Od radových občanov k zákonodarcom: Pohľad na čínsku „celoprocesovú demokraciu"
PEKING, 25. októbra 2021 /PRNewswire/ -- Pojem čínska demokracia nie je rovnaký ako na Západe. Politický systém v Číne je viac o budovaní konsenzu v rámci väčšieho hlasu, než o zdĺhavom vyjednávaní s cieľom dosiahnuť rozhodnutia, ktoré sú na Západe bežné.
Uplatňovanie demokratických princípov v krajine sa riadi prístupom, ktorý čínsky prezident Si Ťin-pching nazval „celoprocesová ľudová demokracia". Koncept bol predložený asi pred dvoma rokmi, počas návštevy Si Ťin-pchinga v občianskom centre v Šanghaji.
Na základe systému ľudových kongresov umožňuje „celoprocesová ľudová demokracia" čínskemu ľudu široko a nepretržite sa zúčastňovať každodenných politických aktivít na všetkých úrovniach vrátane demokratických volieb, politických konzultácií, rozhodovania a dohľadu.
Príbeh čínskej zákonodarkyne Liu Li poskytuje pohľad na to, ako funguje čínska celoprocesová demokracia.
Cesta masérky do najvyššieho čínskeho zákonodarného zboru
Liu, zástupkyňa najvyššieho čínskeho zákonodarného zboru 13. Národného ľudového kongresu (NPC), sa od radovej občianky prebojovala do vplyvného postavenia.
Narodila sa v chudobnej vidieckej rodine v Yingshang, malom okrese vo východnej Číne v provincii Anhui. Zo školy odišla v 14. rokoch a pracovala na podpore vzdelávania svojich štyroch súrodencov.
Po odchode z domu bez peňazí sa rozhodla ísť do Wu-chanu v provincii Chu-pej v strednej Číne, aby pracovala ako čašníčka a opatrovateľka, kým si našla prácu učnice v centre masáží chodidiel v Sia-mene v provincii Fu-ťien vo východnej Číne.
Jej skromný pôvod nezastavil jej charitatívne cítenie. Liu odišla zo školy, ale nechcela, aby ostatní urobili to isté. Od roku 2006 do roku 2010 sponzorovala viac ako 100 študentov.
Liuina dobrá vôľa z nej urobila národnú celebritu. Nazývali ju „najkrajšou masérkou nôh v Číne" a neskôr sa stala zástupkyňou migrujúcich pracovníkov a vidieckeho obyvateľstva v najvyššom zákonodarnom orgáne Číny.
V roku 2012 Liu zvolili za poslankyňu miestneho zákonodarného zboru v Sia-mene a v roku 2013 sa stala zástupkyňou NPC. O rok neskôr sa presťahovala späť do An-chuej, kde vedie masážny salón nôh a komunitné centrum pre seniorov. Bola zvolená za zástupkyňu na 13. Národnom ľudovom kongrese.
„Demokracia nie je na okrasu"
Na rozdiel od zákonodarcov na Západe, ktorí si robia politickú kariéru, čínski poslanci NPC, ako Liu, pracujú na čiastočný úväzok a mnohí z nich sú obyčajní občania zo všetkých oblastí života, vrátane farmárov, robotníkov v továrňach, remeselníkov a dokonca aj upratovačov ulíc.
Na výročnom zasadnutí zástupcovia NPC posudzujú a hlasujú o dôležitých právnych dokumentoch a personálnych zmenách, vrátane voľby čínskeho prezidenta a viceprezidenta každých päť rokov a predkladania návrhov.
Liuine návrhy boli zamerané na znevýhodnené skupiny, ako sú starší ľudia, deti a migrujúci pracovníci. V roku 2018 Liu navrhla NPC zriadiť miestne „komplexné" centrá pomoci na vyšetrovanie prípadov sexuálneho zneužívania detí. NPC sa jej návrhom zaoberal a boli prijaté opatrenia.
Orgány trestného konania v okrese Ting-jüan v oblasti Anhui sa ujali vedenia a zriadili centrum právnej výchovy pre mladistvých, ktoré by takéto prípady riešilo a minimalizovalo negatívny vplyv na deti počas vyšetrovania. Teraz je v provincii 15 takýchto centier.
Liuine návrhy pochádzajú z úzkeho kontaktu s miestnymi komunitami. Keď NPC nezasadá, Liu navštevuje domovy pre migrujúcich pracovníkov a zbiera ich názory online. Od svojich klientov, ktorí pochádzajú zo všetkých spoločenských vrstiev, počúva tiež poznámky na spoločnosť.
Liuin príbeh je len jedným z príkladov, ako miestni poslanci reagujú na potreby ľudí a ako ľudové kongresy prispievajú k „celoprocesovej demokracii" Číny. Ako poznamenal Si: „Demokracia nie je ozdoba, ktorá sa má použiť na okrasu. Má sa použiť na riešenie problémov, ktoré chcú ľudia vyriešiť."
Existuje päť úrovní ľudových kongresov. Zástupcovia sú volení, priamo alebo nepriamo, ich príslušnými voličmi. Zástupcov NPC volia ľudové kongresy provincií, autonómnych oblastí a obcí. Na nižších úrovniach mestskej časti a okresu sú zástupcovia ľudových kongresov volení priamo voličmi, čo predstavuje väčšinu zástupcov na všetkých úrovniach. Volia zástupcov na ľudové zjazdy miest, ktorí si zase volia zástupcov na úrovni provincií.
V roku 2019 bolo celkovo 2,67 miliónov zástupcov ľudových zjazdov všetkých úrovní, z toho 590-tisíc na úrovni kraja a 1,94 miliónov na úrovni mestskej časti. Zástupcovia na dvoch úrovniach tvorili 95 % z celkového počtu.
„Ak sa ľudia aktivujú len kvôli voľbám, ale krátko nato ich to prestane zaujímať, ak počas kampane dostanú pieseň a môžu tancovať, ale po voľbách nebudú mať žiadne slovo, alebo ak budú uprednostňovaní počas agitácie, ale po voľbách sú prehliadaní, taká demokracia nie je skutočnou demokraciou," povedal Si.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article