Z chudé dívky poslankyní: Pohled na čínskou „celoprocesní demokracii"
PEKING, 26. října 2021 /PRNewswire/ -- Koncept čínské demokracie se od toho západního liší. Politický systém v Číně je založený spíš na snaze dosáhnout konsenzu v rámci většího počtu hlasů než na zdlouhavém vyjednávání, které je běžné na Západě.
Uplatňování demokratických principů v zemi se řídí přístupem, který čínský prezident Si Ťin-pching označil za „celoprocesní lidovou demokracii". Tento koncept byl představen zhruba před dvěma lety během jeho návštěvy občanského centra v Šanghaji.
Systém lidových shromáždění založený na „celoprocesní lidové demokracii" umožňuje čínskému lidu širokou a nepřetržitou účast na každodenních politických aktivitách na všech úrovních, včetně demokratických voleb, politických konzultací, rozhodování a dohledu.
Do fungování čínské celoprocesní demokracie můžeme nahlédnout díky příběhu čínské zákonodárkyně jménem Liou Li.
Cesta masérky nohou do nejvyššího čínského zákonodárného sboru
Liou, poslankyně 13. Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC), nejvyššího čínského zákonodárného orgánu, se do této vlivné funkce probojovala z řad občanů.
Narodila se v chudé venkovské rodině v Jing-šang, malém okrese ve východočínské provincii An-chuej. Ve čtrnácti letech odešla ze školy pracovat, aby umožnila vzdělání svým čtyřem sourozencům.
Po odchodu z domova odešla bez peněz do Wu-chanu ve středočínské provincii Chu-pei, kde pracovala jako servírka a chůva. Pak si našla práci jako učednice v centru nabízejícím masáže nohou v Sia-menu ve východočínské provincii Fu-ťien.
Její skromný původ jí nebránil v dobročinnosti. Liu odešla ze školy, ale nechtěla, aby ostatní skončili jako ona. V letech 2006-2010 sponzorovala více než 100 studentů.
Díky své dobré vůli se Liou stala národní celebritou. Začali jí říkat „nejkrásnější masérka nohou v Číně". Později se stala zástupkyní migrujících pracovníků a venkovského obyvatelstva v nejvyšším čínském zákonodárném orgánu.
V roce 2012 byla Liou zvolena poslankyní místního zákonodárného sboru v Sia-menu a v roce 2013 se stala poslankyní NPC. O rok později se přestěhovala zpět do An-chuej, kde provozuje masážní salon a komunitní centrum pro seniory. Byla zvolena poslankyní 13. NPC.
„Demokracie není na ozdobu"
Na rozdíl od zákonodárců na Západě, kteří dělají politickou kariéru, pracují čínští poslanci NPC na částečný úvazek stejně jako Liou. Mnozí z nich jsou obyčejní občané ze všech společenských vrstev, například zemědělci, tovární dělníci, řemeslníci nebo dokonce metaři.
Na každoročním řádném zasedání poslanci NPC posuzují důležité právní dokumenty a personálních změny a hlasují o nich. Každých pět let například rozhodují o volbě čínského prezidenta a viceprezidenta, předkládají také různé návrhy a podněty.
Liou se ve svých návrzích zaměřuje na znevýhodněné skupiny, jako jsou starší lidé, děti a migrující pracovníci. V roce 2018 navrhla Liu NPC zřízení místních center pomoci pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání dětí, kde bude k dispozici veškerá pomoc na jednom místě. Jejím návrhem se NPC zabývalo a přijalo příslušná opatření.
Prokuratura v okrese Ting-jüan v An-chuej převzala iniciativu a zřídila centrum právního vzdělávání pro mladistvé, které se těmito případy zabývá a minimalizuje negativní dopady na děti během vyšetřování. Nyní je v provincii 15 takových center.
Návrhy paní Liou vycházejí z úzkého kontaktu s místními komunitami. Když NPC nezasedá, navštěvuje Liou migrující pracovníky v jejich domovech a pročítá jejich názory na internetu. Naslouchá také připomínkám ke stavu společnosti od svých klientů, kteří pocházejí ze všech společenských vrstev.
Příběh paní Liou je jen jedním z příkladů toho, jak řadoví poslanci reagují na potřeby lidu a jak lidová shromáždění přispívají k čínské „celoprocesní demokracii". Jak poznamenal prezident Si: „Demokracie není ozdoba, nemá se používat na okrasu, ale k řešení problémů, které lidé řešit chtějí."
Existuje pět úrovní lidových shromáždění. Poslanci jsou voleni svými volebními obvody, a to buď přímo, nebo nepřímo. Poslance NPC volí lidová shromáždění provincií, autonomních oblastí a obcí. Na nižších úrovních, tedy v obcích a okresech, jsou poslanci lidových shromáždění voleni přímo voliči a tvoří většinu poslanců na všech úrovních. Volí poslance do lidových shromáždění měst, která následně volí poslance na úrovni provincií.
V roce 2019 bylo celkem 2,67 milionu poslanců lidových shromáždění všech úrovní, z toho 590 000 na úrovni krajů a 1,94 milionu na úrovni měst. Poslanci na obou úrovních tvořili 95 procent z celkového počtu poslanců.
„Pokud se lid probudí pouze v době hlasování, ale brzy poté zase usne, pokud mu zpívají a tancují během volební kampaně, ale po volbách nemá žádné slovo, nebo pokud mu podlézají během kampaně, ale po volbách je ponechán na holičkách, taková demokracie není skutečnou demokracií," řekl Si.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article