Světový židovský kongres oceňuje bývalou velvyslankyni USA v OSN paní Nikki Haley prestižní cenou Theodora Herzla
Velvyslankyně Haley: „Izrael neodejde – když si to svět uvědomí, bude možný mír"
Prezident organizace WJC Ronald S. Lauder, který nazývá paní Haley „dnes snad nejodvážnější ženou v Americe", řekl: „Herzlova cena je výrazem naší vděčnosti, ale přichází za nějakou cenu"
NEW YORK, 9. listopadu 2019 /PRNewswire/ -- „Předpojatost OSN vůči Izraeli dlouho podkopávala mír povzbuzováním iluze, že Izrael odejde. Izrael neodejde. Když si to svět uvědomí, bude možný mír," řekla bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haley ve středu po přijetí prestižní ceny Theodora Herzla Světového židovského kongresu od prezidenta WJC Ronalda S. Laudera. Je to ocenění, které uznává vynikající jednotlivce, kteří pracují na propagaci Herzlových ideálů pro bezpečnější a tolerantnější svět pro židovský lid.
Paní Haley jako nováček v OSN řekla, že si uvědomila, že určité „zastaralé zvyky" organizace, jako je šikana Izraele, se staly běžnou praxí – doplněné „měsíčními zasedáními hanícími Izrael" v Radě bezpečnosti. Jak řekla, jednou z prvních věcí, které pochopila bylo, že „nejdůležitější je nebát se spoléhat na své základní hodnoty, i když jdou proti zastaralým zvykům ... [které] byly po léta nezpochybňovány. Jednou z těchto základních hodnot je zastávání se svých přátel."
„Někteří lidé nás obviňovali z protekcionismu vůči Izraeli," řekla Haley a dodala: „Ale to, co jsme dělali, opravdu nebyl protekcionismus. Ve všem, co jsme dělali v OSN, byl náš přístup k Izraeli svázán jednou hlavní myšlenkou. Touto myšlenkou je jednoduchý koncept, že s Izraelem se musí zacházet jako s jakoukoli jinou normální zemí," uvedla. „A tento požadavek je ve skutečnosti požadavkem na mír."
Paní Haley dále řekla, že vzhledem k rostoucím hrozbám, kterým čelí židovské komunity na celém světě, je naprosto nezbytné pokračovat v boji proti antisemitismu. „Je pro mě nepochopitelné, že s antisemitismem není zacházeno se stejným pohrdáním jako s rasismem nebo jinou formou nenávisti. Je to úplně stejné. Nikdy to nesmí být tolerováno. Nikdy nesmí být omluveno. Nikdy nesmí být racionalizováno."
Bývalý státní tajemník USA Henry Kissinger, prezident organizace WJC Ronald S. Lauder a bývalá velvyslankyně USA v OSN Nikki Haley. (c) Shahar Azran
Prezident organizace WJC Ronald S. Lauder paní Haley řekl: „Nebudete si moci odpočinout, protože od vás očekáváme ještě větší věci"
Při předávání ceny velvyslankyni Haley prezident organizace WJC Lauder zdůraznil její neúnavnou podporu Státu Izrael jako vedoucího hlasu v boji proti převládajícím dvojím standardům a předsudkům v mezinárodním společenství. Nazval velvyslankyni Haley „možná nejodvážnější ženou v dnešní Americe" a „závanem čerstvého vzduchu", která vystavila OSN „silnému a jasnému hlasu pravdy." Prezident Lauder dále uvedl: „Herzlova cena vyjadřuje náš vděk a naše hluboké uznání. Ale má to svou cenu. Nebudete si moci odpočinout, protože od vás očekáváme ještě větší věci ... Stejně jako Herzl jste bojovala za věc, která měla a stále má nemálo nepřátel. Ale umístí vás na správnou stranu historie. A pokud je v této místnosti někdo, kdo má zápal, odvahu a víru, aby se ujal této výzvy, jste to vy, Nikki Haley."
Prezident Lauder ve svých poznámkách také zopakoval rozvíjející se zaměření organizace WJC a klíčovou povahu poskytování přístupného židovského vzdělání, boj proti podkopávání autority Izraele a ochranu našich komunit před vzrůstajícím šířením antisemitismu jak z krajně levicových, tak z krajně pravicových organizací a jazykem nenávisti v digitálních médiích. „Dnes nejsme bezmocní a dnes máme hlas – hlasitý, zřetelný hlas – který hodláme použít. Ale uslyšíte méně slov a uvidíte více činů. Budeme bojovat proti antisemitismu. Budeme bojovat proti neonacistům, stejně jako antisemitismu levicových uskupení. Budeme dále bojovat, protože bojujeme za jednu věc – přežití židovského lidu. A slibuji vám toto: vyhrajeme."
Mezi dřívější laureáty ceny Theodora Herzla patří německá kancléřka Angela Merkel, rodina Rothschildů, bývalý ministr zahraničí USA Colin L. Powell, bývalý viceprezident USA Joseph R. Biden, bývalý izraelský prezident Shimon Peres, Elie a Marion Wieselovi, bývalí státní tajemníci USA Henry A. Kissinger a George P. Shultz a posmrtně Ronald Reagan a Axel Springer.
Na stejné akci obdržel Joel Gray, legendární herec, zpěvák, režisér a fotograf, čtvrtou Cenu Teddyho Kolleka za rozvoj židovské kultury od prezidenta organizace WJC, který jej nazval „nejen židovským pokladem, ale také národním pokladem". Gray ve svém projevu hovořil o vlivu, který jeho židovské dědictví mělo na jeho práci, včetně jeho rozhodnutí pustit se do své nejnovější produkce, Šumař na střeše, v jidiš.
Inaugurační cenou Teddyho Kolleka byl v roce 2016 vyznamenán Kirk Douglas, poté v roce 2017 filmový režisér George Stevens a v roce 2018 filantrop Robert Kraft.
O Světovém židovském kongresu
Světový židovský kongres (WJC) je mezinárodní organizace zastupující židovské komunity ve 100 zemích ve vládách, parlamentech a mezinárodních organizacích.
KONTAKT: Michal Grayevsky, [email protected]
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1026070/World_Jewish_Congress_Henry_Kissinger.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article