Spoločnosť Air China Limited ohlasuje výsledky za rok 2017
Zlepšuje konkurencieschopnosť a dosahuje výrazný zisk
HONG KONG, 29. marca 2018 /PRNewswire/ -- Spoločnosť Air China Limited (ďalej len „Air China" alebo „spoločnosť" a spoločne so svojimi dcérskymi spoločnosťami „skupina") (HKEX: 00753; LSE: AIRC; SSE: 601111: ADR OTC: AIRYY), dnes oznámila svoje výsledky za 12-mesačné obdobie končiace 31. decembrom 2017 (ďalej len „obdobie").
Najpodstatnejšie obchodné výsledky
- Medziročný obrat vrástol o 7,71% na 124 026 miliárd RMB
- Prevádzkové výdavky sa medziročne zvýšili o 15,02% na 112 270 miliárd RMB
- Zisk pred zdanením sa medziročne zvýšil o 12,47% na 11 486 miliárd RMB
- Čistý zisk dosiahol medziročné zvýšenie o 11,38% na 8 631 miliárd RMB
V roku 2017 naďalej rástol dopyt aj ponuka pre čínskych cestujúcich v oblasti leteckej dopravy, pričom záujem o odlety z Číny zosilnel, medzinárodná doprava neustála rástla tiež a nákladná doprava začala vykazovať známky obnovenia. Efektívnosť jednoznačne vzrástla na báze výrazného posilnenia kapacít. Skupina využila možnosti, ktoré sa na trhu ponúkali a obozretne začala rozširovať obchodnú škálu na pozadí optimalizácie efektívnosti, stabilizácie úrovne príjmov a posilňovania riadenia nákladov s cieľom získať konkurenčnú výhodu v kľúčových oblastiach. Napriek nepriaznivým okolnostiam, ako boli vyššie ceny palív, sa skupine darilo prinášať uspokojivé výsledky v priebehu celého obdobia.
Najpodstatnejšie finančné výsledky
Skupina zaznamenala v roku 2017 obrat vo výške 124 026 miliárd RMB, čo znamená nárast o 7,71% oproti tomu istému obdobiu minulého roku. Výnosy z leteckej dopravy sa medziročne zvýšili o 7,53% na 115 380 miliárd RMB. Príjmy z osobnej leteckej dopravy vzrástli o 6,19%, zakiaľ čo nákladná doprava priniesla o 23,48% vyšší zisk. Ostatné prevádzkové príjmy dosiahli 8 646 miliárd RMB, čo predstavuje medziročný nárast vo výške 10,19%.
Prevádzkové výdavky vzrástli o 15,02% na 112 270 miliárd RMB. Náklady na letecké palivo tiež medziročne vzrástli o 6 427 miliárd, čo znamená nárast o 29,24% oproti rovnakému obdobiu minulého roku. V tomto období skupina zaznamenala príjmy z výmenného kurzu vo výške 2 938 miliardy RMB.
V roku 2017 dosiahol zisk pred zdanením výšku 11 486 miliárd RMB, čo predstavuje medziročný nárast o 12,47%. Čistý zisk sa vyšplhal na úroveň 8 641 miliárd RMB s medziročným nárastom o 11,38%. Čistý zisk, ktorý si rozdelia akcionári obchodovaných spoločností dosiahol hladinu 7 244 miliárd RMB, a teda medziročne vzrástol tiež o 6,39%.
Na základe plánu prerozdelenia zisku spoločnosti za rok 2017 predstavenstvo odporúča ponechať 10% zisku po zdanení ako zákonnú rezervu z prebytku a 10% ako dobrovoľnú rezervu z nadbytku, pričom za každých 10 akcií za rok 2017 navrhuje vyplatiť v hotovosti dividendu vo výške 1 1497 RMB (s daňou). Relevantný plán výplat dividend v hotovosti bude predložený na prerokovanie výročnému generálnemu zhromaždeniu spoločnosti za rok 2017.
Obchodný prehľad
V danom období bola kapacita spoločnosti meraná na báze tonokilometrov (ATK) 35 673 miliárd, čo znamená medziročný nárast o 5,61%. Preprava meraná na báze tržbových tonokilometrov (RTK) bola 25 385 miliárd s medziročným nárastom o 7,12%.
Cestujúci
Počas uvedeného obdobia prepravila skupina celkom 102 miliónov cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 5,15%. Kapacita meraná na báze sedadlokilometrov k dispozícii (ASK) sa zvýšila o 6,26% na 247 815 miliárd. Kapacita pre domáce lety vzrástla o 5,88% a pre medzinárodné o 7,80%, pričom kapacity na regionálnych linkách poklesli o 1,99%. Celkový objem prepravy, meraný na báze výnosov z osobokilometrov (RPK), sa zvýšil o 6,87% na 210 078 miliárd. Preprava na domácich trasách medziročne vzrástla o 6,16%, na medzinárodných o 8,55% a na regionálnych o 2,79%. Koeficient zaťaženia cestujúcimi vzrástol o 0,46 percentuálnych bodov na 81,14%. V roku 2017 skupina uviedla do prevádzky 56 a vyradila 11 lietadiel. Celková veľkosť flotily dnes predstavuje 655 lietadiel, s priemerným vekom 6,53 roka.
Ďalšie zvyšovanie počtu liniek a výstavba hlavného letiska
V súvislosti s národnými rozvojovými stratégiami vrátane Iniciatívy pásma a cesty a koordinovaným rozvojom oblasti Peking-Tianjin-Hebei, bolo v roku 2017 do prevádzky uvedených 49 domácich trás ako Peking-Maotai a 12 medzinárodných a regionálnych trás, ako je Peking-Astana. Skupina tiež vyvinula úsilie na urýchlenie konsolidácie rozloženia globálnej siete trás na šiestich kontinentoch, ktorú spájajú uzly Peking, Čcheng-tu, Šanghaj a Šen-čen. Letová štruktúra je predmetom neustálej optimalizácie a počet pripojených odletových a príletových destinácií dosiahol číslo 5 918, pričom kapacita a kvalita prepravy neustále rastie. Tržby z predaja služieb dosiahli 5,51 mld. RMB, čo predstavuje medziročný nárast o 15,3%. Kontrola batožiny ako služba sa dnes zabezpečuje pre všetky lety z Európy, Severnej Ameriky a Austrálie, ktoré sú prepojené na domáce trasy cez Peking a konkurencieschopnosť jej dopravných uzlov sa zvýšila tiež. K 31. decembru 2017 dosiahol počet liniek osobnej leteckej dopravy prevádzkovaných spoločnosťou číslo 420, z toho 303 liniek premáva na pevninskej časti Číny, 101 je medzinárodných trás, 16 liniek je regionálnych, 40 prechádza cez priechodné krajiny (regióny) a 185 cez priechodné mestá. Z tohto počtu sa 116 miest nachádza na pevninovej časti Číny, 66 miest je medzinárodných a 3 sú regionálne.
Neustále zlepšovanie kvality marketingu a urýchlená transformácia obchodného modelu
V roku 2017 sa spoločnosti podarilo skvalitniť marketing a naštartovať transformáciu obchodného modelu. Vďaka tomu sa na konci účtovného obdobia vyšplhal počet častých zákazníkov nad číslo 50 miliónov, čo znamená 43,7% celkových výnosov skupiny predstavujúcich medziročný nárast vo výške 3,8%. Neustále skvalitňovanie platformy mobilnej aplikácie dokázalo zvýšiť obrat na 5,02 miliardy RMB, čo predstavuje medziročný nárast o 39,4%. Hĺbkové prieskumy zákazníckych očakávaní umožnili spoločnosti Air China zvýšiť výnosy z predaja leteniek prvej a business triedy na 13,11 miliardy RMB, čo predstavuje medziročný nárast vo výške 12,7%. Výnosy z doplnkových služieb ako sú platby za výber miest na sedenie, platby za batožinu a zmena odletovej brány zaznamenali medziročný rast vo výške 32%.
Propagácia stratégie vysokej kvality a zlepšenie služieb
Pomocou koncepcie „Pohodlné cestovanie s internetom" sa skupine podarilo preraziť na trh so službami ako samoobslužný check-in, samoobslužné potvrdenie letenky, služba samostatnej tlače itineráru a samoobslužný check-in batožiny na všetkých trasách, čím zaviedla pohodlné služby počas celej cesty. Okrem toho skupina v záujme zvyšovania kvality služieb neustále zlepšuje hardvérové služby ako je infraštruktúra a softvérové služby ako napríklad prevádzkové kódy. Spoločnosť Air China vyvinula aj iniciatívy v oblasti propagácie využívania veľkých dát a tvorby „mobilných kabín", ktoré majú zabezpečiť včasný prenos prevádzkových informácií a prepojenie celej reťaze potrebných informácií. Ako exkluzívny oficiálny partner osobnej leteckej dopravy počas zimných olympijských hier 2022 v Pekingu, paralympijských zimných hier a Medzinárodnej výstavy záhradníctva 2019 v Pekingu, môže skupina využiť aj tieto príležitosti na propagáciu svojej značky inovatívnejším spôsobom a budovať tak imidž s mottom „líder v civilnom leteckom priemysle v Číne" a „medzinárodné sieťové pokrytie".
Zvýšenie kontroly nákladov a udržanie nákladovej výhody
Skupina venovala veľké úsilie zjednodušeniu a posilneniu riadenia, zlepšeniu kvality a efektívnosti služieb. Spoločnosť Air China sa sústredila na optimalizáciu prevádzky lietadiel so širokým trupom s cieľom zlepšiť systém riadenia nákladov, posilniť riadenie nákladových procesov a zvýšiť výkonnosť. Skupina aktívne presadzovala politiku „Zníženia pomeru cudzích zdrojov k vlastnému imaniu, zníženia záväzkov a kontroly nad rizikami". Vďaka týmto opatreniam dosiahol pomer vlastného imania a cudzích zdrojov skupiny k 31. decembru 2017 pokles o 6,15 percentuálnych bodov na úroveň 59,75% v porovnaní s minulým rokom, čo je relatívne nízke číslo v rámci celého odvetvia. Skupina taktiež realizovala aj konkrétne projekty ako napr. „zvýšenie priamych predajov a zníženie distribučných nákladov", „zníženie obchodných pohľadávok a zásob" a „zjednodušenie štruktúry riadenia". Od roku 2014 vzrástlo percento priamych predajov v osobnej doprave z 26% na 50,9% a percento poplatkov sprostredkovateľským agentúram pokleslo zo 4,2% na 1,5%. Tieto úpravy pomohli zabezpečiť neustály rast konkurencieschopnosti spoločnosti Air China.
Nákladná doprava
V roku 2017 dosiahla spoločnosť Air China Cargo pozitívne prevádzkové výsledky vďaka novému obchodnému modelu, optimalizácii rozloženia trás a štruktúre zdrojov v nákladnej doprave. Zamerala sa tiež na vývoj a predaj služieb s vysokou pridanou hodnotou, ako je chladiarenský reťazec logistiky.
Počas sledovaného obdobia vzrástli disponibilné tonokilometre (AFTK) nákladnej dopravy spoločnosti Air China Cargo medziročne o 4,57% na 13 319 miliárd, zatiaľ čo výnosy z tonokilometrov (RFTK) v nákladnej doprave medziročne vzrástli o 7,97% na 7 553 miliárd. Faktor zaťaženia nákladom a poštou vzrástol o 1,78 percentuálneho bodu na 56,70%.
Vyhliadky
V roku 2018 bude Čína oslavovať 40. výročie reformy a otvorenia Číny ako aj prvý rok implementácie hlavných zásad 19. národného kongresu Komunistickej strany Číny. Skupina sa bude jednoznačne riadiť hlavnými zásadami 19. národného kongresu a slovami Xi Jinpinga obsiahnutými v diele Myšlienky o socializme s čínskymi charakteristikami pre novú éru dodržiavajúcu rozvojové princípy „inovácie, koordinácie, zeleného prístupu, otvorenosti a zdieľania". Spoločnosť Air China sa zameria na reformu v oblasti kvality, efektívnosti a rastových motivátorov, k svojej práci bude pristupovať veľmi realisticky, bude predchádzať rizikám a zmierňovať ich. Okrem toho bude posilňovať budovanie strany a urobí dôrazný krok smerom k strategickému cieľu vybudovať leteckú skupinu svetovej úrovne dosiahnutím ďalšieho veľkolepého výkonu v oblasti bezpečnosti, výsledkov, služieb a reformy.
O spoločnosti Air China
Air China Limited (Air China) je národný vlajkový dopravca Číny a popredný poskytovateľ služieb osobnej a nákladnej dopravy a s tým spojenými produktmi a službami v Číne. Sídlo vedenia spoločnosti je v Pekingu, významnom domácom a medzinárodnom centre Číny. Medzi poskytované služby súvisiace s leteckou dopravou patrí údržba lietadiel, pozemná obsluha v Pekingu, Chengdu a ďalších miestach. K 31. decembru 2017 skupina prevádzkovala flotilu 655 lietadiel s priemerným vekom 6,53 rokov a spoločnosť Air China riadila flotilu 396 lietadiel s priemerným vekom 6,57 rokov. Osobná letecká doprava prevádzkovaná spoločnosťou obsluhuje 420 liniek, vrátane 101 medzinárodných, 16 regionálnych a 303 vnútroštátnych trás. Sieť spoločnosti pokrýva 40 krajín a regiónov sveta, 185 miest vrátane 66 medzinárodných, 3 regionálnych a 116 domácich. Spoločnosť Air China bola kótovaná na hongkonskej a londýnskej burze cenných papierov dňa 15. decembra 2004 pod kódmi 00753 a AIRC. 18. augusta 2006 bola spoločnosť Air China kótovaná na šanghajskej burze pod kódom 601111. Viac informácií nájdete na webovej stránke spoločnosti Air China: www.airchina.com.cn.
Vyhlásenie bezpečného prístavu
Táto tlačová správa obsahuje predpovede a výhľadové vyhlásenia, ktoré odrážajú súčasné názory spoločnosti s ohľadom na budúce udalosti a finančnú výkonnosť. Tieto názory sa odvíjajú od súčasných predpokladov, ktoré podliehajú rôznym rizikám a môžu sa v priebehu času meniť. Nie je možné zabezpečiť, aby sa predpokladané udalosti zrealizovali, ani aby sa naplnili očakávania či predpoklady spoločnosti presne tak, ako sú uvedené v tejto tlačovej správe. Skutočné výsledky sa môžu podstatne líšiť od tých plánovaných.
Vzťahy s investormi a styk s médiami:
Air China |
|
Joyce Zhang Investor Relations Email: [email protected] |
Cao Yu |
Investor Relations |
|
Serana Liu |
Wendy Lu |
Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20141017/152745LOGO
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article