravedlňovať."
Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger, prezident WJC Ronald S. Lauder a bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová. c) Shahar Azran
Prezident WJC Ronald S. Lauder hovorí Haleyovej: „Nebudete môcť odpočívať, pretože od vás očakávame ešte väčšie veci"
Prezident WJC Lauder pri odovzdávaní ceny veľvyslankyni Haleyovej zdôraznil jej neochvejnú podporu štátu Izrael ako vedúcej osobnosti v boji proti prevládajúcim dvojitým štandardom a predsudkom v medzinárodnom spoločenstve. Nazval veľvyslankyňu Haleyovú „pravdepodobne najodvážnejšou ženou dnešnej Ameriky" a „závanom čerstvého vzduchu," ktorý konfrontoval OSN so „silným a jasným hlasom pravdy" a povedal: „Cenu Theodora Herzla vám udeľujeme s vďakou a s hlbokým ocenením. Ale má tiež svoju cenu. Nebudete si môcť oddýchnuť, pretože od vás očakávame ešte väčšie veci ... Rovnako ako Herzl, bojujete za vec, ktorá má a stále bude mať viac než dosť nepriateľov. Ale dostane vás na správnu stranu histórie. A ak je v tejto miestnosti niekto, kto má plameň, odvahu a vieru, aby sa podrobil tejto skúške, ste to vy, Nikki Haleyová."
Prezident Lauder vo svojej reči tiež zdôraznil vyvíjajúce sa zameranie WJC a zásadnú úlohu prístupnosti židovského vzdelávania, boj proti snahám o podkopanie štátu Izrael a ochranu židovských komunít pred zvyšujúcim sa šírením antisemitizmu zo strany krajne ľavicového i krajne pravicového hnutia a nenávistné poznámky v digitálnej sfére. „Dnes nie sme bezmocní, dnes máme hlas – mocný, jasný hlas - ktorý máme v úmysle použiť. Budete však počuť menej slov a uvidíte viac činov. Budeme bojovať proti antisemitizmu. Budeme bojovať proti neo-nacistom, aj proti ľavicovému antisemitizmu. Budeme pokračovať v boji. Pretože bojujeme za jednu vec - prežitie židovského národa. Sľubujem vám to: vyhráme."
Medzi predchádzajúcich laureátov ceny Theodora Herzla patrí nemecká kancelárka Angela Merkelová, rodina Rothschildovcov, bývalý minister zahraničia USA generál Colin L. Powell, bývalý viceprezident USA Joseph R. Biden, bývalý izraelský prezident Šimon Peres, Elie a Marion Wieselovci, bývalí ministri zahraničia USA Henry A. Kissinger a George P. Shultz a posmrtne Ronald Reagan a Axel Springer.
Zároveň dostal z rúk prezidenta WJC Laudera štvrtú cenu Teddyho Kolleka za rozvoj židovskej kultúry aj Joel Gray, legendárny herec, spevák, režisér a fotograf. Ronald Lauder ho nazval „nielen židovským pokladom, ale aj národným pokladom." Gray vo svojom príhovore hovoril o vplyve, ktorý mal židovský pôvod na jeho prácu, vrátane rozhodnutia pustiť sa do svojej najnovšej inscenácie Fidlikanta na streche v jazyku jidiš.
Kirk Douglas získal v roku 2016 cenu Teddyho Kolleka a po ňom nasledoval v roku 2017 filmový režisér George Stevens a v roku 2018 filantrop Robert Kraft.
O svetovom židovskom kongrese
Svetový židovský kongres (WJC) je medzinárodná organizácia zastupujúca židovské komunity v 100 krajinách pred vládami, parlamentom a medzinárodnými organizáciámi.
KONTAKT: Michal Grayevsky, [email protected]
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1026070/World_Jewish_Congress_Henry_Kissinger.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article