Společnost Air China Limited oznámila roční výsledky za rok 2017
Zlepšuje hlavní konkurenceschopnost a dosahuje pozoruhodného zisku
HONGKONG, 30. března 2018 /PRNewswire/ -- Společnost Air China Limited (dále jen „Air China" nebo „Společnost" s dceřinými společnostmi, společně jako „Skupina") (HKEX: 00753; LSE: AIRC; SSE: 601111: ADR OTC: AIRYY), oznámila své výsledky za dvanáct posledních měsíců končících 31. prosincem 2017 (dále jen „Období").
Obchodní výsledky
- Tržby vzrostly meziročně o 7,71 % na 124,026 miliardy RMB
- Provozní náklady vzrostly meziročně o 15,02 % na 112,27 miliardy RMB
- Zisk před zdaněním vzrostl meziročně o 12,47 % na 11,486 miliardy RMB
- Čistý zisk meziročně vzrostl o 11,38 % na 8,631 miliardy RMB
V roce 2017 pokračoval trh s osobní leteckou dopravou v Číně silnou poptávkou a poptávkou, zatímco poptávka po zahraničním cestování se nadále zvyšovala, mezinárodní doprava rostla stabilně a nákladní doprava vykazovala známky zotavení. Výkonnost se neustále zvyšovala díky agresivnímu využívání kapacit. Skupina využila tržní příležitosti tím, že obezřetně rozšiřovala rozsah svého podnikání, optimalizovala efektivitu, stabilizovala úroveň příjmů a posílila kontrolu nákladů s cílem posílit svou konkurenční výhodu v hlavní oblasti podnikání. I přes nepříznivé faktory, jako jsou vyšší ceny leteckých paliv, dosáhla skupina za období slušných výsledků.
Finanční výsledky
Skupina zaznamenala v roce 2017 obrat 124,026 miliardy RMB, což je nárůst o 7,71 % oproti stejnému období loňského roku. Příjmy z letecké dopravy se meziročně zvýšily o 7,53 % na 115,380 miliardy RMB. Příjmy z letecké přepravy vzrostly o 6,19 %, zatímco příjmy z letecké nákladní dopravy vzrostly o 23,48 %. Ostatní provozní výnosy činily 8,646 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 10,19 %.
Provozní náklady vzrostly o 15,02 % na 112,270 miliardy RMB. Náklady na letecké palivo zaznamenaly meziroční nárůst o 6,427 miliardy RMB, což je o 29,24 % více než ve stejném období loňského roku. V průběhu období zaznamenala skupina výnos z výměny ve výši 2,938 miliardy RMB.
V roce 2017 činil zisk před zdaněním 11,486 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 12,47 %. Čistý zisk činil 8,641 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 11,38 %. Čistý zisk připadající akcionářům společností kótovaných na burze činil 7,244 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 6,39 %.
Na základě plánu společnosti o rozdělení zisku za rok 2017 představenstvo doporučuje připsání 10% zisku po zdanění jako rezervu na zákonné přebytky, 10 % jako přebytkovou rezervu a platbu hotovostní dividendy ve výši 1,1497 RMB (včetně daně) za každých deset akcií. Příslušný plán rozdělení peněz bude předložen ke zvážení na výroční valné hromadě společnosti za rok 2017.
Provozní výsledky
Během období kapacita společnosti měřená dostupnými tunokilometry (ATK) činila 35,673 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 5,61 %. Provoz měřený podle výnosů tunokilometrů (RTK) byl na úrovni 25,385 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 7,12 %.
Pasažéři
Během období přepravila skupina celkem 102 milionů cestujících, což představuje meziroční nárůst o 5,15 %. Kapacita cestujících měřená dostupnými sedadlovými kilometry (ASK), vzrostla o 6,26 % na částku 247,815 miliardy RMB. Kapacita pro vnitrostátní a mezinárodní linky vzrostla o 5,88 %, resp. 7,80 %, zatímco kapacita regionálních tras klesla o 1,99 %. Celková osobní doprava měřená příjmovými kilometry osob (RPK) vzrostla o 6,87 % na částky 210,078 miliard. Doprava na domácích, mezinárodních a regionálních trasách vzrostla meziročně o 6,16c%, 8,55 % a 2,79 %. Faktor vytížení pasažérských míst se zvýšil o 0,46procentního bodu na 81,14 %. V roce 2017 skupina představila 56 letadel a vyřadila z provozu 11 letadel. Celková velikost flotily byla 655 letadel s průměrným věkem 6,53 let.
Pokračování v rozšiřování letové sítě a zlepšení staveb letištních uzlů
Vzhledem k národním rozvojovým strategiím včetně iniciativy Pásu a cesty (Belt and Road) a koordinovanému vývoji oblasti Peking-Tianjin-Hebei bylo v roce 2017 nově otevřeno 49 vnitrostátních tras, jako je trasa Peking-Maotai, a 12 mezinárodních a regionálních tras, jako je Peking-Astana. Skupina se také snažila o urychlení konsolidace uspořádání globální letové sítě pokrývající šest kontinentů, která je propojena uzly Pekingu, Čcheng-tu, Šanghaje a Šen-čenu. Struktura letové banky byla průběžně optimalizována a počet cestujících O&D dosáhl 5 918; přenosová kapacita a kvalita se neustále zvyšují. Tržby z propojených služeb dosáhly částky 5,51 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 15,3 %. Odbavování zavazadel prostřednictvím služby je nyní poskytováno u všech letů z Evropy, Severní Ameriky a Austrálie, které přecházejí na domácí trasy přes Peking, čímž byla posílena konkurenceschopnost uzlů společnosti. K 31. prosinci 2017 dosáhl počet provozovaných leteckých tras společnosti 420, z nichž 303 představují trasy vnitrostátní, 101 mezinárodních tras, 16 regionálních tras, 40 zemí (regionů) s použitelným vzdušným prostorem a 185 měst s použitelným vzdušným prostorem, z nichž je 116 měst vnitrostátních, 66 mezinárodních a 3 města jsou regionálních.
Trvalé zlepšování marketingových schopností a urychlení transformace obchodního modelu
Ke konci roku 2017 skupina neustále zlepšovala své marketingové schopnosti a urychlila transformaci svého podnikového modelu. Ke konci vykazovaného období překročil počet pravidelných zákazníků 50 milionů, což přispělo 43,7 % k celkovým příjmům skupiny s meziročním nárůstem o 3,8 %. Díky neustálému úsilí o zlepšení mobilní aplikační platformy byl zaznamenán obrat ve výši 5,02 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 39,4 %. Podrobné studie provedené skupinou o požadavcích cestujících umožnily společnosti Air China zvýšit její příjmy díky přínosu služeb první a obchodní třídy na 13,11 miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 12,7 %. Výnosy z doplňkových služeb, jako je výběr placeného místa, předplacená zavazadla a upgrade pro nastupování, zaznamenaly meziroční nárůst o 32 %.
Podpora strategie značky vysoké kvality a zlepšení kvality služeb.
Skupina při zaměření na koncepci „Internet plus pohodlná doprava" propagovala produkty jako samoobslužné odbavení, samoobslužné potvrzení letenky, itinerář samoobslužného tisku letenek a samoobslužné odbavení zavazadel na všech trasách a zavedla pohodlný celkový režim cestování. Skupina neustále zlepšovala servisní hardware jako infrastrukturní a servisní software, např. provozní kódy pro zlepšení kvality služeb. Společnost Air China také vynaložila úsilí na podporu využití velkých dat a vytvoření „mobilní kabiny" s cílem realizovat včasné přenosy informací souvisejících s provozem a propojit celý informační řetězec služeb. Jako výhradní oficiální partner letecké přepravy osob pro zimní olympijské a paralympijské hry v Pekingu 2022 a mezinárodní zahradní výstavy Peking, Čína 2019, využila skupina této příležitosti k propagaci své značky inovativnějším způsobem a vybudování image své značky jakožto „lídra průmyslu civilního letectví v Číně" a „pokrytí mezinárodních sítí".
Zvýšení kontroly nákladů a zachování zvýhodněných nákladů
Skupina vynaložila velkou energii na zjednodušení a posílení vedení a zlepšení kvality a efektivity služeb. Společnost Air China se zaměřila na optimalizaci provozu rozšířených letadel s cílem zlepšit systém kontroly nákladů, posílit kontrolu nákladů a zlepšit výkonnost. Skupina aktivně prováděla politiku „snížení pákového efektu, snížení rizika odpovědnosti a kontroly". V důsledku toho k 31. prosinci 2017 došlo k poklesu převodního poměru skupiny o 6,15procentního bodu na 59,75 % oproti loňskému roku, což je v tomto průmyslu relativně nízká hodnota. Skupina propagovala speciální projekty jako „zvýšení přímého prodeje a snížení nákladů na distribuci", „snížení pohledávek z obchodních vztahů a zásob" a „zefektivnění struktury řízení". Od roku 2014 se procento přímého prodeje v oblasti pasažérské dopravy Skupiny zvýšilo z 26 % na 50,9 % a procento výdajů na provize agentur spojené s marketingovými příjmy se snížilo ze 4,2 % na 1,5 %. Proto se konkurenceschopnost společnosti Air China neustále zlepšovala.
Nákladní doprava
V roce 2017 dosáhla společnost Air China Cargo pozitivních provozních výsledků díky zavedení nového obchodního modelu, optimalizaci uspořádání svých tras a struktury zdrojů nákladní dopravy, jakož i zaměření na vývoj a prodej služeb s vysokou přidanou hodnotou, jako je logistika cold chain (sítě chladicích zařízení).
Během období vzrostly dostupné nákladní tunokilometry (AFTK) společnosti Air China Cargo meziročně o 4,57 % na 13,319 miliardy RMB, zatímco hodnota příjmových nákladních tunokilometrů (RFTK) vzrostla meziročně o 7,97 % na 7,553 miliard RMB. Faktor vytížení nákladem a poštou se zvýšil o 1,78procentního bodu na 56,70 %.
Výhledy
Rok 2018 je 40. výročím Reformy a otevření Číny a také první rokem zavedení hlavních zásad 19. národního sjezdu Čínské komunistické strany. Skupina bude hlavní zásady 19. národního sjezdu plně implementovat. V duchu Myšlenky na socialismus s čínskými charakteristikami pro novou éru, při dodržování zásad rozvoje „Inovace, koordinace, zelená, otevřenost a sdílení" vedeného prezidentem Xi Jinpingem, se společnost Air China zaměří na reformu týkající se kvality, efektivity a růstu, bude provozovat činnost s realistickým pohledem, eliminovat a zmírňovat rizika a posilovat budování strany a vykoná rázný krok směrem ke strategickému cíli budování letecké skupiny světové třídy tím, že dosáhne dalšího velkolepého výkonu v oblasti bezpečnosti, výsledků, služeb a reformy.
O společnosti Air China
Společnost Air China Limited (Air China) je národním vlajkovým přepravcem Číny a předním poskytovatelem služeb spojených s osobní a nákladní leteckou dopravou v Číně. Její provozní ředitelství je v Pekingu, významném domácím a mezinárodním uzlu Číny. Poskytuje také služby související s leteckou dopravou, včetně údržby letadel, pozemních služeb v Pekingu, Čcheng-tu a dalších místech. K 31. prosinci roku 2017 skupina provozovala flotilu 655 letadel s průměrným věkem 6,53 let, ze kterých společnost Air China provozovala 396 letadel s průměrným věkem 6,57 let. Počet tras osobní dopravy dosáhl 420, z toho 101 mezinárodních, 16 regionálních a 303 vnitrostátních tras. Síť společnosti pokrývala 40 zemí a regionů na celém světě a 185 měst, včetně 66 mezinárodních, 3 regionálních a 116 tuzemských měst. Společnost Air China je od 15. prosince 2004 kótována na burze cenných papírů v Hongkongu a londýnské burze cenných papírů pod kódy 00753 a AIRC. Od 18. srpna 2006 je společnost Air China kótována na šanghajské burze pod číslem 601111. Další informace naleznete na stránkách společnosti Air China: www.airchina.com.cn.
Prohlášení o bezpečném přístavu
Tato tisková zpráva obsahuje projekce a výhledová prohlášení, která odrážejí současné názory společnosti v souvislosti s budoucími událostmi a finančními výkony. Tyto názory jsou založeny na současných předpokladech, které jsou předmětem různých rizik a které se mohou časem měnit. Neexistuje jistota, že budoucí události nastanou nebo že předpoklady společnosti budou správné. Skutečné výsledky se mohou lišit od plánovaných.
Vztahy s investory a dotazy z médií:
Air China |
|
Joyce Zhang Vztahy s investory E-mail: [email protected] |
Cao Yu |
Vztahy s investory |
|
Serana Liu |
Wendy Lu |
Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20141017/152745LOGO
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article