NABR składa petycję w sprawie zmiany statusu makaków długoogoniastych na liście IUCN
WASZYNGTON, 16 czerwca 2023 r. /PRNewswire/ -- We współpracy z uznanymi niezależnymi naukowcami amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) złożyło dziś petycję do Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), kwestionując niedawne nadanie makakom długoogoniastym (Cynomolgus macaque) statusu gatunku zagrożonego zgodnie z kryteriami IUCN. Nadany status wynika z niewłaściwie wykorzystanych danych, które nie potwierdzają, że gatunek powinien zostać umieszczony na liście gatunków zagrożonych. NABR wzywa do natychmiastowej weryfikacji decyzji.
Prezes Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Biomedycznych Matthew R. Bailey powiedział: „Zwierzęta naczelne z wyłączeniem człowieka stanowią niecałe 0,5% ogółu zwierząt w badaniach naukowych, jednak odgrywają one istotną rolę w opracowywaniu nowych leków, wyrobów medycznych i szczepionek dla ludzi i zwierząt domowych. Dziesiątki tysięcy leków i środków leczniczych może nigdy nie przejść procesu badań i rozwoju bez udziału makaków długoogoniastych w badaniach. Umieszczenie makaków długoogoniastych na liście oraz związane z tym ograniczenia przywozowe muszą opierać się na najlepszych dostępnych dowodach naukowych. Nieuzasadnione ograniczenia przywozu makaków długoogoniastych mogą zagrażać życiu milionów ludzi i zdrowiu publicznemu na świecie. Umieszczenie przez IUCN makaków długoogoniastych na liście gatunków zagrożonych stanowi niebezpieczny precedens, ponieważ decyzja nie opiera się na zweryfikowanych informacjach naukowych. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ takie nieuzasadnione działania dodatkowo utrudniają prowadzenie badań medycznych ratujących życie w USA i innych krajach".
Ocena IUCN dokonana w 2022 r. nie zawiera dowodów naukowych na poparcie zmiany klasyfikacji makaków długoogoniastych z narażonych na wyginięcie na zagrożone. Ocena IUCN zawiera liczne błędy i fałszywe stwierdzenia oraz nie przedstawia rzeczywistych dowodów na spadek liczebności gatunku w porównaniu do wcześniejszych oszacowań.
Zwierzęta naczelne z wyłączeniem człowieka są nieodzowne w neurobiologii, badaniach nad zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, chorobami zakaźnymi, immunoterapią, zdrowiem reprodukcyjnym, starzeniem się, przewlekłymi chorobami zapalnymi i innymi dziedzinami nauki. Ponieważ zwierzęta naczelne poza człowiekiem mają DNA wspólne z człowiekiem w 93-98%, zbliżoną anatomię mózgu oraz podobne organizmy, odgrywają one kluczową rolę w badaniach biomedycznych, których wynikiem są nowe leki, szczepionki i materiały biologiczne. Zdecydowana większość leków będących obecnie w obrocie została sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności na licznych modelach zwierzęcych przed ich dopuszczeniem do badań klinicznych na ludziach, na co wskazuje badanie poświęcone 25 głównym lekom i modelom zwierzęcym przeprowadzone przez Fundację na rzecz Badań Biomedycznych.
Prezes Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Biomedycznych Matthew R. Bailey będzie zeznawał na posiedzeniu komitetu Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem w Genewie w poniedziałek 19 czerwca 2023 r., wzywając do weryfikacji decyzji w sprawie statusu gatunku.
Wprowadzenie
Makaki długoogoniaste w Stanach Zjednoczonych są szeroko wykorzystywane w badaniach medycznych nad opracowaniem leków. Raport Narodowych Akademii USA „Nonhuman Primate Models in Biomedical Research: State of the Science and Future Needs (Modele zwierząt naczelnych z wyłączeniem człowieka w badaniach biomedycznych: obecny stan badań naukowych i przyszłe potrzeby)" (2023) podkreśla, że badania na zwierzętach, po których następują badania kliniczne na człowieku, są nadal najlepszą metodą zbadania złożonych efektów fizjologicznych, neuroanatomicznych, reprodukcyjnych, rozwojowych i poznawczych leków, aby ocenić ich bezpieczeństwo i skuteczność przed wprowadzeniem do obrotu. Główne agencje regulacyjne na świecie, w tym amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejska Agencja ds. Leków, wymagają, aby większość nowych leków i materiałów biologicznych została oceniona pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności na modelach zwierzęcych złożonych z gryzoni i modelach z udziałem innych zwierząt, w tym naczelnych z wyłączeniem człowieka, zanim możliwe będzie bezpieczne rozpoczęcie badań klinicznych.
7 marca 2022 r. organizacja IUCN stwierdziła, że makaki długoogoniaste powinny być uznane za zagrożone według kryteriów IUCN. Podstawa tej decyzji jest zawarta w ocenie sporządzonej przez M.F. Hansen i innych autorów (Hansen i in. 2022).
15 czerwca 2023 r. NABR złożyło petycję do IUCN, apelując o zmianę statusu gatunku na liście. Naukowcy biorący udział w przygotowaniu petycji wskazują na brak danych potwierdzających ostatnio dokonaną zmianę statusu. Oceniając opracowanie Hansen i in. (2022) autorzy petycji wskazują, że literatura naukowa, na którą powołują się twórcy opracowania, została wielokrotnie błędnie zinterpretowana i zawarte w niej informacje nie wskazują, że liczebność makaków długoogoniastych spada.
W wyniku petycji złożonej przez NABR decyzja IUCN zostanie poddana ocenie naukowej. Podczas oceny naukowcy dokonają przeglądu najlepszych dostępnych informacji naukowych do określenia statusu makaka długoogoniastego według kryteriów IUCN. Po zakończeniu tego procesu IUCN ogłosi wyniki i ewentualne zmiany w statusie gatunku.
Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych
Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR), założone w 1979 r., jest jedyną organizacją non-profit podlegającą zwolnieniu zgodnie z sekcją 501(c)(6) amerykańskiego kodeksu skarbowego, która zajmuje się kształtowaniem rozsądnej polityki publicznej w zakresie humanitarnego wykorzystania zwierząt w badaniach, kształceniu i testowaniu w dziedzinie biomedycyny. Stowarzyszenie zrzesza ponad 340 uczelni, szkół medycznych i weterynaryjnych, szpitali klinicznych, firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, grup pacjentów oraz towarzystw akademickich i zawodowych, które opierają się na humanitarnych i odpowiedzialnych badaniach na zwierzętach w dążeniu do postępów w dziedzinie zdrowia ludzi i zwierząt na świecie. Więcej informacji na stronie www.nabr.org.
KONTAKT: Eva Maciejewski
e-mail: [email protected]
tel.: (202) 967-8305
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1138543/NABR_Logo.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article