Skutočnosť, že prezident Biden uznal Arménsku genocídu, ukazuje tú najlepšiu tvár Spojených štátov amerických
WASHINGTON, 27. apríla 2021 /PRNewswire/ -- Pri príležitosti 106. výročia Arménskej genocídy Joe Biden, prezident Spojených štátov amerických, oficiálne uznal, že masaker 1,5 milióna Arménov zo strany osmanských Turkov v rokoch 1915 až 1923 bol genocídou. Ako sa píše v správe organizácie Armenian Assembly of America pre Medzinárodný súdny tribunál, je toto vyhlásenie dôležitým momentom v histórii Spojených štátov amerických, pretože potvrdzuje politiku Spojených štátov amerických od prijatia Dohovoru OSN o genocíde v roku 1948. Navyše ide o kategorické odmietnutie desiatky rokov trvajúcej dobre financovanej kampane tureckej vlády a ide tiež o významný moment z hľadiska ľudských práv.
Prezident Biden pri príležitosti Arménskeho dňa spomienok predniesol 24. apríla svoj prejav, čím symbolicky pripomenul dátum začiatku Arménskej genocídy, teda deň, keď vedúci predstavitelia Arménska boli zatknutí, uväznení a zlikvidovaní Osmanskou ríšou. Tridsať krajín a 49 štátov Spojených štátov amerických už Arménsku genocídu uznalo. Dnešný skutok zo strany Spojených štátov amerických by mal podľa očakávaní dať príležitosť ďalším krajinám, aby sa k uznaniu Arménskej genocídy pripojili a súčasne sa jedná o príležitosť Turecka ako sa vyrovnať so svojou minulosťou.
Vzhľadom k tomu, že Arménskou genocídu teraz uznala aj exekutívna zložka moci Spojených štátov amerických, bola táto genocída už oficiálne uznaná všetkými tromi zložkami moci Spojených štátov Amerických. V októbri roku 2019 Arménsku genocídu uznala Snemovňa reprezentantov, a to presvedčivým pomerom 405 ku 11 hlasom a v decembri 2019 potom Arménsku genocídu jednomyseľne uznal aj Senát.
Prezident Biden Arménsku genocídu uznáva už 30 rokov ešte z doby, kedy zastával funkciu senátora za štát Delaware a vo svojej prezidentskej kampani v roku 2020 povedal: "Joe Biden uzná Arménsku genocídu a ľudské práva budú pre jeho administratívu vždy prioritou, aby sa podobná tragédia už nikdy nestala". Ako senátor patril Biden medzi najpresvedčivejších a najvýznamnejších zástancov používania termínu Arménska genocída. Pod jeho vedením prijal Právny výbor v roku 1989 príslušnú legislatívu a zaradil tento termín do právneho kontextu tiež ako pripomienku historických udalostí.
Veľvyslanec Spojených štátov amerických v Osmanskej ríši Henry Morgenthau v júli 1915 vo svojej správe pre Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických a pre Biely dom píše, že "v krajine prebieha kampaň smerujúca k likvidácii celej rasy a je používaná ako zásterka pre potlačenie údajného povstania." Veľvyslanec Morgenthau, ktorý svoju funkciu zastával v rokoch 1913 až 1916, potom vyzval vládu Spojených štátov amerických a humanitárne organizácie na zastavenie genocídy a na zabezpečenie humanitárnej pomoci pre preživších a utečencov.
Telegrafické správy veľvyslanca Morgenthaua spolu so správami amerických konzulov, misionárov a podnikateľov, ktorí boli očitými svedkami týchto udalostí, obsahujú viac ako 30 000 strán dokumentujúcich Arménskou genocídu a hrdinské činy ľudí, ktorí sa snažili zachraňovať životy ostatných. Vďaka týmto aktivitám vznikla humanitárna organizácia Near East Relief, ktorej sa podarilo vybrať viac ako 2,5 miliardy dolárov (podľa aktuálne platného kurzu) na pomoc zachráneným prvej genocídy dvadsiateho storočia.
Vtedajší prezident Theodore Roosevelt povedal, že hrôzy napáchané "Turkami na Arménoch" boli "tak desivé, že je strašné o nich len hovoriť, ... vraždili sa deti a znásilňoval ženy." V liste Clevelandovi Dodgeovi, ktorý viedol humanitárnu organizáciu Near East Relief sídliacu v New Yorku, prezident Roosevelt uvádza, že išlo "o najväčší vojnový zločin a že skutočnosť, že ak sa proti Turecku nepodniknú žiadne kroky, jedná sa o ignorovanie krutej pravdy."
Ronald Reagan bol prvým prezidentom Spojených štátov amerických, ktorý použil v súvislosti s hrôzami páchanými na Arménoch slovo genocída. Stalo sa tak pri príležitosti Dňa spomienok na holokaust 22. apríla 1981, kedy vo svojom prejave povedal: "Na holokaust nesmieme nikdy zabudnúť, rovnako ako na Arménsku či kambodžskú genocídu ani na ďalšie perzekúcie, ktoré postihujú mnoho ľudí na celom svete." Prezident Biden mal odvahu nahlas povedať to, čo jeho predchodcovia za posledných 100 rokov vedeli.
"Naša organizácia Armenian Assembly of America, všetci Arméni a naši priatelia po celom svete hlboko ďakujeme prezidentovi Bidenovi za uznanie Arménskej genocídy a za uctenie pamiatky obetí. Ide tiež o prejav úcty voči zachráneným a o dôležitý krok k dodržiavaniu ľudských práv na celom svete," povedali predsedovia predstavenstva organizácie Armenian Assembly of America Van Krikorian a Anthony Barsamian." Máme šťastie, že nám pri šírení povedomia o Arménskej genocíde pomáhajú nielen známe osobnosti, ale tiež množstvo neznámych jedincov, ktorí prispievajú k šíreniu povedomia a prevencii. Sme smutní, že tu s nami dnes nemôžu byť, ale chceme, aby vedeli, rovnako ako všetci ľudia, ktorým nie je dodržiavanie ľudských práv ľahostajné, že si prezidenta Bidena za jeho historické uznanie veľmi ceníme. "
"Vyhlásenie prezidenta Bidena je dôležitou poctou pre obete Arménskej genocídy a ich rodiny," dodala prezidentka organizácie Armenian Assembly of America Carolyn Mugar.
Vo svojom liste organizácii Armenian Assembly of America v septembri 2019 prezident Biden napísal: "Spojené štáty americké musia raz a navždy uznať Arménsku genocídu. Nikdy nesmieme mlčať ani zabudnúť na túto hroznú a systematickú kampaň, ktorá spôsobila smrť 1,5 milióna arménskych mužov, žien a deti a masové deportácie 2 miliónov Arménov zo svojich domovov. Ak jasne neuznáme túto genocídu, nebudeme si ju pripomínať a nebudeme o nej učiť naše deti, stratia slová "už nikdy viac" svoj zmysel. Musíme priniesť jasné a faktické informácie nielen pre budúce generácie, ale aj kvôli tomu, aby sme nepošpinili pamiatku ľudí, ktorých táto tragédia zasiahla. Ak si nebudeme genocídu pripomínať alebo jej uznávať, otvárame tým cestu pre ďalšie budúce masové hrôzy."
"Uznanie Arménskej genocídy prezidentom Bidenom je dôležitý medzník v histórii boja za ľudské práva," povedal výkonný riaditeľ organizácie Armenian Assembly of America Bryan Ardouny. "Po storočia popierania nastolil prezident Biden nový kurz. Uznanie Arménskej genocídy posilňuje dôveryhodnosť Ameriky a potvrdzuje dôležitú úlohu Spojených štátov amerických v celosvetovej prevencii genocídy. "
Organizácia Armenian Assembly of America bola založená v roku 1972 a ide o najväčšiu washingtonsku organizáciu na podporu šírenia povedomia o arménskej otázke. Organizácia je na základe ustanovení článku 501 (c) (3) oslobodená od daní.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article