Model Pangu-Weather společnosti Huawei dokáže prostřednictvím umělé inteligence předpovídat počasí během několika sekund: nyní byl veřejnosti zpřístupněn zdarma
ŠEN-ČEN, Čína, 7. srpna 2023 /PRNewswire/ – Červenec 2023 se pravděpodobně zapíše do dějin jako dosud nejteplejší měsíc v dokumentované historii a dost možná i nejteplejší za posledních 120 000 let. Klima se otepluje a v důsledku toho se zvyšuje pravděpodobnost výskytu extrémních povětrnostních jevů. Tradiční předpovědi počasí vyžadují obrovský výpočetní výkon. Nyní byl veřejnosti zpřístupněn nový model počasí, využívající umělou inteligenci, který zcela mění způsoby předpovídání počasí.
Pangu-Weather, model umělé inteligence pro předpovídání počasí vyvinutý společností HUAWEI CLOUD, umožňuje předpovídat počasí přesněji a 10 000× rychleji, což zkracuje dobu potřebnou na vytvoření předpovědi počasí pro kterékoliv místo na světě na pouhé sekundy. Usnadňuje tak včasné předpovědi extrémních povětrnostních podmínek a přípravu na ně. Tyto výsledky byly zveřejněny v recenzovaném vědeckém magazínu Nature dne 5. července 2023.
Pangu-Weather je prvním modelem pro předpovídání počasí za pomoci umělé inteligence. Může se pochlubit vyšší přesností než jaké dosahují tradiční numerické předpovědní metody a byl vůbec poprvé zdarma zveřejněn na webových stránkách organizace ECMWF (Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí). Meteorologové, meteorologičtí nadšenci i široká veřejnost po celém světě tak mají k dispozici platformu, prostřednictvím které jim model Pangu Weather nabízí desetidenní předpovědi počasí pro libovolné místo na světě.
„Revoluční nástroj" pro tradiční postupy předpovídání počasí
Kromě zpřístupnění těchto desetidenních předpovědí počasí vydala organizace ECMWF také zprávu, ve které porovnává předpovědi modulu Pangu-Weather a systému ECMWF IFS (přední globální systém NWP) v období od dubna do července 2023.
Podle této zprávy by zavedení metod strojového učení (ML), jako je Pangu-Weather, mohlo „způsobit revoluci v oblasti postupného a poměrně pomalého vývoje tradičních metod numerických předpovědí počasí (NWP)", jejichž předpovědní schopnosti se podle Světové meteorologické organizace (WMO) za jedno desetiletí vývoje zlepšují přibližně o jeden den. To mají na svědomí vysoké náklady na výpočetní zpracování předpovědí prostřednictvím standardních systémů NWP. Modely strojového učení by tak měly být v oblasti předpovídání počasí revolucí, neboť umožní vytváření předpovědí s mnohem nižšími výpočetními nároky při současném zajištění vysoké konkurenceschopnosti po stránce jejich přesnosti.
Dr. Tian Qi, hlavní vědecký pracovník HUAWEI CLOUD pro oblast umělé inteligence, člen Institutu pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE) a akademik Mezinárodní euroasijské akademie věd, vysvětlil: „Předpovídání počasí patří v oblasti vědeckého využití výpočetní techniky k těm nejzásadnějším způsobům jejího uplatnění – meteorologické předpovědi představují velmi složité systémy, ve kterých lze jen obtížně postihnout všechny aspekty matematických i fyzikálních znalostí. Model Pangu-Weather je v současné době používán především pro doplnění funkce předpovědního systému a jeho hlavní schopností je předpovídat vývoj stavu atmosféry."
Prokazatelně vysoká přesnost předpovědi extrémních povětrnostních podmínek
Předpovědní schopnosti modelu Pangu-Weather byly testovány za extrémních podmínek, jakými byla například bouře Eunice, která zasáhla severozápadní Evropu v únoru 2022 nebo vůbec poprvé zaznamenaný teplotní rekord 40 °C ve Velké Británii v létě 2022. Tyto dva příklady ukazují, že modely na bázi dat jsou schopny předpovídat extrémní povětrnostní situace a poskytovat tak vodítka pro střednědobé předpovědi.
Předpověď počasí modelu Pangu-Weather zahrnuje geopotenciál, specifickou vlhkost vzduchu, rychlost větru a teplotu. Všechny tyto informace mají zásadní význam pro předpovídání vývoje povětrnostních systémů, trajektorií bouří, kvality ovzduší a vývoje počasí. Modelu Pangu-Weather bylo využito také při předpovědi trajektorie tajfunu Chanun, šestého tajfunu v letošním roce.
ECMWF již po dlouhou dobu apeluje na komunitu zodpovědnou za tvorbu globálních předpovědí počasí, aby se snažila do svých předpovědních systémů více zapojit modely na bázi umělé inteligence a aby dále zkoumala silné stránky i slabiny těchto modelů v rámci podpory řešení povětrnostních situací.
„Naším konečným cílem je vytvořit novou generaci systému pro předpovědi počasí, využívající technologií umělé inteligence, abychom tak mohli posílit a zlepšit stávající předpovědní systémy," konstatoval doktor Tian Qi.
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2169705/1.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article